Čtvrtek 02. ledna 2025 23:31
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna

Výprodeje rizika posílají eurodolar dolů ještě před důležitými daty, koruna odolává

03.07.2013 10:37  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koruna včera v závěru oslabila lehce nad 26,00 a dnes v úvodu se tak k euru obchoduje na 26,04. Ani tentokrát do hry nevstupují domácí události, spíše jde o reakci na vývoj na hlavních trzích. Ta je však nepatrná, koruna nemá tendenci dál ztrácet a spíše drží pozice. Vedle její tradiční odolnosti za tím může být fakt, že se na slabší hodnoty posunula už minulý týden. Koruna je na tom dopoledne lépe než okolní měny, které ráno ztrácejí - nejvíce forint.

Z regionu dnes přišly údaje o maďarských maloobchodních tržbách, které v květnu sice rostly, ale zpomalily ve srovnání s předchozím měsícem. Hlavní událostí je potom jednání polské centrální banky. Ta minule uvedla, že jsou úrokové sazby na dosah odpovídající úrovni, což naznačuje možnost dalšího snížení. Vývoj ekonomiky a inflace takový prostor také dává. Růst dluhopisových výnosů byl za červen značný, ale už se přerušil a NBP navíc uvádí, že nejde o klíčový faktor pro její rozhodování. Zlotý sice dál oslabil, ale zabránit poklesu sazeb by neměl. Čeká se jejich snížení o 25 bodů. Mohl by to být poslední krok v rámci současného cyklu, záležet ale bude na nové prognóze, kterou banka bude mít k dispozici.

Eurodolar se posouvá výrazně pod 1,3000 a děje se tak nakonec ještě před hlavními událostmi tohoto týdne. Nyní se obchoduje na 1,2940. Částečně za tím samozřejmě mohou být očekávání holubičí ECB a dobrých dat z amerického trhu práce, navíc když zítra je v USA svátek. Jsou tu ale také další důležité faktory.

Na euro doléhají zprávy z eurozóny, konkrétně Portugalska, kde vládu opustil už druhý ministr a zároveň lídr menší koaliční strany. Za koaliční krizí je neplnění fiskálních cílů stanovených Unií, rizikem je rozpad koalice s dalšími negativními důsledky pro fiskální konsolidaci. Portugalské výnosy letí vzhůru, desetiletý sahá po 8 procentech, kde byl naposledy loni v listopadu. Slušně rostou i výnosy dalších periferních zemí, zatímco americké či německé výnosy při odklonu investorů od rizika lehce klesají. 

Částečně se do přesunu od rizikových k bezpečnějším aktivům promítá také rostoucí napětí v Egyptě, kde hrozí další politické zvraty. Kromě poklesu eurodolaru a rizikových dluhopisů sledujeme dnes dopoledne také značně negativní vývoj na evropských akciích, které ztrácejí přes dvě procenta.

Dolar v jeho postupu včera podpořil také komentář Williama Dudleyho z Fedu. Ten na rozdíl od předchozích vystoupení nezmírňoval obavy z konce QE a naopak mluvil o zrychlení ekonomického růstu v příštím roce díky uzdravování soukromého sektoru a klesajícímu negativnímu vlivu z fiskální strany. To naopak očekávání menšího stimulu posiluje.

Navíc dnes jsou na programu také celkem důležitá čísla ze zámoří - report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru a index ISM v sektoru služeb. U obou se čeká zlepšení, což by zároveň znamenalo pozitivní indikaci pro páteční data. Dopoledne vyšla revize PMI eurozóny ze sektoru služeb, která posunula červnový výsledek mírně dolů. O jedenácté budou v eurozóně zveřejněny ještě maloobchodní tržby.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výprodeje akcií pokračují, investoři míří do bezpečí. Data situaci nezlepšila
    Páteční obchodování na hlavních trzích začalo pod vlivem slabých výsledků Amazonu a Alphabetu. Akciové výprodeje se znovu rozjely a z Evropy se odpoledne převalily do Ameriky. Hlavní indexy na Wall Street zůstávají hluboko v červeném a nenajdeme zde ani žádný rostoucí sektor.
  • Výprodeje akcií slábnou, dluhopisy i měny se drží. Na trhu se možná sází na zklidnění situace
    Zpočátku to vypadalo, že finanční trhy přejdou poslední zprávy v souvislosti s čínsko-americkým obchodním sporem relativně v klidu. Postupně ale začaly vnímat, že nové sankce a omezení pro Huawei znamenají vážný problém pro firmu, kterou Čína bere za národního šampiona a která má vazby do vlády i armády. Právě proto jde podle nás o jasnou bariéru pro obnovení obchodních rozhovorů, ale i hrozbu odvetných čínských opatření mířících třeba proti americkým firmám.
  • Výprodeje akcií ustaly. Inflace klíčovou událostí, ale je třeba hledět i dál
    Už včera během amerického obchodování se začaly akcie zvedat s tím, jak nižší ceny přilákaly znovu kupce. Následně můžeme sledovat určitou nerozhodnost, jak nastavit pozice před důležitými americkými daty o inflaci. Evropské akciové indexy jsou na tom smíšeně, americké futures se obchodují v záporu. Výnosy na hlavních dluhopisových trzích se po výkyvech drží u včerejších hodnot. Inflační očekávání jsou stabilní. Eurodolar klesl a usazuje se u 1,2135.
  • Výprodeje na akciových trzích stále nekončí
    Akciové trhy ve Spojených státech byly včera zavřené, jako gesto na uctění památky zemřelého prezidenta George H. W. Bushe. Vzhledem k aktuálnímu vývoji futures na tamní akciové indexy můžeme předpokládat, že dnes bude pokračovat výprodejová vlna, která ve Spojených státech začala již v úterý.
  • Výprodeje na akciových trzích zesílily
    Po pondělní pauze se k monitorům vrátili američtí obchodníci a nejčastěji zadávali pokyny k prodejům. Technologický Nasdaq přišel o půl procenta, index S&P 500 klesl o 1,2 % a průmyslový Dow Jones ztratil více jak 1,5 %. V rámci sektorů na tom byly nejhůře finanční tituly, z nichž ani jeden neuzavřel v plusu, a jako celek odepsaly vysokých 3,4 %. Za celosvětovými výprodeji stojí vyjednávání o nové italské vládě, kde hrozí předčasné volby, uvalování cel na dovoz zboží do Spojených států nebo nejistota ohledně jednání mezi USA a Severní Koreou.
  • Výprodeje na technologiích posílají trhy níže
    Americké indexy navazují na včerejší silnější výprodeje a především na technologických titulech prodejní nálada akceleruje. Již včera se trhy potýkaly s projevem Jerome Powella, který naznačil, že nastolená trajektorie snižování sazeb může být změněna.
  • Výprodeje na Wall Street akcelerují
    Americké trhy navazují na včerejší poklesy ba se dokonce rýsuje jejich překonání. Už včera investory nepotěšil index ISM ve výrobě naznačující slabší kondici amerického průmyslu. Dnes náladu dále srazila překvapivě slabší tvorba nových pracovních míst ústící v překvapivé vyskočení nezaměstnanosti. Mírně více navíc poklesly červnové průmyslové objednávky. Svou nezastupitelnou roli na špatné náladě si připisují i kvartální výsledky Intelu a Amazonu. Často se také zmiňuje i ochabnutí nadšení z AI. Nejvýrazněji dopadá kladivo na technologiemi obtěžkaný index Nasdaq, který od červencového maxima odepsal 10 % a technicky tak vstoupil do korekce.
  • Výprodeje na Wall Street pod tíhou Powellova projevu
    Středeční seance přinesla první výraznější pokles od zasedání FOMC Fed přesně před týdnem. Výprodeje byly znát na akciích Tesla, AMD nebo Intel, jež zakončily o 5 % níže. Nvidia s Alphabetem pak odevzdaly okolo 2 % své kapitalizace, odolnější pak byly akcie Amazon nebo Apple, u kterých středeční seance ukousla do jednoho procenta hodnoty. Akcie Microsoft pak zakončily o -1,3 % níže. Dařilo se naopak necyklickým, defenzivním titulům a díky růstu cen ropy se vítězem dne stal sektor energií, kde si např. akcie Exxon nebo Chevron připsaly zhruba po 1 % zisků. Wall Street závěr: Dow Jones -0,30 %; S&P 500 -0,52 %; Nasdaq Composite -1,21 %.
  • Výprodeje na Wall Street pokračovaly
    Úterní obchodování v USA navázalo na pondělní silné výprodeje, ovšem za výrazně nižších objemů i za nižší volatility. Hlavní akciové indexy propadly jen lehce, až na Dow Jones Industrial Average, který ztratil -0,5 %. Díky růstu cen ropy (+3,7 %) se poměrně výrazně dařilo energetickému sektoru (Chevron +3,2 %, Exxon Mobil +4,2 %, Halliburton +7 %, Occidental +6,9 %). Ačkoliv se v průběhu včerejšího dne zdálo, že technologický sektor přece jen skončí alespoň v mírném plusu, nestalo se tak (Apple -0,2 %, Alphabet -0,3 %, Nvidia +0,9 %, Tesla +2,3 %, Microsoft -0,5 %, AMD -0,4 %).
  • Výprodeje rizika pokračují, dolar ale před Fedem zastavil posilování
    I dnešní den začal na trzích pozitivně, aby se krátce nato situace obrátila. Hlavní akciové trhy...
  • Výprodeje se přesunuly na akciový trh, dolar ztrácí
    Zatímco včerejšek se zejména nesl ve znamení výprodejů dluhopisů, dnes se dostaly pod prodejní tlak především akcie. Na výrazné ztráty na asijských trzích navázala Evropa, která se postupně ponořila skoro procento pod včerejší závěr. Americké trhy pak odstartovaly ve stejném duchu a tempem poklesu Evropu ještě předčily, nehledě na nové firemní výsledky.
  • Výprodeje zasáhly také akcie na pražské burze
    Pražská burza při globálním výprodeji propadla o 4,17 %.
  • Výprodej krypta nabírá na obrátkách
    Bitcoin se propadl pod 19 000 USD poté, co investoři začali přesouvat peníze z rizikovějších aktiv kvůli utahování monetární politiky ze strany velkých centrálních bank. Vlna výprodejů znamená snížení trhu s kryptem o miliardy dolarů, což je výrazný problém pro společnosti z krypto sektoru. Nedávno došlo k zastavení výběrů Bitcoinu několika směnárnami, v čele s Binance, CoinFlex nebo Celsius. Velký kryptoměnový fond Three Arrows Capital včera nesplatil dluh ve výši 670 milionů dolarů věřiteli Voyager Digital a stal se tak největší obětí kryptozimy. Dnešní pokles trhu je přisuzován rozhodnutí Securities and Exchanges Commission (SEC), která odmítla žádost o zalistování dvou Bitcoinových ETF, načež Grayscale podal na SEC žalobu.
  • Výprodej kryptoměn se prohlubuje: Bitcoin se propadá pod 43000 dolarů
    Bitcoin dnes klesl pod 43 000 USD a během obchodní seance ztratil přibližně 2 %. To představuje nejnižší úroveň této kryptoměny od 20. prosince. Pokud dnes cena uzavře na současné úrovni nebo pod ní, vznikne medvědí pohlcující obrazec. Sezónnost však naznačuje, že by růstové momentum mělo přetrvat až do 7. ledna. Navíc je důležité poznamenat, že k výrazným korekcím v posledních měsících docházelo po překonání 50denního klouzavého průměru. Tento průměr se v současné době nachází pod klíčovou hladinou podpory na úrovni 40 500 USD.
  • Výprodej Microstrategy zrychluje tváří v tvář propadu bitcoinu 📌
    Akcie společnosti Microstrategy držící bitcoiny, jejímž generálním ředitelem je známý Michael Saylor, zaznamenaly panický výprodej uprostřed poklesů na trhu s kryptoměnami. Negativní sentiment kolem rizikových aktiv způsobil, že se společnost, která se těšila obrovskému nárůstu ceny akcií, se vrátila k valuaci z lléta 2020. Hrozí Microstrategy likvidace pozice na Bitcoinu? Pouze včera klesla cena akcií společnosti kotované na burze NASDAQ téměř o 25 %:
  • 📉Výprodej na akciích akceleruje
    Nálada se výrazně zhoršila během druhé poloviny dnešní seance. Předtím než se býci neúspěšně pokusily smazat některé z posledních ztrát, trhy se opět dostaly do červených čísel. Náladu ovlivňoval i nedostatek posunu v jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem. Poradce prezidenta Volodymyra Zelenskyjeho napsal na twitter, že během třetího kola vyjednávání, které dnes skončilo, nedošlo k žádnému pokroku. Rozhovory však vedly k pokroku v otázce humanitárních koridorů. Mezitím ruský vyjednavač Sluckij řekl: "Nedělejme si iluze, že další krok vyjednávání povede k definitivnímu výsledku."
  • Výprodej na akciích a ropě pokračuje. Americká data nechávají obchodníky klidnými
    Páteční seance je zatím o negativním sentimentu a nových datech z USA. Negativní sentiment na trzích letos není ničím ...
  • Výprodej na americkém akciovém trhu, AUD posiluje díky vyšší inflaci, zájem o jihoevropské dluhopisy klesl, analýza EUR/USD, DOW JONES, NZD/USD
    Americký akciový trh se včera propadl do červených čísel. Negativní náladu odstartovala makroekonomická data v po...
  • Výprodej na dolaru pokračuje, evropské akcie pod tlakem kvůli silnému euru
    Po včerejším Fedu na finančních trzích ledy konečně povolily a vrací se volatilita i objemy. Evropské indexy sice ráno...
  • Výprodej na dolaru zesiluje, ale příčiny pádu americké měny lze hledat jen obtížně
    Americký dolar se koncem minulého měsíce dostal pod celkem zajímavý prodejní tlak a vypadá to, že chuť do dalších výpr...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex