Půjde měnový pár nahoru nebo dolů. Tak to nikdo neví – nemylte se ani velcí žraloci tohoto odvětví. Jedno ze základních (a myslím si z důležitých ) pravidel nejen FOREXových trhů je následovat směr trendu. Trend je Tvůj kamarád. No to je príma, ale jak ho poznám, že se rozjel? Navíc trhy jsou plné samých bočních „nicotrendů“, kde se trend těžko hledá! A ke všemu když už ho objevím, tak jako na potvoru končí!
Trend se pozná tak, že nakreslím trendovou čáru. Způsobů zakreslení je samozřejmě několik. Použiji tu nejzákladnější (neřeším zda tam patří knot nebo jen tělo,...). Na obrázku denního grafu nejobchodovanějšího měnového páru EUR/USD byste většina z vás v roce 2015-2016 (když pominu konec klesajícího jasného trendu) nakreslila asi toto:
Pokud použiji jednoduchý základní systém, že potřebuji pro zakreslení trendové linky minimálně dva styčné body a začínající trend tedy poznám až dalším proražením support/rezistence zbude nám pro obchodování asi takovéto místo (šipky naznačují možné ukončení trendu, protože trendovou čáru prorážejí):
No moc toho není (což by nevadilo). Ale jak nastavím TP (Target-Profit) v poměru k SL(stop-loss)? Vždyť mě to často vyrazí na SL a v lepším případě na BE (break-even)! Sice dodržuji dobré RRR (Risk Reward Ratio), ale...
A co se na volbu směru obchodu podívat trochu z jiného úhlu. Co takhle dát trochu více času průchodu obchodu, aby se vyvinul. Aby měl čas se vydýchat. Samozřejmě, toto nemohu asi použít pro pár pips , pokud mám TP 5,10,15,20.
K tomuto potřebuji především vyšší časové rámce. Logicky mě vycházejí D1 a H1 – měli by býti u všech brokerů podobné (samozřejmě polemiky a to i oprávněné je mnoho).
Abychom lépe určili styčné body, vezmu si na pomoc kamaráda zigzag. Chvíli si s ním pohraji (především na bočním trhu, aby bylo rozumné množství vrcholových bodů).
K tomuto nastavení přidám jednoduchou logiku, proražení S/R úrovně na D1 mě určuje směr obchodu a možný budoucí trend, zároveň mě určuje místo pro ukončení obchodů špatným směrem (SL). Konec trendu mě tedy nesignalizuje protnutí trendové čáry zpět, ale až zpětná S/R uroveň, která je níže, než úroveň stoupající.
Když tak koukám na zigzag před sebou, napadá mě jednoduchá obchodní taktika - obchodovat swing a to na H1. Na D1 to vypadá potom takto:
Jak vidíte, za určité správně zvolené velikosti TP (v tomto případě 40 pip) a zapracování dalších znalostí a pravidel často se opakujících situací na trhu je na H1 náhle poměrně solidní množství vítězných obchodů a jasně dané SL i když nesplňuje (poučkové) podmínky RRR.
Díky takovémuto náhledu na trh se mě podařilo dosáhnout v mnou daném obchodním systému následujícího testovacího výsledku za roky 2006-2016 (první jsou JPY páry, další křížové a nejlépe dopadly USD páry, poslední je celkový součet párů za období, cifra značí celkově nasbírané pip, počet obchodů cca 14.000):
Starší psi mě asi sprdnou, že to není nic nového, ale nováčkům to doufám pomůže v trochu jiném náhledu na trh a třeba je to nasměruje i na novou myšlenku. V článku nenaznačuji v žádném případě jak správně obchodovat, ani tak nenavádím, ale pouze můj pohled.
Roman J.