V pondělí index S&P 500 završil červenec na novém maximu letošního roku, pak se ale začal sunout níže. Nejhlubší pokles nastal ve středu (-1,38 %) po oznámení snížení ratingu USA ze strany agentury Fitch. V roce 2011 obdobná situace (ovšem v době řešení problému s dluhovým stropem) celkově na trhu znamenala poměrně výrazný pokles, samotné snížení ratingu ale na akciový trh až nemělo nijak významný dopad.
Nejbližší podstatná rezistence indexu S&P 500 je na 4 600. Na opačné straně došlo k prolomení supportu na 4 500, který může nyní psychologicky také působit jako hladina odporu. Pod 4 500 index intradenně sestoupil již ve čtvrtek, ale až v pátek pod touto hladinou uzavřel. Další důležité supporty jsou na 4 300 a 4200. Jejich případné prolomení by bylo silně negativním signálem.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) během týdne stoupl z úrovně těsně pod 14, je ale pod 18 body (na začátku roku support) a pod 200denním klouzavým průměrem. Reakce indexu strachu na snížení ratingu USA nebyla také nijak dramatická.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Začal srpen a akciový trh klesá. První významnější pokles přišel po zprávě o snížení ratingu USA, index S&P 500 odepsal za den více než procento po 47 seancích. Je o čem psát. Zpomalení a případný pullback či hlubší korekce jsou po předchozím strmém růstu každopádně poměrně logické a trh dostal na zlatém podnose velice dobrý katalyzátor (kdyby nestačila neuspokojivá výsledková zpráva největší veřejně obchodované firmy, Apple po oznámení svých čísel v pátek odepsal 4,8 %).
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz