Pondělí 20. ledna 2025 23:32
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Čína buduje obry globálního investičního bankovnictví z dosud opomíjených brokerů

23.05.2012 17:29  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čína se rozhodla pro zásadní reformu domácího brokerského byznysu a neskrývá ambice vybudovat z nich domy, které se budou schopny postavit nejsilnější globální konkurenci typu Goldman Sachs či Morgan Stanley. Ukazují to dokumenty tamních regulátorů. Má šanci?

Čínská China Securities Regulatory Commision připravuje zásadní rozšíření pravomocí domácích brokerských domů, které zatím naprostou většinu svých příjmů generují z obchodování s akciemi a úpisu nových cenných papírů. Komise je chce nově vpustit do oblasti obchodování s futures a deriváty, oprávnit je k činnosti asset managementu, privátního bankovnictví i oblasti private equity, cituje dokumenty komise CNBC s odkazem na Reuters.

Čínská brokerage je co do možností rozletu zatím poměrně opomíjenou oblastí, nyní se to ale má změnit. Vedoucí domácí domy CITIC Securities či Haitong Securities jsou nyní trpaslíky ve srovnání s globálními jmény včetně GS či MS, právě avizované reformy spolu s konsolidací byznysu v Číně to ale mohou změnit.

„Zdá se, že čínští regulátoři se skutečně vydávají směrem přímé konkurence americkému modelu investičních bank,“ uvádí Tian Liang, analytik Guosen Securities. „To, co se nyní děje v Číně, je podobné 70. letům ve Spojených státech. A když se podíváte, co hnalo růst sektoru ve Spojených státech, byl to OTC trh, rizikovější dluhopisy, deriváty. To jsou přesně oblasti, do kterých bude povzbuzen vstup čínských brokerů,“ dodává.

Čínští obchodníci s cennými papíry budou moci zdvojnásobit své zadlužení k čistým aktivům, uvolněn má být také jejich přístup na kapitálové trhy, stojí v dokumentu komise dle CNBC. Reforma brokerů má jít bok po boku s dalšími finančními reformami, které uvolní měnové obchodování a dále podpoří akciové obchody ve snaze vybudovat z Šanghaje globální finanční centrum do konce aktuální dekády. Tento plán byl oficiálně vyřčen již dříve.

Cesta k cíli a srovnatelnost s dnešními globálními esy ale nebude krátká. Celková aktiva čínských brokerů ke konci roku 2011 dosahovala zhruba 261 miliard amerických dolarů, pouze u Goldman Sachs to bylo 944 miliard dolarů? „Čínský brokerský sektor stále nevybudoval dostatečnou vnitřní konkurenceschopnost v porovnání s velkými globálními brokery a kvůli limitům ani s domácími finančními domy typu bank a trustů. To má reforma uvolnit. Globálně konkurenceschopné firmy rostou jen z plně deregulovaných odvětví, taková je zkušenost,“ uvádí zpráva komise CSRC.

Jelikož není známé tempo ani rozsah reforem, těžko nyní vyhledat vítěze proti poraženým. Získají zřejmě nejsilnější čínské brokerské domy, ztratí menší. „Na cestě za vyšší konkurenceschopností musí přijít konsolidace sektoru,“ říká Jerry Lou z divize Global Capital Markets v Morgan Stanley Huaxin Securities.

V Číně dnes funguje dle dostupných dat o licencích 106 firem cenných papírů. Na ně všechny dopadl loňský pokles finančních a zejména akciových trhů v Asii, který meziročně ukrojil řádově polovinu ze zisků.

Čínští brokeři, dosud svázáni regulací, pozvolna vystrkují růžky expanze v rámci Číny i do zahraničí. Vedoucí CITIC Securities se připomněla již v roce 2008, kdy zvažovala a následně opustila myšlenku koupit nyní padlou Bear Stearns. Letos v březnu vedla jednání o koupi divize CLSA francouzské banky Credit Agricole. Například nyní středně velká Ping An Insurance Group neskrývá ambici stát v čele úpisu asijských IPO.

Dokumenty CSRC, ke kterým se dostala nejprve agentura Reuters, dále ukazují, že součástí reformy, ve snaze podpořit klientskou bázi, je dolní hranice pro vstup do wealth managementu snížena na 10 tisíc jüanů z nynějších 50 tisíc jüanů. Tento segment je nyní takřka zcela ovládán komerčními bankami, brokeři si dokázali ukrojit jen 2 procenta.

Cílem reformy je dle CSRC povolit brokerům například nákupy komodit na spotovém trhu v čele se zlatem, obchodovat deriváty, finanční futures i komoditní futures, expandovat do obchodování s úrokovými nástroji a swapy a uvolnit pravidla tak, aby brokeři, po novu kýžené investiční banky, byly schopny vyvinout a nabízet vlastní investiční instrumenty.  

