Seriál o ETF: Vznik ETF a investiční strategie fondů (díl 8.)
V dnešním díle si velmi zjednodušeně popíšeme, jak vlastně ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí. Při svém vzniku musí každý fond definovat svoji strategii, která určuje třeba to, do jakých aktiv bude fond investovat, jakým investorům je určen, investiční strategie má vliv i na výši poplatků fondu. V dnešním díle si proto řekneme něco málo i o investiční strategii fondu a kde ji běžný investor zjistí.
Jak ETF vzniká a kdo jsou hráči stojící za vznikem ETF
Za vznikem každého ETF stojí institucionální investoři, většinou se jedná ty největší investiční společnosti na světě, jako je třeba Vanguard či BlackRock, který má mnoho velmi populárních ETF s názvem iShares. V Evropě je jeden z velkých zakladatelů ETF například společnost Bnp Paribas.
Zakladatel ETF se též nazývá emitent, v angličtině se setkáte s pojmem issuer, neboť vydává (neboli emituje) akcie daného ETF.
Před samotným vznikem ETF musí jeho zakladatel vytvořit tzv. prospekt, ve kterém popíše investiční strategii, složení aktiv, investiční cíl fondu a výši a strukturu poplatků. Tento prospekt spolu s řadou dalších dokumentů musí nejprve schválit příslušný orgán dohledu, například v USA je to U.S. Securities and Exchange Commission.
Poté, co orgán dohledu schválí prospekt a vznik ETF, uzavře zakladatel dohodu se specializovaným institucionálním investorem, který se nazývá autorizovaný účastník. Mezi nejznámější autorizované účastníky je možné uvést například společnosti Merrill Lynch, JPMorgan Chase Bank či Citigroup.
Autorizovaný účastník je pro ETF důležitým partnerem, neboť nakupuje na burze požadovaná aktiva, která mají být podle investiční strategie v koši aktiv ETF (např. akcie, komodity, měny). Tato aktiva následně autorizovaný účastník smění s burzovně obchodovaným fondem: ETF získá od autorizovaného účastníka aktiva, která potřebuje mít ve svém koši aktiv, výměnou za tato aktiva dá autorizovanému účastníky své podíly, tedy akcie ETF. Tyto akcie ETF pak autorizovaný účastník prodává na burze drobným investorům, kteří si koupí ETF stejně jako kterékoliv jiné akcie u svého brokera.
Pokud potřebuje ETF dokoupit další aktiva nebo je prodat, činí tak opět prostřednictvím autorizovaného účastníka, který nákupy a prodeje aktiv realizuje na burze. Z transakcí mají prospěch obě strany: ETF získá aktiva, například akcie, které potřebuje ke sledování indexu, a autorizovaný účastník získá spoustu akcií ETF k jejich dalšímu prodeji za účelem zisku. Autorizovaný účastník je dále povinen zajišťovat neustálou likviditu ETF, nemělo by se tak stát, že pokud se akcie ETF rozhodnete nakoupit či prodat, že to nebude možné.
Jaké jsou nejběžnější strategie ETF
Při své činnosti musí ETF celou dobu postupovat podle investiční strategie uvedené v prospektu. Právě tato strategie určuje, jaká aktiva prostřednictvím autorizovaného účastníka dané ETF kupuje či prodává.
Nikoho asi nepřekvapí, že investiční strategie ETFs se budou lišit v závislosti na zaměření fondu. Pojďme si uvést některé z nejběžnějších strategií, se kterými se u ETFs můžete setkat.
Pasivní investování
Tento typ strategie se zaměřuje na pasivní sledování vývoje konkrétního trhu nebo indexu. Cílem je dosáhnout stejného výnosu jako daný trh nebo index a minimalizovat náklady na správu portfolia. ETFs s pasivní strategií obvykle drží stejná aktiva jako sledovaný trh nebo index.
Aktivní investování
Tento typ strategie se zaměřuje na dosažení většího výnosu než trh nebo index tím, že ETF aktivně vybírá aktiva, která mají vysoký potenciál růstu. Aktivně spravované ETFs obvykle mají vyšší náklady na správu portfolia než pasivně spravované ETFs.
Dlouhodobé investiční strategie
ETFs s touto strategií se zaměřují na investování s cílem dosáhnout vysokého výnosu v dlouhodobém horizontu.
Krátkodobé investiční strategie
ETFs s touto strategií se zaměřují na vydělávání na krátkodobých pohybech trhu, často i díky shortování (tedy spekulaci na pokles daného aktiva) nebo využití páky.
Investování do určitých tříd aktiv
Tento typ strategie se zaměřuje na výběr akcií či dalších aktiv jako jsou třeba komodity nebo určité konkrétní dluhopisy. Aktiva do portfolia fondu jsou vybírána podle specifických kritérií, jako jsou třeba u akcií výše tržní kapitalizace, dividendový výnos nebo nízká volatilita, u dluhopisů zase typ dluhopisu a emitent a u komodit je to typ komodity.
Multi-assetové portfolio
Tento typ strategie se zaměřuje na diverzifikaci portfolia napříč různými třídami aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti a další. Cílem je minimalizovat riziko a dosáhnout stabilního výnosu v dlouhodobém horizontu.
Tematické investování
Tento typ strategie se zaměřuje na investování do určitého tématu nebo trendu, jako jsou například obnovitelné zdroje energie, blockchain, zdravotní péče a další. Cílem je využít růstu určitého odvětví a dosáhnout vyššího výkonu než trh.
Tyto strategie se samozřejmě mohou kombinovat, takže můžete najít ETF s pasivní dlouhodobou investiční strategií (typicky indexové ETF) nebo naopak ETFs s aktivní krátkodobou investiční strategií, které investují do vybraných tříd aktiv. Variant je mnoho a věříme, že jak se vyvíjí trh, budou se vyvíjet i investiční strategie.
Kde zjistíte, jakou má ETF investiční strategii? Pomůže prospekt.
Jak jsme uváděli výše, před vznikem ETF musí zakladatel vytvořit prospekt, který obsahuje investiční strategii, jaká aktiva bude fond sledovat a s jakým cílem. V prospektu musí také ETF uvést výši poplatků. To vše jsou pro investory, i pro ty běžné retailové jako jsme my, zásadní informace.
Prospekt se všemi informacemi musí být přístupný na webových stránkách zakladatele fondu ke stažení, pokud ale někoho zajímá pouze hlavní investiční strategie vyjádřená jako hlavní investiční cíl fondu a výše poplatků, není nutné studovat celý prospekt, tyto informace jsou běžně dostupné na webových stránkách zakladatele fondu.
Jako příklad můžeme uvést ETF od společnosti BlackRock - iShares Core S&P 500 ETF, který kopíruje výkon amerického akciového indexu S&P 500.
Zdroj obrázku: https://www.ishares.com/us/products/239726/ishares-core-sp-500-etf
Obrázek výše ukazuje webovou stránku společnosti BlackRock, kde je možné najít veškeré důležité informace ohledně tohoto ETF. Vpravo nahoře je ke stažení prospekt tohoto ETF (Prospectus), spolu s dalšími dokumenty. Na stránce také naleznete hlavní investiční cíl tohoto ETF (Investment Objective), kterým je sledovat investiční výsledky indexu složeného z amerických akcií s velkou kapitalizací. Tento fond má tedy pasivní investiční strategii.
Co nás čeká v příštím díle
Fondů a investičních strategií existuje nespočet a každý si tedy může zvolit ETF, který bude odpovídat jeho vlastní investiční strategii a záměru, který od investice očekává.
U tématu investiční strategie zůstaneme i v příštím díle – tentokrát se ale zaměříme na investiční strategie investorů, kteří chtějí do ETF investovat. Představíme si dvě hlavní investiční strategie, které jsou nejvhodnější pro začátečníky či investory, kteří nemají moc času a řekneme si, jaké mají tyto strategie pro investory výhody a nevýhody.
Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o ETF, najdete na tomto odkazu.
Související články
Čtěte více
-
Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií. -
Seriál o ETF: ESG ETF - propaganda nebo zajímavý trend? (díl 14.)
V sedmém díle našeho seriálu, který se věnoval druhům ETF, jsme zmiňovali ETFs, které se zaměřují na ESG investice, což jsou investice, které splňují Environmental, Social a Governance kritéria. Ať už ESG investování považujete za propagandu či naopak zajímavý trend, je nepochybné, že ESG investování nabývá dynamiku a že do této oblasti proudí a bude proudit nemalé množství peněz. Proto jsme se rozhodli věnovat ESG fondům speciální, poslední díl našeho seriálu o ETF. -
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging. -
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie zvaná Buy and Hold (díl 10.)
V dnešním díle popíšeme druhou investiční strategii, pokud chcete investovat do ETF. Stejně jako strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i dnešní strategie zvaná Buy and Hold je dlouhodobá. Tím ale podobnost končí a v dnešním díle probereme, co je podstata Buy and Hold strategie a pro jaký typ investorů se hodí. -
Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu. -
Seriál o ETF: Podle čeho vybrat ten správný ETF (díl 12.)
Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 Exchange Traded Funds, investoři si tedy mohou vybírat z opravdu velké nabídky. Než tedy začnete do ETF investovat, je velmi dobré zamyslet se, podle čeho vybrat ten správný ETF, abyste ze všech možných ETFs vybrali ten, který nejlépe splní vaše investiční cíle a očekávání. -
Seriál o ETF: Pro koho jsou vhodné strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold (díl 11.)
Pro úspěšné investování je klíčové investovat podle strategie, která vyhovuje investičním cílům, vztahu k riziku a osobnosti každého investora. V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. U těchto strategií zůstaneme a v dnešním díle si představíme, pro jaký typ investorů se tyto strategie hodí. -
Seriál o ETF: Příklady konkrétních ETF (díl 13.)
S naším seriálem se pomalu blížíme ke konci a v dnešním předposledním díle vám představíme konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato. Všechny ETF se dají obchodovat v Evropě, byť v různých modifikacích, a většina těchto ETF je obsažena i v našem vlastním dlouhodobém portfoliu. -
Seriál o ETF: Total Expense Ratio aneb kolik zaplatíte na poplatcích (díl 5.)
V dnešním díle se budeme věnovat druhému z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Total Expense Ratio, pro které se použitá také zkratka TER. Total Expense Ratio vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích. -
Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod. -
Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat. -
VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou. -
VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor. -
VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 3.)
V závěrečném díle seriálu o investování do ETF vám představíme dvě investiční strategie, díky kterým můžete sami začít investovat do ETF. Popíšeme vám, jaké jsou principy obou strategií a pro jaký typ investorů se každá strategie hodí. Také probereme, jaké jsou exit strategie a proč je důležité mít exit strategii definovanou ideálně ještě před tím, než začnete investovat. A také, jaký vliv mají daně na vaše investování.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |