Větší korekce a větší zisky
Aktivita na akciovém trhu byla minulý měsíc velmi slabá a kontrastuje s nedávnou kauzou spekulativních traderů ze sociální sítě Reddit. Ani ti se však už tolik nesoustředí na akciový trh a akcie s tzv. Short squeezem a raději se soustředí na trh s kryptoměnami. Právě na trhu s kryptoměnami se zdá být investorům obchodování relativně jednodušší. Základní strategií každého hodlera je čekaní na dip (korekci) a poté nastoupit do trhu. Podobně uvažují i investoři na akciovém trhu, ovšem korekce na akciových indexech se objevují jen zřídka a jsou velmi malé. Zároveň pokud dorazí korekce na individuální akciové tituly, musíme hledat příčinu ve fundamentu, který se většinou změní poměrně zásadně, což tedy nemusí nutně znamenat přetrvávající důvěru a okamžité otočení trhu.
Důvěra ve vyšší ceny
Právě postrádání fundamentu je na trhu s krytpoměnami výhodou i nevýhodou. Investoři jednoduše sází na to, že když nakoupí za aktuální cenu, v budoucnu se vždy najde protistrana, která je ochotna zaplatit více. K tomu není potřeba skálopevný fundament. Samozřejmě ne všechny kryptoměny takto fungují, ale například dodgecoin je ideálním příkladem pouhé spekulace na růst ceny aktiva bez fundamentu. Na druhou stranu kdykoliv může přijít větší korekce, kterou nejde hned vysvětlit a může a může jí způsobit například větší výběr zisků. Z toho důvodu se tak nejde vždy na kryptoměnách opřít o fundament, jako kompas dalšího vývoje. To se však někdy děje i na trhu akciovém. Nedávná kauza fondu Archegos, kdy spadly některé akciové tituly o desítky procent je ideálním příkladem. Velké velryby jsou však na všech trzích a důležité je jít s nimi.
Nárůst objemů
To však nezastaví tradery, aby se čím dál více přesouvali na trh s kryptoměnami. Obchodování na hlavních kryptoměnách vzrostlo minulý měsíc na 1,7 bilionu dolarů. Větší aktivita je také vidět na ostatních derivátech. Například futures na ether, nejvíce preferovaný derivát pro institucionální investory, rostl o 6500 kontraktů, to je nejvíce v historii.
Graf: Měsíční objemy hlavních burz na krytpoměny (zdroj: ft.com)
Sell in May and Go Away
Pro porovnání aktivita na akciových trzích v USA klesla o 27 % a podle Deutsche Börse klesly v Evropě objemy v dubnu na 147 miliard dolarů, zatímco v březnu byly na 206 miliardách. Je tak evidentní, že akciové trhy ztrácí pozornost investorů, kde je cítit nálada jak na dovolené. Zároveň začal měsíc květen a v USA platí známé “Sell in May and go way”. Začátek měsíce května tak trhy začaly korekcí, která zasáhla hlavně technologické tituly. Sledovat můžeme i mnohem nižší volatilitu, kde index VIX spadl pod dlouhodobý průměr 20 bodů. Živou vodou mohou být páteční data z amerického trhu práce, což může znovu naloupnout aktivitu obchodníků.
Štěpán Hájek
Purple Trading