Ticker Tape by TradingView
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Volby v USA tento týden určí tón globální politiky a ekonomiky na roky dopředu
Přestože ekonomický kalendář pro tento týden zahrnuje zasedání hned několika centrálních bank, tentokrát je svou důležitostí zastíní jiná, klíčová událost tohoto roku. Tou jsou americké volby v pořadí 47. prezidenta, a také představitelů tamního Kongresu. Nerozhoduje se tedy pouze o prezidentovi USA, ale také o tom, jak silnou protiváhu bude či nebude představovat Kongres. Zatímco Kamala Harris nabízí kontinuitu, vítězství Donalda Trumpa by pravděpodobně vedlo k zásadnějším změnám nejen v hospodářské ale i zahraniční politice USA a mělo by tak vliv na celý svět. Volby se konají v úterý amerického času, s ohledem na vyrovnanost předvolebních průzkumů je ovšem těžké odhadovat, kdy bude znám jejich vítěz. S tím, jak budou přicházet dílčí výsledky, lze tudíž na finančních trzích očekávat vyšší volatilitu. Zmíněné centrální banky zasedají vesměs ve čtvrtek. Snížení úrokových sazeb o 25 bb očekáváme od amerického Fedu, britské BoE i tuzemské ČNB. Naopak polská centrální banka ve středu pravděpodobně ponechá sazby beze změny. Na nová ekonomická data bude tento týden chudší. Nabídne hlavně indikátory průmyslové produkce a maloobchodních tržeb, včetně těch tuzemských.
Fed, BoE i ČNB ve čtvrtek sníží sazby o 25 bb
Zatímco tuzemská průmyslová produkce zůstala v září utlumená, maloobchodní tržby pokračovaly v pozvolném oživování. Průmyslová produkce podle našeho odhadu v září meziměsíčně klesla o 0,2 %. Vliv by na to měly mít rozsáhlé povodně, jejichž negativní dopady by mohly být na průmyslové produkci ještě více patrné v říjnu. Výroba automobilů podle předstihových indikátorů i přesto v září rostla solidním tempem. Celkově ale stále tuzemský průmysl čelí nižší poptávce, která souvisí i se slabou průmyslovou výrobou v Německu. Ta podle našeho odhadu v září meziměsíčně vzrostla o pouhých 0,2 % a meziročně byla nižší o 1,7 %. Nejde přitom pouze o cyklické příčiny. Řada problémů má strukturální charakter. Jejich vyřešení je zatím v nedohlednu a lze tak předpokládat, že i další měsíce budou ve znamení pokračujícího útlumu průmyslu, což může v tomto sektoru vést k postupné redukci pracovních míst. V případě tuzemských maloobchodních tržeb pro září očekáváme jejich meziměsíční nárůst o 0,4 % po srpnových +0,1 % (bez zahrnutí prodeje aut). Růst spotřebitelské poptávky by měl tedy pokračovat, nadále však pouze umírněným tempem. To je v souladu s jen pozvolným obnovováním kupní síly domácností. Jejich reálné mzdy totiž v letech 2022 a 2023 klesly v souhrnu o skoro 12 %, pro letošní rok sice odhadujeme již růst, avšak pouze o přibližně 4 %. Domácnosti navíc stále ve zvýšené míře spoří, k čemuž může přispívat vidina slabého hospodářského růstu. Po loňské stagnaci pro letošní rok očekáváme růst české ekonomiky o 0,8 % a příští rok jeho mírné zrychlení na 1,5 %.
Česká národní banka bude podle nás pokračovat ve snižování úrokových sazeb, avšak nadále pouze opatrným tempem. To vysvětluje hlavně přetrvávajícím rychlým růstem cen služeb. Proti tomu ovšem silně působí slabý výkon ekonomiky. Na všech měnověpolitických zasedáních až do května příštího roku, tedy včetně toho čtvrtečního, očekáváme snížení úrokových sazeb o 25 bb. V květnu 2025 by repo sazba měla dosáhnout své terminální úrovně, kterou jsme v naší prognóze snížili z 3,5 % na 3,0 %. V tomto směru působí odhadovaný nižší potenciální růst tuzemské ekonomiky. Obnovený růst cen nemovitostí by neměl být překážkou dalšího snižování úrokových sazeb, spíše by mohl být podmětem pro zpřísnění makroobezřetnostních opatření týkajících se poskytování hypotečních úvěrů. Více píšeme v našich nedávno zveřejněných Ekonomických výhledech.
Ve snižování úrokových sazeb bude ve čtvrtek pravděpodobně pokračovat také americká centrální banka, nejspíše ale rovněž jen o standardních 25 bb. Cyklus uvolňování měnové politiky přitom Fed započal zářijovým snížením sazeb o 50 bb. Data však od té doby ukazují na přetrvávající odolnost americké ekonomiky, a to hlavně zásluhou robustní spotřebitelské poptávky. Snížení o 25 bb by bylo rovněž v souladu s tzv. dot-plotem ze září, tedy mediánem očekávání jednotlivých představitelů FOMC ohledně vývoje úrokových sazeb. Ten s dalším snížením sazeb o 25 bb počítá také v prosinci a v příštím roce by pak sazby měly klesnout v souhrnu o 100 bb. K další aktualizaci dot-plotu ale dojde až na prosincovém zasedání. Pro to my také nyní očekáváme snížení sazeb o dalších 25 bb, rizika jsou však vychýlena ve směru jejich stability v případě, že by americká ekonomika zůstala nadále silná a inflace by v souladu s tím odeznívala pomaleji.
Ekonomická data tentokrát pomohla euru a dolar tak ztrácel
Česká ekonomika v třetím letošním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 % a její růstová dynamika tak mírně zpomalila. V prvním i druhém kvartále letošního roku totiž mezičtvrtletní růst dosáhl shodných 0,4 %. Výsledek za Q3 byl mírným zklamáním, když tržní konsensus očekával pokračující růst HDP o 0,4 % q/q. Podle komentáře ČSÚ mezičtvrtletní vzestup ekonomiky ve třetím čtvrtletí podpořila rostoucí domácí poptávka, zatímco ta zahraniční stagnovala. V letošním roce očekáváme růst české ekonomiky o skromných 0,8 % a příští rok jeho mírné zrychlení na 1,5 %. Brzdou ekonomiky ještě nějakou dobu pravděpodobně zůstane průmysl, který čelí především nižší poptávce po průmyslovém zboží. Přetrvávající pesimismus v tuzemském průmyslu potvrdil říjnový PMI, který navzdory nárůstu z 46,0 b. na 47,2 b. zůstal hluboko v pásmu kontrakce.
Ekonomika eurozóny překvapila vyšším růstem za Q3. Oproti očekávané stagnaci mezičtvrtletního růstu HDP v eurozóně na 0,2 % došlo k jeho urychlení na 0,4 %. Pozitivně v Q3 překvapila hlavně ekonomika Španělska (+0,8 % q/q oproti očekávaným +0,6 %) a Německa (+0,2 % q/q oproti očekávaným -0,1 %). V případě Německa bylo ale pozitivní překvapení kompenzováno revizí dat za Q2 z původních -0,1 % na -0,3 % q/q a v meziročním vyjádření tak tamní ekonomika klesla o 0,2 %. Za říjen navíc ve srovnání s odhady vykázala výraznější nárůst počtu nezaměstnaných, avšak při stagnující míře registrované nezaměstnanosti na 6,1 %. Mírně lepší oproti odhadům byl v Q3 i výkon francouzské ekonomiky (+0,4 % q/q), na který ale působil jednorázový efekt pořádání olympijských her. Italská ekonomika naopak za očekávání zaostala, když pouze mezičtvrtletně stagnovala. Z hlediska struktury byla hlavním zdrojem růstu ekonomiky eurozóny pravděpodobně zvyšující se spotřeba domácností. Spotřebitelský sentiment mírně vzrostl jak v Německu, tak i v samotné eurozóně. Zatímco ale důvěra v sektoru služeb stagnovala, mezi evropskými průmyslníky došlo k dalšímu prohloubení míry pesimismu.
Inflace v eurozóně zrychlila ze zářijových 1,7 % na 2,0 % y/y v říjnu. Skončila tak o desetinu nad tržním konsensem. Riziko oproti očekávání mírně vyššího růstu spotřebitelských cen v eurozóně indikovala dříve zveřejněná data z jednotlivých členských států, především pak z Německa. Tam harmonizovaná inflace v říjnu vzrostla z 1,8 % na 2,4 % y/y oproti očekávaným 2,1 %. Na vyšší meziroční inflaci v eurozóně působil hlavně postupně odeznívající vliv vyšší srovnávací základny loňského roku, který ji v září dočasně stlačil pod cíl ECB. O desetinu vyšším údajem trhy překvapila rovněž jádrová inflace, která v říjnu stagnovala na 2,7 % y/y. Na zvýšených úrovních ji nadále držel růst cen služeb. Ten setrval na 3,9 % y/y. V listopadu by mělo dojít k úplnému odeznění výše zmíněného efektu základny a celková inflace v eurozóně tak podle našeho odhadu zrychlí do blízkosti 2,5 % y/y, kde zůstane do konce roku. Pro většinu příštího roku ovšem očekáváme návrat inflace pod dvouprocentní cíl ECB.
Data z americké ekonomiky vyzněla vesměs pozitivně, výjimkou byl ale velmi nízký počet nově vytvořených pracovních míst za říjen. Ekonomika USA v Q3 rostla mezičtvrtletním anualizovaným tempem o 2,8 %. To bylo sice nepatrně méně, než se čekalo (2,9 %) a oproti předchozímu čtvrtletí (+3,0 %) se jednalo o zpomalení. Spotřeba domácností však na druhou stranu pozitivně překvapila, když vzrostla o 3,7 % mezičtvrtletně anualizovaně. To bylo výrazně více ve srovnání s tržním konsensem (+3,3 %) i předchozím údajem (+2,8 %). Důvěra amerických spotřebitelů se navíc v říjnu zvýšila z 99,2 b. na 108,7 b. oproti konsensu ve výši 99,5 b. To ukazuje na stále robustní poptávku amerických spotřebitelů. V kontrastu s tím byl ovšem říjnový vývoj počtu nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru. Ten dosáhl pouze 12 tis. po předchozích 223 tis. a navíc výrazně zaostal za očekáváními ve výši 100 tis. Významný vliv na to ale pravděpodobně měly hurikány, které ochromily část Spojených států, stejně tak i stávka ve společnosti Boeing. Lze tak předpokládat, že alespoň část zmíněného zpomalení růstu zaměstnanosti v USA je pouze dočasného charakteru. Na to může ukazovat i míra nezaměstnanosti, která zůstala beze změny na 4,1 %, stejně tak i robustní vývoj hodinových výdělků, jejichž meziroční růst v říjnu zrychlil z 3,9 % na 4,0 %. Podobně také počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v předminulém týdnu v USA pohybovaly na nízkých 216 tis.
Americký dolar minulý týden ztrácel, když evropské sazby rostly, zatímco ty americké mírně klesaly. Vůči společné evropské měně dolar v průběhu týdne oslabil o zhruba 0,6 % a hlavní měnový pár se tak posunul k 1,0860 EUR/USD. Tržní úrokové sazby v Evropě vzrostly v rozsahu 30-40 bb v závislosti na splatnosti. Přispěla k tomu především vyšší říjnová inflace a rychlejší růst ekonomiky eurozóny za Q3. Na ty americké pak naproti tomu pravděpodobně působil zejména nepatrně slabší růst HDP jako celku a výrazně nižší počet nově vytvořených pracovních míst. Dolarové sazby tak klesly o přibližně 5-10 bb. Pro následující zasedání Fedu, které je na programu tento čtvrtek, trhy nadále zaceňují snížení sazeb o zhruba 25 bb. Středoevropské měny v minulém týdnu oproti euru mírně oslabovaly. Tuzemská měna ztratila přibližně 0,1-0,2 % své hodnoty, když se její kurz posunul k úrovni 25,35 EUR/CZK. K částečné korekci slabších pozic koruny přispěla vyjádření viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové, která uvedla, že na zasedání v tomto týdnu bude zvažovat i možnost ponechání úrokových sazeb beze změny.
Autor: Martin Gürtler, Komerční banka
Klíčová slova: Vývoj | EUR | Očekávání | Návrat inflace | Výkon ekonomiky | Uvolňování měnové politiky | EUR/USD | Ekonomický kalendář | Kontrakce | Měny | Zpráva | Výkon francouzské ekonomiky | Americká centrální banka | EUR/CZK | Americké ekonomiky | USD | Spotřebitelský sentiment | CZK | Výsledky | TIM | Tržní úrokové sazby | Pesimismus | Zasedání Fedu | Měna | Centrální banky | Reálné mzdy | Kongres | Volby v USA | Společnosti | Důvěra | Centrální banka | Zveřejněná data | Počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Jádrová inflace | Data z americké ekonomiky | Vice | Harmonizovaná inflace | FOREX | Boeing | Harris | Říjnová inflace | Míra | Růst ekonomiky eurozóny | ČNB | Americká ekonomika | Americký dolar | Domácnosti | Inflace v říjnu | Růst cen nemovitostí | Růst cen | ČSÚ | DOT | Dolarové sazby | Srovnávací základny | Inflace | Snižování úrokových sazeb | Snížení sazeb | Tržby | Rizika | Česká ekonomika | Kurz | Konsensus | FOMC | Ekonomiky eurozóny | Trhy | Poptávka | Sazby beze změny | Týdenní zpráva | Růst HDP | Pokračující růst | Americké volby | Hurikány | Průmysl | Růst ekonomiky | ROCE | Počty nových žádostí o podporu | Celý svět | Celková inflace | Tuzemský průmysl | Ekonomika eurozóny | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Sentiment | Míra nezaměstnanosti | Úrokové sazby | Dolar | Měnové politiky | Zpomalení růstu | 3М | Ekonomická data | Ekonomika | Evropské méně | Vítězství Donalda Trumpa | Komerční banka | Sazby | Měnový pár | Snížení úrokových sazeb | Indikátory | Spotřeba domácností | Důvěra amerických spotřebitelů | Italská ekonomika | Martin Gürtler | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Růst | Žádosti o podporu | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Meziroční růst | Tuzemská měna | Banky | Prodeje | Banka | Prodeje aut | Kamala | Středoevropské měny | Ekonomiky | Fed | Nemovitosti | Riziko | Inflace v eurozóně | Růst české ekonomiky | HDP v eurozóně | Volby | USA | Výkon | Ekonomika USA | Repo sazba | HDP | ECB | Opatření | Výroba automobilů | Kamala Harris | Maloobchodní tržby | Česká národní banka | Ekonomika Španělska | Mzdy | Vítězství | Domácí poptávka |
Čtěte více
-
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Týden ve znamení politických jednání
Na globální scéně bude hlavním tématem pro trhy vyjednávání mezi USA a Čínou. I přes negativní reakci trhů na zvýšení cel na čínská dovoz očekáváme, že v nejbližší době dojde k uklidnění situace. Tento týden však bude tématem i dovoz automobilů do USA, což je citlivým tématem i pro Evropskou unii. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí ožila. To je viditelné i na celkové statistice pro eurozónu. Na druhou stranu tuzemská ekonomika v první čtvrtletí zpomalila. Inflace však v dubnu zůstává na horní hranici tolerančního pásma ČNB. Inflace roste i v Polsku. Nicméně její jádrová složka zůstává nižší a proto neočekáváme reakci tamní centrální banky. Ta bude nečinná až do příštího roku. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Týden ve znamení politiky na obou stranách Atlantiku