Čínská ekonomika, která v dubnu až příliš přibrzdila, by měla být podpořena měnovými i fiskálními nástroji. Čínský premiér Wen Jiabao se tento víkend nechal slyšet, že země by měla přijmout proaktivní fiskální politiku a změnit monetární politiku ve snaze podpořit ekonomický růst země. 

V březnu tohoto roku Čína oznámila reformy finančního, zejména akciového trhu. Indexu Shanghai Composite to pomohlo k návratu nad 200denní klouzavý průměr a lokální analytici odhadují, že v případě jejího naplnění by čínský akciový trh letos mohl poskočit o 15 až 30 procent. CSRC již například snížila transakční poplatky, na druhé straně ale ve snaze trh zkvalitnit zpřísnila požadavky na IPO a vynutila si delisting nekvalitních či „neposlušných“ (regulatorně) firem. „Pokles poplatků za transakce je jasnou snahou podpořit akciový trh,“ uvedl šéf Kingston Securities Dickie Wong, který čeká do konce roku růst čínských akcií o 15 %. HSBC pak očekává na konci roku 2012 index Shanghai Composite u 2800 bodů, tedy také růst o 15 %.

V posledních dvou letech čínské akcie relativně zaostávaly, loni klesly o 21,7 procenta, v roce 2010 o 14,3 procenta. Paul Hefner, šéf investiční firmy Gen2 Parners, upozorňuje ještě na další aspekt reforem – černý trh. Wong z Kingston Securities dodává, že akciový trh je také závislý na půjčkách bank. Část z nich jde do investic do akcií. Po zpomalení v dubnu by další měsíce měly i v tomto směru přinést oživení. 

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, CSRC, Xinhua, Morgan Stanley)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů
    Po negativním úvodu akciové trhy většinou navyšují své ztráty. Německý DAX ztrácí skoro procento, S&P 500 se tomu blíží s poklesem o 0,8 pct. Naopak FTSE 100 se vrací k nule. Eurodolar šel nejprve proti proudu a připsal si výraznější zisky, ale nakonec je redukuje a vrací se pod 1,0400. Na dluhopisech ani odpoledne nevidíme jasný směr, ovšem výnosy na amerických inflačně zajištěných papírech se posunuly výš.
  • Čína a následně i Trump potvrdili dílčí dohodu v celní válce, sója vzrostla. Nejistota v jisté míře přetrvává, ale i tak jde o průlom, příznivý i pro Česko
    Čína dnes odpoledne středoevropského času potvrdila, že se se Spojenými státy dohodla na znění dílčí obchodní úmluvy obou zemí. V podstatě je tím završeno dojednávání první fáze této úmluvy, která má podle čínské strany devět oddílů. Přičemž by měly následovat dvě další fáze. Fáze druhá, která ale bude náročnější na vyjednávání, by podle tweetu amerického prezidenta Donalda Trumpa měla začít „okamžitě“, nebude se tedy čekat na povolební čas.
  • Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
    Čína, největší světový trh s automobily, čelí zásadní proměně, která má dalekosáhlé důsledky pro globální trh s ropou. Rychlý rozmach elektromobilů a plug-in hybridů začíná zásadně ovlivňovat poptávku po benzínu a naftě. V roce 2024 tvořily nově prodané elektromobily více než polovinu všech osobních vozů, což značí zásadní zlom v oblasti dopravy a energetiky.
  • Čína a Rusko na „Black listu“ k dodávkám čipů pro AI
    Spojené státy americké se rozhodly zařadit na černou listinu Čínu, Rusko, Írán a další země, kde plánují zastavit dodávky pokročilých čipů používaných v umělé inteligenci a strojů pro jejich výrobu.
  • Čína - Bod zlobu (ekonomické dáta)
    V sérií analýz s názvom "Čína - Bod zlomu" sa budeme venovať čínskej ekonomike z pohľadu makroekonomických dát, podrob...
  • Čína - Bod zlomu (očakávané udalosti)
    V sérií analýz s názvom "Čína - Bod zlomu" sa budeme venovať čínskej ekonomike z pohľadu makroekonomických dát, podrob...
  • Čína - Bod zlomu (5-ročný plán 2010-2015)
    Nasledujúci obrázok zaznamenáva hlavné ukazovatele a ich ciele pre posledný 5-ročný plán čínskej vlády. Jedná sa o hlavné ekonomické...
  • Čína brzdí trhy v rozletu, čeká se na americká data
    Závěr týdne se zatím pro evropské akcie odvíjí smíšeně. Včerejší vývoj na Wall Street byl sice pozitivní inspirací, ale Asie to trochu pokazila. Během dne se čekají další výsledky a důležitá americká data.
  • Čína bude jedinou velkou ekonomikou, která letos poroste více než loni
    KRYTÍ: Čínská ekonomika se zotavuje, inflace je nízká a ocenění P/E na akciovém trhu se blíží polovině průměrných hodnot v USA. Přesto se čínským akciovým trhům v letošním roce nedaří. Mezi hlavní důvody patří: Čínské trhy se potýkají s velkými očekáváními po velkém oživení akcií ve čtvrtém čtvrtletí a s tlumeným apetitem po čínských technologických akciích, když se těm americkým daří tak dobře, a to zejména díky domácímu a spotřebitelskému oživení ekonomiky, zatímco exportní poptávka je slabá a klíčový trh s nemovitostmi zaostává.
  • Čína bude mít nejslabší růst od 70. Let. Zdá se, že to ale zvládla.
    Podle odhadu analytiků se zřejmě sníží vývoj hrubého domácího produktu Číny nejen za první čtvrtletí, ale i za celý letošní rok. Kvůli nemoci COVID-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa dle předpokladu nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976.
  • Čína byla pro Apple v 1Q24 mírný headwind
    Společnost Apple dosáhla působivých celkových výsledků, které překonaly očekávání v oblasti příjmů díky silnému prodeji iPhonů, zejména na rozvíjejících se trzích mimo Čínu. Prodeje iPadů a služeb však zaostaly za odhady a prodeje v Číně výrazně zaostaly za očekáváním. Cena akcií po skončení obchodování mírně klesla, což odráží obavy z konkurenceschopnosti čínského trhu. Apple investuje do umělé inteligence, v současné době se však zaměřuje na produkt pro rozšířenou realitu Vision Pro. To naznačuje, že společnost může čelit rostoucí konkurenci v oblasti umělé inteligence.
  • Čína čelí priemyselnej rececii
    Čína čelí tzv. priemyselnej recesii. Na jednej strane index spotrebiteľských cien zaznamenal medziročný nárast o 3% (najvýraznejší rast od roku 2013), no na druhej strane, index cien výrobcov klesol oproti minulému roku o 1,2%.
  • ČÍNA ČELÍ TVRDÉ OBCHODNÍ PERSPEKTIVĚ
    V rámci druhé světově největší ekonomiky došlo k poklesu exportu i importu v průběhu měsíce června. Vývoz klesl...
  • Čína dala Hongkongu zákulisní souhlas k tomu, aby se mohl stát krypto hubem
    Od té doby, co vešlo ve známost, že Čína zvažuje legalizaci obchodování s kryptoměnami pro retailové obchodníky, hongkongské úřady tvrdě prosazují rozvoj blockchainového ekosystému.
  • Čína dále povoluje kohouty, skrz nižší rezervy bank vlije do finančního systému až 400 miliard jüanů
    Čínská centrální banka dnes snížila povinné minimální rezervy bank. Podíl rezerv...
  • Čína devalvovala měnu, německý index ZEW zklamal, analýza EURA (BOSSAEUR), EUR/USD, EUR/AUD
    Řecké banky by mohly získat první kapitálovou injekci až do výše 10 miliard eur po dohodě o záchranném programu a ještě předtím, než...
  • Čína devalvuje menu. Vyzerá to tak, že chce provokovať Trumpa.
    Čínska mena stratila na páre s americkým dolárom za posledné dva týždne viac ako tri percentá. Je to dokonca viac ako stratil brazílsky real či juhoafrický rand, ktorých ekonomiky sú na tom aktuálne zle a krajiny znižujú úrokové sadzby. Čínska ekonomika je na tom naopak dobre, Li Keqiangov index (čo je aktuálne asi najlepší index ekonomickej aktivity), ukazuje pokračovanie solídnej expanzie čínskej ekonomiky.
  • Čína devalvuje takmer nepretržite od začiatku mesiaca, akcie to (zatiaľ) príliš neriešia
    Čínska centrálna banka opäť oslabuje kurz juana voči doláru. Fixáciu znížila v deviatich z posledných jedenástich dní. Offshorový juan, ktorý sa obchodoval (v Hongkongu) aj počas prvého októbrového týždňa, dokonca oslabuje takmer konštantne od začiatku mesiaca.
  • Čína doplňuje zlaté rezervy, láme rekordy
    Čína zůstává nenasytná, pokud jde o zlato. Centrální banka země již desátý měsíc po sobě doplňuje své měnové rezervy tímto drahým kovem.
  • Čína drží pozitivní náladu na trzích, eurodolar však bez jasného směru
    Německý HDP ve 4Q neklesl, takže formálně ekonomika unikla recesi. I tak je ale její výkon mírně pod očekáváními a stagnaci těžko označit za nějaký slibný výsledek. Meziroční dynamika klesla na 0,6 pct. Data asi náladu na trzích vysloveně nezkazí, ale ani nepodpoří.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex