Pátek 15. listopadu 2024 23:12
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
eightcap zlato
reklama
CapXmaster

Výprodeje na technologiích posílají trhy níže

15.11.2024 21:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké indexy navazují na včerejší silnější výprodeje a především na technologických titulech prodejní nálada akceleruje. Již včera se trhy potýkaly s projevem Jerome Powella, který naznačil, že nastolená trajektorie snižování sazeb může být změněna. Rázem tak poklesla poměrně silná jistota prosincového "cutu" sazeb. Dále je zřejmé, že podstatnou roli v horší náladě začíná hrát zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Po prvotním nadšení začínají na trh docházet zprávy o personálním obsazení jednotlivých ministerstev a změny v systému prezidentské administrativy. Elon Musk v roli ministra efektivity už médii proběhl (kolik času mu momentálně nejslavnější člověk na planetě bude věnovat?), ale dnešní oznámení RF Kennedyho jako ministra zdravotníctví je solidní "ťafka" předním americkým farmaceutickým konglomerátům. RF Kennedy je odmítač očkování, prohlašuje, že virus Covid19 byl laboratorně vytvořen za účelem oslabení jistých etnických skupin obyvatelstva a v minulosti šířil i dezinformace. Novým ministrem obrany bude veterán z Afghánistánu a komentátor Fox News Pete Hegseth, který postrádá zkušenosti s manažerskými pozicemi. Jednoduše řečeno, kroky Trumpovy administrativy po předání moci jsou značně nejisté a nejistota trhům nechutná. Dluhopisový trh dnes funguje jako bezpečný přístav a výnosy vládních bondů klesají. I nadále však zůstávají bezprecedentně vysoko. Dnešek byl vedle toho bohatý na makroekonomická čísla. Průmyslová produkce klesla v říjnu méně než se čekalo, maloobchodní tržby rostly rovněž mírně víc než byly odhady a Newyorský výrobní index překvapil růstem. 

Málo sektorů se dnes drží v plusu. Nejvýrazněji pak utility, kterým pomáhá pokles cen komodit v čele s ropou, která klesá o více než 2%. Zato na druhé straně barikády vidíme silné poklesy v sektoru informačních technologií, sektoru komunikací a zdravotní péči. 

Z jednotlivých titulů můžeme vypíchnout takřka desetiprocentní růst ceny softwarové firmy Palantir, která plánuje změnu trhu ze současné NYSE na Nasdaq, se zařazením do indexu Nasdaq100. Na včerejší dobré výsledky i nadále kladně reagují akcie Disney, když nosnou zprávou byla dobrá kondice streamovacích služeb. Přesně naopak jsou přijatá včerejší kvartálníčísla technologické společnosti Applied Materials, která se svou denní ztrátou řadí na chvost akcií v indexu S&P 500. 

Index S&P 500 -1,45 % na 5863,04 b.
Index Dow Jones -0,76 % na 43417,25 b.
Index Nasdaq Composite -2,46 % na 18637,408 b.

Nejsilnější sektory S&P

Změna

Nejslabší sektory S&P

Změna

Utility

+0,9 %

Informační technologie

-2,7 %

Finanční sektor

+0,4 %

Sektor komunikací

-2 %

Reality

+0,2 %

Zdravotní péče

-1,6 %

Nejsilnější akcie S&P

Změna

Nejslabší akcie S&P

Změna

PLNTR TCHN A O (PLTR)

+8,6 %

Applied Materials (AMAT)

-8,5 %

Walt Disney (DIS)

+4,2 %

Omnicom Group (OMC)

-7,3 %

BUNGE GLOBAL O (BG)

+4,2 %

Warner Bros Discovery (WBD)

-7,2 %

Dexcom (DXCM)

+3,3 %

Moderna (MRNA)

-6,1 %

Zimmer Biomet Holdings (ZBH)

+3,2 %

Lamb Weston Holdings (LW)

-5,8 %


Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Reuters

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výprodej čínských akcií zřejmě potrápí trhy
    V posledních dnech byl opakovaně zaznamenán velký výkyv a čínské akcie zaznamenaly svůj nejprudší propad od června 2016, což představovalo pokles asi o 3 % a pak ztráty celkově vzrostly dokonce o 5 %. Americké akcie i ropa jakoby to nevnímaly a soustředí se více na blížící se setkání OPECu a neustále silná domácí čísla. Výprodeje čínských akcií jako by se jich nijak neměly dotknout. To se děje možná i proto, že hlavní čínský index stále od začátku roku zůstává v plusu o více než 20 %. Pokud i v tomto týdnu budou pokračovat čínské výprodeje, okrajové téma na trzích postoupí na téma ústřední a bude ostře sledováno.
  • Výprodej dluhopisů nabírá na obrátkách
    Globální výprodej dluhopisů na obou stranách Atlantiku nabral na obrátkách. Výnos desetiletého amerického dluhopisu se již pohybuje na úrovni 2,40 % a desetiletý německý Bund již překročil 0,50 %. Navzdory velmi jestřábí rétorice z Fedu se nicméně eurodolar neudržel pod hranicí 1,10 a trh dost možná sází na to, že by se ECB mohla přidat. No uvidíme. Dnes má promluvit prezidentka ECB Lagardeová, tak třeba také zazní více jestřábí tóny.
  • Výprodej dolarů pokračuje, bezpečné přístavy září
    Tlak na dolar pokračuje i dnes. Americká měna tak ustupuje už třetí den za sebou. Dolů se podívaly také americké desetileté výnosy, které se v pondělí vyhouply až na čtyřletá maxima. Daří se bezpečným měnám. Japonský jen se k dolaru vyhoupl až na pětiměsíční maximum, mimo jiné i díky spekulacím, že japonská centrální banka by mohla přistoupit k omezování své superštědré měnové politiky.
  • Výprodej dolaru začal. Bernake otáčí trend. S/R úrovně pro páry s USD
    Dle předpokladu došlo po projevu šéfa americké centrální banky Bena Bernakeho k zásadním pohybům, které ...
  • Výprodeje akcií odpoledne nabírají na obrátkách. Mezi měnami trpí dolar i koruna
    Úvod dnešního dne negativně ovlivnila Itálie. Oba vicepremiéři zchladili naděje, že by mohlo dojít k revizi rozpočtových plánů, a to poslalo dluhopisy dolů. Spolu s nimi pak trpěly i evropské akcie. Odpoledne je situace na trzích jiná, ale také negativní, a zejména pro akcie výrazně.
  • Výprodeje akcií pokračují, investoři míří do bezpečí. Data situaci nezlepšila
    Páteční obchodování na hlavních trzích začalo pod vlivem slabých výsledků Amazonu a Alphabetu. Akciové výprodeje se znovu rozjely a z Evropy se odpoledne převalily do Ameriky. Hlavní indexy na Wall Street zůstávají hluboko v červeném a nenajdeme zde ani žádný rostoucí sektor.
  • Výprodeje akcií slábnou, dluhopisy i měny se drží. Na trhu se možná sází na zklidnění situace
    Zpočátku to vypadalo, že finanční trhy přejdou poslední zprávy v souvislosti s čínsko-americkým obchodním sporem relativně v klidu. Postupně ale začaly vnímat, že nové sankce a omezení pro Huawei znamenají vážný problém pro firmu, kterou Čína bere za národního šampiona a která má vazby do vlády i armády. Právě proto jde podle nás o jasnou bariéru pro obnovení obchodních rozhovorů, ale i hrozbu odvetných čínských opatření mířících třeba proti americkým firmám.
  • Výprodeje akcií ustaly. Inflace klíčovou událostí, ale je třeba hledět i dál
    Už včera během amerického obchodování se začaly akcie zvedat s tím, jak nižší ceny přilákaly znovu kupce. Následně můžeme sledovat určitou nerozhodnost, jak nastavit pozice před důležitými americkými daty o inflaci. Evropské akciové indexy jsou na tom smíšeně, americké futures se obchodují v záporu. Výnosy na hlavních dluhopisových trzích se po výkyvech drží u včerejších hodnot. Inflační očekávání jsou stabilní. Eurodolar klesl a usazuje se u 1,2135.
  • Výprodeje na akciových trzích stále nekončí
    Akciové trhy ve Spojených státech byly včera zavřené, jako gesto na uctění památky zemřelého prezidenta George H. W. Bushe. Vzhledem k aktuálnímu vývoji futures na tamní akciové indexy můžeme předpokládat, že dnes bude pokračovat výprodejová vlna, která ve Spojených státech začala již v úterý.
  • Výprodeje na akciových trzích zesílily
    Po pondělní pauze se k monitorům vrátili američtí obchodníci a nejčastěji zadávali pokyny k prodejům. Technologický Nasdaq přišel o půl procenta, index S&P 500 klesl o 1,2 % a průmyslový Dow Jones ztratil více jak 1,5 %. V rámci sektorů na tom byly nejhůře finanční tituly, z nichž ani jeden neuzavřel v plusu, a jako celek odepsaly vysokých 3,4 %. Za celosvětovými výprodeji stojí vyjednávání o nové italské vládě, kde hrozí předčasné volby, uvalování cel na dovoz zboží do Spojených států nebo nejistota ohledně jednání mezi USA a Severní Koreou.
  • Výprodeje na Wall Street akcelerují
    Americké trhy navazují na včerejší poklesy ba se dokonce rýsuje jejich překonání. Už včera investory nepotěšil index ISM ve výrobě naznačující slabší kondici amerického průmyslu. Dnes náladu dále srazila překvapivě slabší tvorba nových pracovních míst ústící v překvapivé vyskočení nezaměstnanosti. Mírně více navíc poklesly červnové průmyslové objednávky. Svou nezastupitelnou roli na špatné náladě si připisují i kvartální výsledky Intelu a Amazonu. Často se také zmiňuje i ochabnutí nadšení z AI. Nejvýrazněji dopadá kladivo na technologiemi obtěžkaný index Nasdaq, který od červencového maxima odepsal 10 % a technicky tak vstoupil do korekce.
  • Výprodeje na Wall Street pod tíhou Powellova projevu
    Středeční seance přinesla první výraznější pokles od zasedání FOMC Fed přesně před týdnem. Výprodeje byly znát na akciích Tesla, AMD nebo Intel, jež zakončily o 5 % níže. Nvidia s Alphabetem pak odevzdaly okolo 2 % své kapitalizace, odolnější pak byly akcie Amazon nebo Apple, u kterých středeční seance ukousla do jednoho procenta hodnoty. Akcie Microsoft pak zakončily o -1,3 % níže. Dařilo se naopak necyklickým, defenzivním titulům a díky růstu cen ropy se vítězem dne stal sektor energií, kde si např. akcie Exxon nebo Chevron připsaly zhruba po 1 % zisků. Wall Street závěr: Dow Jones -0,30 %; S&P 500 -0,52 %; Nasdaq Composite -1,21 %.
  • Výprodeje na Wall Street pokračovaly
    Úterní obchodování v USA navázalo na pondělní silné výprodeje, ovšem za výrazně nižších objemů i za nižší volatility. Hlavní akciové indexy propadly jen lehce, až na Dow Jones Industrial Average, který ztratil -0,5 %. Díky růstu cen ropy (+3,7 %) se poměrně výrazně dařilo energetickému sektoru (Chevron +3,2 %, Exxon Mobil +4,2 %, Halliburton +7 %, Occidental +6,9 %). Ačkoliv se v průběhu včerejšího dne zdálo, že technologický sektor přece jen skončí alespoň v mírném plusu, nestalo se tak (Apple -0,2 %, Alphabet -0,3 %, Nvidia +0,9 %, Tesla +2,3 %, Microsoft -0,5 %, AMD -0,4 %).
  • Výprodeje rizika pokračují, dolar ale před Fedem zastavil posilování
    I dnešní den začal na trzích pozitivně, aby se krátce nato situace obrátila. Hlavní akciové trhy...
  • Výprodeje rizika posílají eurodolar dolů ještě před důležitými daty, koruna odolává
    Koruna včera v závěru oslabila lehce nad 26,00 a dnes v úvodu se tak k euru obchoduje na 26,04. Ani tentokrát...
  • Výprodeje se přesunuly na akciový trh, dolar ztrácí
    Zatímco včerejšek se zejména nesl ve znamení výprodejů dluhopisů, dnes se dostaly pod prodejní tlak především akcie. Na výrazné ztráty na asijských trzích navázala Evropa, která se postupně ponořila skoro procento pod včerejší závěr. Americké trhy pak odstartovaly ve stejném duchu a tempem poklesu Evropu ještě předčily, nehledě na nové firemní výsledky.
  • Výprodeje zasáhly také akcie na pražské burze
    Pražská burza při globálním výprodeji propadla o 4,17 %.
  • Výprodej krypta nabírá na obrátkách
    Bitcoin se propadl pod 19 000 USD poté, co investoři začali přesouvat peníze z rizikovějších aktiv kvůli utahování monetární politiky ze strany velkých centrálních bank. Vlna výprodejů znamená snížení trhu s kryptem o miliardy dolarů, což je výrazný problém pro společnosti z krypto sektoru. Nedávno došlo k zastavení výběrů Bitcoinu několika směnárnami, v čele s Binance, CoinFlex nebo Celsius. Velký kryptoměnový fond Three Arrows Capital včera nesplatil dluh ve výši 670 milionů dolarů věřiteli Voyager Digital a stal se tak největší obětí kryptozimy. Dnešní pokles trhu je přisuzován rozhodnutí Securities and Exchanges Commission (SEC), která odmítla žádost o zalistování dvou Bitcoinových ETF, načež Grayscale podal na SEC žalobu.
  • Výprodej kryptoměn se prohlubuje: Bitcoin se propadá pod 43000 dolarů
    Bitcoin dnes klesl pod 43 000 USD a během obchodní seance ztratil přibližně 2 %. To představuje nejnižší úroveň této kryptoměny od 20. prosince. Pokud dnes cena uzavře na současné úrovni nebo pod ní, vznikne medvědí pohlcující obrazec. Sezónnost však naznačuje, že by růstové momentum mělo přetrvat až do 7. ledna. Navíc je důležité poznamenat, že k výrazným korekcím v posledních měsících docházelo po překonání 50denního klouzavého průměru. Tento průměr se v současné době nachází pod klíčovou hladinou podpory na úrovni 40 500 USD.
  • Výprodej Microstrategy zrychluje tváří v tvář propadu bitcoinu 📌
    Akcie společnosti Microstrategy držící bitcoiny, jejímž generálním ředitelem je známý Michael Saylor, zaznamenaly panický výprodej uprostřed poklesů na trhu s kryptoměnami. Negativní sentiment kolem rizikových aktiv způsobil, že se společnost, která se těšila obrovskému nárůstu ceny akcií, se vrátila k valuaci z lléta 2020. Hrozí Microstrategy likvidace pozice na Bitcoinu? Pouze včera klesla cena akcií společnosti kotované na burze NASDAQ téměř o 25 %:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CapXmaster
NORD FX
FBS
reklama
Purple ebook obchodování ropy