V dnešním díle se zaměříme na 5 emocí, které mohou každodenně působit na náš trading, což v konečném důsledku ovlivní i samotný výsledek jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska.
V minulých dílech jsme rozebírali největší závislosti tradera a zvládání strachu, přičemž závislost je stav, který je spouštěčem emocí, a strach je sám o sobě emocí, která je jedna z nejsilnějších.
Proč je tedy důležité znát naše nejsilnější emoce? A jak nám jejich objevení pomůže se samotným tradingem?
Před samotným zkoumáním jednotlivých emocí je důležité uvědomit si, co pojem emoce vlastně znamená.
Slovo emoce je velmi často zaměňováno se slovem pocit, ale není to totéž! Pocit je totiž jedním ze 3 článků samotné emoce.
Emoce se tedy skládá z:
a) Pocitu - je jednoduše vnitřní hodnocení určitého zážitku. Člověk takto vyhodnocuje, zda je prožitek dobrý/špatný, líbivý/nelíbivý, pozitivní/negativní, apod.
b) Fyziologie - je dobrý kolega pocitu. Doprovází totiž vyhodnocený zážitek o fyzicky vnímatelný proces, což může být nejčastěji změna srdečního tepu či dýchání, prokrvení či odkrvení určitých orgánů (typický svíravý pocit v břiše nebo na hrudi) či ztuhnutí svalů, pocení nebo dokonce bolesti až nemoci.
c) Projevu chování - je konečným následkem obou předchozích stavů a dotváří celek samotné emoce. Projevem chování je buďto reakce (např. ustrnutí, útok nebo útěk), exprese (výraz/momentální vyjádření, např. určitá mimika či gestikulace) a nakonec změna postoje či zaměření (např. rozhodnutí “příště nastavím větší/menší Stop-Loss?).
A právě zde narážíme na hlavní podstatu samotné emoce. Díky ní (anebo kvůli ní) dokáže každý z nás subjektivně hodnotit a posuzovat vzniklé skutečnosti, konkrétní situace a konečné výsledky naší činnosti. Přečtěte si tuto větu ještě jednou.
Věříte, že je důležité znát lidské emoce a naučit se je ovládat? Nyní přejdeme k 5 nejsilnějším emocím tradera:
1. Hněv
Je krátkodobou emocí, kterou zná každý z nás. Ať už vám bylo jako malému dítěti ukřivděno třeba ve škole nebo vás naštval kolega v práci, zažili jste určitě někdy v životě hněv. Na každého, dokonce i zkušeného tradera, někdy zaútočil hněv.
Už od rána jste cítili, že je den blbec a na konci dne zjišťujete, že jste měl dnes největší ztrátu za celou historii tradingu. Na koho se zlobíte? Na trhy? Na brokera? Na obchodní strategii?
Bohužel krutou pravdou, kterou nechce nikdo z nás slyšet, je, že my samotní a naše obchodní rozhodnutí hrají velmi důležitou roli ve finálních výsledcích. Hněv je často limitující emocí, která nás odvádí od nezávislého a kritického myšlení, což způsobí do budoucna špatné návyky a nové postoje ve vztahu k samotnému tradingu.
2. Radost
Obecně vnímána jako pozitivní emoce. Nejčastěji se s ní u tradingu setkáme při sérii několika ziskových obchodů. Cítíme, že je vše skvělé, vnímáme nadšený tlukot srdce a ústa se nám tvarují do úsměvu.
Může být tato emoce užitečná pro potenciálně úspěšný trading?
Určitě ano, nicméně i zde je nutno dodržet několik limitů. Radost většinou reflektuje, že určitá situace je pozitivní, tudíž tuto nově vzniklou skutečnost převádíme do našeho nového postoje. To znamená, že při tradingu se nám při splnění určitých podmínek podařil ziskový obchod, tudíž příště to musíme udělat stejně.
A tady může vzniknout problém v nepozornosti. Trhy jsou přecejen velice proměnlivé, tudíž není možné, aby jeden ověřený postup zafungoval vždy. Což je také důvod, proč nemáme pokaždé ziskové obchody. V každém případě, pokud se této emoci nepodvolíme, bude nám velkým pomocníkem při zlepšování naší obchodní strategie.
3. Strach
Jedna z nejsilnějších emocí, která má silně reakční charakter a ovlivňuje tak nežádoucím způsobem naše jednání. Na toto téma si můžete přečíst celý článek ZDE.
4. Smutek
Je většinou chápán jako opak radosti. Bývá často sekundární emocí hned po skončení hněvu, který je krátkodobou emocí. Jakmile si uvědomíme či přiznáme naši situaci, stav či chybu, přejdeme do fáze vnitřní uzavřenosti a melancholie. V této chvíli cítíme, že je veškerá snaha zbytečná, uvažujeme o ztrátě, která od nás odešla a hledáme smysl toho všeho.
V tomto stádiu samozřejmě není samotná činnost (tedy trading) efektivní, což je dáno i tím, že ji momentálně nechceme provozovat.
Ať už vám to zní sebepodivněji, tak i přes povrchní negativitu této emoce je možné ji překonat a začít znovu obchodovat. Jak?
Odpověď je v nás samotných. Díky utrpění velké ztráty vznikne určitý čas na reorganizaci vlastních činností. To znamená, že si dáme na určitý čas pauzu od samotného tradingu a začneme silně využívat náš mozek k přemýšlení, analyzování a hloubání, což je důležitým předpokladem k úpravě svých postojů a zvyků.
Po nějakém čase vytvoříme nové postupy a přístupy, které budou efektivnější než ty předešlé. Poté se opět můžete přesunout do výchozího stavu radosti.
5. Láska
Na konec a zároveň na odlehčení nejsilnější emoce ze všech. Láska je silně pozitivní, pevný a trvalý vztah k určité osobě, věci nebo činnosti. Vášeň a oddanost jsou zde základními pojmy, přičemž se může v extrémních případech objevit i závislost (viz. článek 4 nejčastější závislosti tradera).
Láska k tradingu je stejně prospěšná jako k jakémukoliv jinému koníčku, protože vede náš vnitřní motor kupředu a neztrácíme tak motivaci jít dál a neustále se zlepšovat v tom, co nás baví.
Příští články budou mimo jiné zaměřené i na využívání svého potenciálu na maximum a ovládání emocí.
Úspěšný trading vám přeje
Josef Zeman
Tým Purple Trading
jzeman@purple-trading.com
+420 228 882 352
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.