V USA budou i nadále středem pozornosti obchodní jednání s Čínou. Zároveň také trhy vnímají zpomalování americké ekonomiky, které naznačily minulý týden statistiky průmyslu a maloobchodu. Proto se trh bude soustředit i na záznam z posledního jednání Fedu ze začátku května. V eurozóně budou hlavní událostí volby do Evropského parlamentu. V některých zemích začnou volby už ve čtvrtek. Očekáváme, že dvě hlavní frakce současného složení utrpí největší ztráty. V ekonomickém kalendáři budou mít největší pozornost PMI v Evropě a německé IFO. V případě prvního zmíněného očekáváme mírné zlepšení nebo stagnaci na současných relativně nízkých hodnotách. Naopak v případě IFO očekáváme další pokles ve všech složkách. Téma evropských voleb bude rezonovat zejména ve Velké Británii, kde se očekává úspěch stran podporující tvrdý brexit. Výsledek však bude mít i dopad na současná vyjednávání ohledně vystoupení z Evropské unie. Očekáváme, že vzroste tlak na odvolání premiérky T. Mayové a příklonu k agresivnějšímu vyjednávání s EU. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Událostí týdne jsou prezidentské volby v USA
Hlavní událostí tohoto týdne budou prezidentské volby v USA. Ty mohou na trhy přinést zvýšenou volatilitu, zároveň ale i vlnu optimismu, pokud by převaha jednoho z kandidátů byla značná a výsledek byl oznámen rychle. Ve středu k jednacímu stolu zasedne americká centrální banka. V její rétorice se toho ale mnoho nezmění. Ve čtvrtek jí bude následovat Česká národní banka. Ta zřejmě zreviduje inflační výhled směrem nahoru, růst ekonomiky pro letošek směrem dolů, sazby ale ponechá beze změny. Z dat zaslouží pozornost indikátory z amerického trhu práce, které ukážou na další pokles nezaměstnanosti i solidní tvorbu nových pracovních míst. V Česku nás čekají maloobchodní tržby, průmysl i zahraniční obchod. Ty vylepší obrázek české ekonomiky. Jedná se ale o data za září, a tak reálnější pohled přinese říjnový PMI, který se vrátí pod 50bodovou hranici. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Únorová data z tuzemské ekonomiky příslibem lepšící se situace
Bohatý týden na tuzemská data odhalí únorový vývoj české ekonomiky. Podle nás mírné oživení spotřebitelské poptávky pokračovalo i v únoru, zatímco průmyslová produkce korigovala ostrý lednový pokles. Finální odhady PMI v eurozóně by měly potvrdit slabší sentiment ve zpracovatelském průmyslu, a naopak velmi silnou aktivitu v sektoru služeb. Průmyslová produkce v členských zemích eurozóny by měla však vykázat vcelku příznivý výsledek. Na Velký pátek zveřejněný americký NFP report by měl opět přinést solidní přírůstek nových pracovních míst a podpořit tak nutnost utaženější měnové politiky oproti současnému tržnímu ocenění. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: USA vstupují do nové éry, nastupujícího prezidenta však čeká řada výzev
Ve Spojených státech proběhne výměna v čele vlády. Ta se v novém složení bude věnovat dalšímu fiskálnímu balíčku na podporu ekonomiky. Komplikace však do toho přináší impeachment odcházejícího prezidenta, který zaměstná senát namísto zákonů nové administrativy. V Evropě budou ministři financí unie projednávat plán obnovy. Itálii čeká další hlasování o důvěře vlády, předčasné volby však vidíme až jako poslední možné řešení politické krize. Měnověpolitické jednání ECB nepřinese žádné změny. Trhy však budou sledovat hodnocení současné situace v ekonomice a revizi strategie centrální banky. Předstihové indikátory v eurozóně za leden budou korigovat předchozí skokový růst. Regionální kalendář je pro tento týden prázdný. Pokles domácích sazeb na trhu a následné zhoršení globálního sentimentu na finančních trzích podle nás ohrožuje korunu na své síle. Do začátku mediální karantény před únorovým zasedáním ČNB zbývají dva týdny. V následujících dnech bychom se tak mohli dočkat vystoupení členů bankovní rady. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Vánoce vtrhly do USA dříve a silněji, i Evropa se ke konci roku zotaví
Vánoční sezóna přišla do Spojených států dříve a silnější. Proto americká ekonomika ukáže za listopad solidní růst pracovních míst. V eurozóně naproti tomu držel hospodářství zkrátka slabý zahraniční obchod. České měsíční ukazatele se dostanou z červených čísel poté, co odezní některé jednorázové faktory ze září. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Většina centrálních bank již řekla své poslední slovo. ČNB ne!
Většina Evropy začíná být pod karanténou a o k obdobným krokům přistupují i jednotlivé státy v USA. Fed, ECB a dalších centrální banky již přišly s agresivním uvolňováním měnových podmínek. Tento týden by tak měl být z tohoto pohledu klidnější. Z ekonomického hlediska však uvidíme další předstihové ukazatele, které naznačí, jak drtivé jsou dopady uvalených opatření. Na domácí půdě však ČNB ještě zdaleka neřekla své poslední slovo. Očekáváme, že čtvrteční jednání přinese další snižování úrokových sazeb a odhalí detaily případného zásahu centrální banky na devizovém trhu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Většina ekonomik zaznamenala během Q3 20 rychlé oživení, to je však minulostí
Předběžná data HDP za Q3 20 z USA i eurozóny tento týden potvrdí silné ekonomické oživení. Nicméně další šíření infekce koronaviru ohrožuje pokračování hospodářského vzestupu i během Q4 20. V kombinaci se slabším inflačním výhledem si to na obou stranách Atlantického oceánu vyžádá další stimuly ze strany hospodářské politiky. Z geopolitiky budeme sledovat pokračující jednání ohledně brexitu, Číňané pak odhalí svůj nový pětiletý plán. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: V hledáčku finančních trhů zůstává covid a život po Trumpovi
Po bezprecedentních výtržnostech v americkém Kapitolu, které byl D. Trump nakonec přinucen odsoudit, se nyní zdá předání moci J. Bidenovi jako hladká záležitost. Vzhledem k těsné demokratické většině v obou komorách Kongresu trhy pozitivně vnímají budoucí stabilitu a šanci na významnější fiskální podporu americké ekonomice. Tržní optimismus projevující se relativně silným eurem se tak může udržet i v průběhu tohoto týdne. Ekonomická data proti nebudou. A profitovat z toho mohou i středoevropské měny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Vládní opatření proti drahým energiím drží tuzemskou inflaci poblíž 15 %
Pro korunový trh je hlavní událostí tohoto týdne dnešní zveřejnění tuzemské inflace za listopad. V meziročním vyjádření očekáváme její mírný vzestup z 15,1 % na 15,5 %. Na nižších úrovních ji drží vliv úsporného tarifu, po jeho odeznění inflace v lednu pravděpodobně opět mírně zrychlí. Zajímavý bude tento týden i z globálního úhlu pohledu. Zítra bude totiž zveřejněna inflace také v USA a hned den poté k jednacímu stolu zasedne Fed. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Vyčkávání na novou dohodu mezi USA a Čínou
Tento týden bude slabší na nové informace z ekonomiky a o to více bude věnována pozornost obchodním jednáním mezi USA a Čínou a možnému uvalení amerických cel na dovoz automobilů z Evropské unie a Japonska. Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu. V eurozóně uvidíme stabilizaci předstihových ukazatelů. Maďarská centrální banka potvrdí současné nastavení měnových podmínek a naznačí, jakým směrem se vydá na prosincovém jednání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Vývoj evropských mezd potvrdí očekávání, že ECB sníží sazby již v červnu
Data z amerického trhu nemovitostí ukážou, že své dno má již za sebou. O závratném oživení ale hovořit nelze. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v důsledku nižších nákupů letadel skončí zřejmě v záporu. Naopak evropské indexy PMI podle našeho odhadu přinesou další mírné zlepšení, stejně tak i spotřebitelská důvěra. Co očekávat od centrálních bank, by mohl napovědět zápis z minulého zasedání Fedu a průzkum ECB ohledně výsledků mzdových vyjednávání. Ten by mohl finanční trhy utvrdit v tom, že ECB skutečně sníží sazby již v červnu letošního roku. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Vývoj trhu práce v USA ovlivní očekávaný vývoj měnové politiky
Data z trhu práce tento týden ovlivní očekávání trhu ohledně rychlosti utahování měnové politiky Fedu. Index ISM potvrdí pokračování rychlého růstu aktivity v americkém výrobním sektoru a podobně tak i indexy PMI v Evropě. Spotřebitelské ceny v eurozóně by měly růst zhruba předchozím meziměsíčním tempem, ale meziroční míra inflace by se měla lehce snížit. Předstihové indikátory v Evropě potvrdí rychlou expanzi ekonomiky a na tu pravděpodobně poukáže i další zvýšení indexu PMI v tuzemsku. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: V závěru týdne se vedení ČNB ujme nový guvernér A. Michl
Trhy budou pozorně sledovat první kroky nového guvernéra A. Michla a obměněné bankovní rady, vlády se ujme v pátek 1. července. Tuzemský ekonomický kalendář přinese sektorové účty za úspěšný první kvartál, červnové PMI a státní rozpočet pak odhalí, jak moc vážný je dopad války na Ukrajině a vysoké inflace. Historicky nejvyšší meziroční dynamiky spotřebitelských cen se dočkáme za červen z eurozóny. Sentiment indikátory z Evropy i USA hlavně kvůli rychlému zdražování dále slábnou. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Zápis z jednání Fedu naznačí, jak bude centrální banka redukovat bilanční sumu
Tento týden odstartuje zasedání Euroskupiny. Ta bude řešit dopady války na Ukrajině i situaci na trhu nemovitostí. Jaké plány má Fed s obří bilanční sumou, to by měl naznačit zápis z jeho posledního zasedání, který bude zveřejněn ve středu. Z amerických dat stojí za zmínku ISM index z oblasti služeb, který si v březnu zřejmě polepšil. Německá průmyslová výrobce a tovární objednávky naopak nepotěší únorovým meziměsíčním poklesem. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Zářijové zasedání ČNB bude jedno z nudnějších
Předstihové indikátory tento týden ukáží, že nálada v Evropě se po předešlých propadech mírně zlepšuje. Naopak v zámoří spotřebitelská důvěra klesá, přestože spotřeba domácností zůstává silná. V regionu zasedá jak maďarská, tak i česká centrální banka, změna nastavení měnové politiky se ale nečeká od žádné. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Zasedání ČNB a zářijová inflace z eurozóny středem pozornosti v tomto týdnu
Na středečním zasedání ČNB sice zřejmě nedojde ke změně nastavení úrokových sazeb, mohlo by však nabídnout zjevnější signály ohledně načasování začátku snižování sazeb. Kromě měkkých indikátorů sentimentu týden ovládnou především statistiky inflace v eurozóně zveřejněné ke konci týdne. Ta by v září měla v meziročním vyjádření výrazně zpomalit ze srpnových 5,2 % na 4,5 % vlivem několika technických faktorů. Jádrová inflace by měla zpomalit méně výrazně z 5,3 % y/y na 4,7 % v září. V samotném závěru týdne bude zveřejněn také finální odhad tuzemského HDP za Q2, který podle nás zůstane beze změny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Zasedání ČNB zvýšení sazeb pravděpodobně nepřinese
Další série předstihových indikátorů ukáže, že nálada v eurozóně se nelepší. Přesto domácí poptávka u českých západních sousedů zůstává solidní. Německá nezaměstnanost v březnu pravděpodobně dosáhla nového minima, avšak první odhad ukáže, že spotřebitelská inflace, především kvůli efektu Velikonoc, výrazně zpomalila. Na domácí půdě budeme sledovat zasedání České národní banky ve čtvrtek, změnu sazeb ale pravděpodobně nepřinese. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Zasedání ECB se ponese v holubičím tónu
Do zasedání americké centrální banky zbývá týden a půl, a tak tlaky a spekulace týkající se zpřísňování měnové politiky Fedu budou sílit. Vzhledem k vývoji na trhu práce a k přechodnému charakteru faktorů, které inflaci tlačí nahoru, však konkrétní oznámení ještě nečekáme. Americký kongres se před zahájením srpnových prázdnin bude snažit protlačit co nejvíce z balíčku prezidenta Bidena. K jeho konečnému schválení však ještě povede složitá cesta. Data z trhu nemovitostí potvrdí neutuchající chuť Američanů nakupovat. V eurozóně budou zveřejněným číslům vévodit předstihové indikátory. Spotřebitelská důvěra zřejmě v červenci dále mírně dále vzrostla, stejně tak i PMI ve službách. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky se pak ponese v holubičím tónu. ECB se bude snažit trhy přesvědčit, že je stále nezbytné být trpělivý a další kroky neuspěchat. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Zasedání FOMC toho mnoho nového nepřinese
Ekonomický kalendář tohoto týdne je poměrně bohatý, když přinese jak první odhady výkonnosti klíčových ekonomik na obou stranách Atlantického oceánu během Q4 20, tak i aktuální sentiment indikátory hodnotící spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru. Americká ekonomika v závěrečném čtvrtletí loňského roku rostla, hospodářskému poklesu se zřejmě na rozdíl od Francie či Španělska vyhnulo Německo. Aktuální sentiment indikátory ale budou negativně ovlivněny probíhající pandemickou vlnou, která vlády opět nutí k restriktivním opatřením. Ve vleku vývoje covid-19 jsou i američtí centrální bankéři. Ti na středečním zasedání potvrdí ochotu ekonomiku dále podporovat, žádnou změnu v nastavení měnové politiky ale na tomto jednání nečekáme.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 bankovní akcie vám zaručí pasivní příjem a ke všemu dlouhodobě rostou
Jak používají technickou analýzu hedgeové fondy a další velcí hráči
Co čekat od zlata do konce roku?
Úvod do REIT a hlavní výhody a rizika investování do REIT (díl 1.)
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
Jak obchodovat pomocí formace Engulfing
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
Konfluence v tradingu - jednoduchá metoda, která zlepší vaše výsledky
Tyto 3 bankovní akcie vám zaručí pasivní příjem a ke všemu dlouhodobě rostou
Jak používají technickou analýzu hedgeové fondy a další velcí hráči
Co čekat od zlata do konce roku?
Úvod do REIT a hlavní výhody a rizika investování do REIT (díl 1.)
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
Jak obchodovat pomocí formace Engulfing
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
Konfluence v tradingu - jednoduchá metoda, která zlepší vaše výsledky
Denní kalendář událostí
Člen Fedu Michael Barr
Členk Fedu Austan Goolsbee
V USA skladování zemního plynu
Členka Fedu Michelle Bowman
Členka Fedu Lisa Cook
Člen Fedu Jeffrey Schmid
V USA dlouhodobé nákupy cenných papírů
Na Novém Zélandu maloobchodní tržby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Člen Fedu Michael Barr
Členk Fedu Austan Goolsbee
V USA skladování zemního plynu
Členka Fedu Michelle Bowman
Členka Fedu Lisa Cook
Člen Fedu Jeffrey Schmid
V USA dlouhodobé nákupy cenných papírů
Na Novém Zélandu maloobchodní tržby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Tradingové analýzy a zprávy
Bitcoin poprvé překonal hranici 97.000 dolarů
Ropa WTI poblíž rezistence klesajícího trojúhelníku, jaký směr si zvolí?
CAC 40 - Intradenní výhled 21.11.2024
Euro Stoxx 50 (Eurex) - Intradenní výhled 21.11.2024
Index NASDAQ 100 (CME) (NQ) - Intradenní výhled 22.11.2024
S&P 500 - Intradenní výhled 21.11.2024
USD/CAD - Intradenní výhled 21.11.2024
USD/CHF - Intradenní výhled 21.11.2024
GBP/USD - Intradenní výhled 21.11.2024
Dolarový index - Intradenní výhled 21.11.2024
Bitcoin poprvé překonal hranici 97.000 dolarů
Ropa WTI poblíž rezistence klesajícího trojúhelníku, jaký směr si zvolí?
CAC 40 - Intradenní výhled 21.11.2024
Euro Stoxx 50 (Eurex) - Intradenní výhled 21.11.2024
Index NASDAQ 100 (CME) (NQ) - Intradenní výhled 22.11.2024
S&P 500 - Intradenní výhled 21.11.2024
USD/CAD - Intradenní výhled 21.11.2024
USD/CHF - Intradenní výhled 21.11.2024
GBP/USD - Intradenní výhled 21.11.2024
Dolarový index - Intradenní výhled 21.11.2024
Blogy uživatelů
Moje cesta prop tradingem – pěkný ziskový obchod a ocenění pro českou prop společnost
Palladium: Analýzy více časových rámců (MN až D1)
Jak neprodělat peníze, když trhy rostou
Bude Trump a ekonomika nakonec silnější, než Powellovo slovo?
Analýza Dow Jones, DAX, EUR/USD - Korekce na trzích
Bitcoin láme rekordy
Praktická ukázka: Sbírání drobečků
INVESTIČNÍ GLOSA: Bitcoin vystřelil po čtyřech letech přesně podle příručky. Trump byl jen bonus
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Přichází otočka Fedu kvůli Trumpovi?
Moje cesta prop tradingem – pěkný ziskový obchod a ocenění pro českou prop společnost
Palladium: Analýzy více časových rámců (MN až D1)
Jak neprodělat peníze, když trhy rostou
Bude Trump a ekonomika nakonec silnější, než Powellovo slovo?
Analýza Dow Jones, DAX, EUR/USD - Korekce na trzích
Bitcoin láme rekordy
Praktická ukázka: Sbírání drobečků
INVESTIČNÍ GLOSA: Bitcoin vystřelil po čtyřech letech přesně podle příručky. Trump byl jen bonus
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Přichází otočka Fedu kvůli Trumpovi?
Forexové online zpravodajství
Pracovní trh 2025: vzroste minimální mzda, počet lidí nahrazených roboty i důraz na ekologii a flexibilitu
Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+4 %), ropa (+1,5 %), měď (-0,9 %), zlato (+0,8 %) Měď (-0,87%)
Rohlík.cz emituje dluhopisy, Fio banka zveřejnila představení společnosti
Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,0519
DAX mírně ztrácí, Deutsche Bank zvýšila doporučení pro Rheinmetall
Pražská burza po otevření mírně klesá, výsledky reportoval Colt a po trhu se přidá Kofola
Colt CZ: Vysoký růst podpořen akvizicemi, výsledky nad odhady, cíle potvrzeny
Graf dne - US100 (21.11.2024)
Ekonomický kalendář: V centru pozornosti jsou žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, regionální indexy a bleskový sentiment spotřebitelů v eurozóně 🔍
Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek pohyboval v mírném poklesu, trh reaguje na výsledky Nvidie
Pracovní trh 2025: vzroste minimální mzda, počet lidí nahrazených roboty i důraz na ekologii a flexibilitu
Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+4 %), ropa (+1,5 %), měď (-0,9 %), zlato (+0,8 %) Měď (-0,87%)
Rohlík.cz emituje dluhopisy, Fio banka zveřejnila představení společnosti
Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,0519
DAX mírně ztrácí, Deutsche Bank zvýšila doporučení pro Rheinmetall
Pražská burza po otevření mírně klesá, výsledky reportoval Colt a po trhu se přidá Kofola
Colt CZ: Vysoký růst podpořen akvizicemi, výsledky nad odhady, cíle potvrzeny
Graf dne - US100 (21.11.2024)
Ekonomický kalendář: V centru pozornosti jsou žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, regionální indexy a bleskový sentiment spotřebitelů v eurozóně 🔍
Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek pohyboval v mírném poklesu, trh reaguje na výsledky Nvidie
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
GBP/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začínající obchodníky dne 21. listopadu. Analýza vývoje včerejšího obchodování na forexu
Jak obchodovat pár EUR/USD dne 21. listopadu? Jednoduché tipy a obchodní analýza pro začátečníky
VIDEO: Dnes zasedá ECB. Informace o možné výši QE již unikly k médiím
Týden na akciových trzích: Světové indexy tento týden rostly, a to včetně Prahy
Komodity: Týdenní zásoby zemního plynu v USA do 6. září
Makro: Hypoteční žádosti v USA od počátku roku rostou
Makro: Maloobchodní prodej eurozóny v únoru překvapivě zpomalil
FX sumarizácia Európa
Graf dne - US100 (21.11.2024)
USD/JPY: Jednoduché obchodní tipy pro začátečníky na 21. listopadu. Analýza včerejších obchodů na forexu
GBP/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začínající obchodníky dne 21. listopadu. Analýza vývoje včerejšího obchodování na forexu
Jak obchodovat pár EUR/USD dne 21. listopadu? Jednoduché tipy a obchodní analýza pro začátečníky
VIDEO: Dnes zasedá ECB. Informace o možné výši QE již unikly k médiím
Týden na akciových trzích: Světové indexy tento týden rostly, a to včetně Prahy
Komodity: Týdenní zásoby zemního plynu v USA do 6. září
Makro: Hypoteční žádosti v USA od počátku roku rostou
Makro: Maloobchodní prodej eurozóny v únoru překvapivě zpomalil
FX sumarizácia Európa
Graf dne - US100 (21.11.2024)
USD/JPY: Jednoduché obchodní tipy pro začátečníky na 21. listopadu. Analýza včerejších obchodů na forexu
Blogy uživatelů
VIDEO: Přehled zajímavých investičních příležitostí pro 17. týden
Moje cesta prop tradingem – pěkný ziskový obchod a ocenění pro českou prop společnost
Zabrzdí růst cen potravin pokles sazeb v ČR?
Soutěž s námi naostro! Reálné peníze, velké emoce, atraktivní ceny
Fundamentální analýza kryptoměn – srovnávací analýza: Kryptoměny versus tradiční aktiva (9. díl)
Inflace stále nikde
Jaký typ tradera jste? Průvodce typologie tradera
Veci, ktoré zlepšujú trading aj život
Časté podvody v kryptomenách – aké sú hlavné znaky?
Praktické okénko – dva rozdílné obchody, ovšem oba ziskové
VIDEO: Přehled zajímavých investičních příležitostí pro 17. týden
Moje cesta prop tradingem – pěkný ziskový obchod a ocenění pro českou prop společnost
Zabrzdí růst cen potravin pokles sazeb v ČR?
Soutěž s námi naostro! Reálné peníze, velké emoce, atraktivní ceny
Fundamentální analýza kryptoměn – srovnávací analýza: Kryptoměny versus tradiční aktiva (9. díl)
Inflace stále nikde
Jaký typ tradera jste? Průvodce typologie tradera
Veci, ktoré zlepšujú trading aj život
Časté podvody v kryptomenách – aké sú hlavné znaky?
Praktické okénko – dva rozdílné obchody, ovšem oba ziskové
Vzdělávací články
VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Mistrovství v obchodování akciových indexů: Klíčové strategie a přístupy
SSI: Index spekulativního sentimentu (1/2)
Recenze prop trading firmy FTMO
8 nejlepších obchodních strategií – Price Action (2. díl)
8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v pásmu (3. díl)
Skryté divergence mezi cenou a indikátorem
3 návyky pro efektivní řízení otevřených pozic
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Mistrovství v obchodování akciových indexů: Klíčové strategie a přístupy
SSI: Index spekulativního sentimentu (1/2)
Recenze prop trading firmy FTMO
8 nejlepších obchodních strategií – Price Action (2. díl)
8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v pásmu (3. díl)
Skryté divergence mezi cenou a indikátorem
3 návyky pro efektivní řízení otevřených pozic
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Tradingové analýzy a zprávy
EUR/JPY - Intradenní výhled 11.6.2020
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA je na rekordu
Zlato - Intradenní výhled 21.11.2024
Ropa WTI poblíž rezistence klesajícího trojúhelníku, jaký směr si zvolí?
EUR/JPY - Intradenní výhled 11.6.2019
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dál klesá
Podíl eura na devizových rezervách klesl
Podíl Evropy na výrobě aut klesne podle KPMG za deset let na pět pct
Podíl dolarů ve světových devizových rezervách stoupl
EUR/JPY - Intradenní výhled 11.6.2020
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA je na rekordu
Zlato - Intradenní výhled 21.11.2024
Ropa WTI poblíž rezistence klesajícího trojúhelníku, jaký směr si zvolí?
EUR/JPY - Intradenní výhled 11.6.2019
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dál klesá
Podíl eura na devizových rezervách klesl
Podíl Evropy na výrobě aut klesne podle KPMG za deset let na pět pct
Podíl dolarů ve světových devizových rezervách stoupl
Témata v diskusním fóru
Price Action Trading Jakuba Hodana
Obchodník měsíce XTB – Petr Zýma: Jak se stát ziskovým traderem?
Měsíční report finančních trhů (červenec 2022)
PIN BARS
Akciový index S&P 500 po malých krůčcích vystoupal na další maxima
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
Fintokei: Druhá zkušenost s omezením maximálního zisku
Quaentas
Technická analýza: Bitcoin za 10 000 USD? Rozhodne se už dnes?
LIVE webinář: Dnes od 17:30 živě na FXstreet.cz na téma Prop Trading strategie
Price Action Trading Jakuba Hodana
Obchodník měsíce XTB – Petr Zýma: Jak se stát ziskovým traderem?
Měsíční report finančních trhů (červenec 2022)
PIN BARS
Akciový index S&P 500 po malých krůčcích vystoupal na další maxima
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
Fintokei: Druhá zkušenost s omezením maximálního zisku
Quaentas
Technická analýza: Bitcoin za 10 000 USD? Rozhodne se už dnes?
LIVE webinář: Dnes od 17:30 živě na FXstreet.cz na téma Prop Trading strategie