Vítám vás u dalšího článku o obchodní psychologii. Dnes půjdeme trochu více do hloubky a kromě popisu toho, jak naše emoce fungují a ovlivňují naše chování, se zaměříme i na to, jak je ovládnou. V tomto článku si proto představíme metodu, díky které se můžete stát pány vlastních emocí, a tak zlepšit nejen své obchodní výsledky, ale vlastně celý svůj život.
Role oběti
Mnoho lidí stále žije v iluzi, že emoce nejde ovládat. Tito lidé dosud nepoznali svojí vlastní vnitřní sílu řídit vše, co se v jejich těle odehrává a nacházejí se tak ve velmi nepříjemné situaci. V tomto postoji se lidé cítí mnohdy naprosto bezradní a mají tendenci vznik svých pochybností a negativních pocitů svalovat na jiné lidi nebo události.
Pokud jste se někdy snažili pozorovat své emoce, například jejich vznik a zánik, možná jste přišli na to, že se emoce rodí v ničem a v tom samém i zanikají. Definici tohoto „Nic“ necháme na jindy, důležité je, že emoce po svém vzniku mají tendenci se díky našemu tělu projevovat. Jste šťastní, tak se usmíváte, jste naštvaní, tak se mračíte, máte zlost, tak rozbíjíte věci atd. Emoce si z našeho těla dělají své pole působnosti pouze v případě, že jim to člověk dovolí.
Nejprve pozorujme
Prvním krokem, jak ovládnout své emoce, je stav, ve kterém je budeme pouze pozorovat. Toto je nezbytné provést ihned potom, co člověk pochopí, že není oběť svých emocí. Důležité je pozorovat sebe, svou mysl a své tělo v okamžiku, kdy emoce začínají působit a také v okamžiku, kdy jejich intenzita začíná oslabovat, až se zcela ztratí.
Nejenže vám toto cvičení umožní poznat sebe sama o mnoho více, ale také díky uvědomění, že dokážete své emoce pozorovat, zjistíte, že oni nejsou vaší součástí. Díky tomuto prvnímu cvičení si člověk uvědomí, že emoce jsou něco odděleného od něj, což nás přivádí k druhému cvičení.
Disociace emocí
Na základě prvního cvičení člověk zjistil, že emoce nejsou jeho součástí a pouze se v jeho těle nějakým způsobem manifestují (projevují). Toto je velmi důležitý poznatek pro druhé cvičení, ve kterém člověk ke svým emocím zaujme disociační postoj a veškeré své emoce začne považovat za předměty.
Díky tomu, že emocím, které mají povahu nehmotnou, připíšeme vlastnost hmotných subjektů, získáváme možnost jejich odložení. Stejně tak jako s nezájmem dokážeme odložit například vypitý hrnek po kávě, tak se v této fázi učíme odložit emoci, kterou nechceme pociťovat.
V rámci tohoto cvičení se ovšem nejedná o potlačování emocí. Jedná se o přirozený výběr toho, jaké emoce chceme cítit, případně v jakých situacích je chceme cítit. Pokud si nějakou emoci chceme prožít, jednoduše si jí vpustíme do mysli a třeba i do těla. A naopak pokud nějakou emoci cítit nechceme, odložíme jí jako předmět, který nás nezajímá. Díky těmto dvěma cvičením je možné postupem času dosáhnout toho, že se stanete pány svých emocí.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass