S tímto psychologickým postojem k sobě samému jsme se seznámili ve vzdělávacím článku ZDE.
Jedná se o velmi účinnou metodu řešení problémů, kdy Trader provádí myšlenkový brainstorming sám se sebou.
Tato metoda vnitřního dialogu umožňuje obchodníkovi konzultovat své obchodní (a jiné) problémy s myšlenkovým dvojníkem. Tento dvojník zaujímá při rozhovoru postavení uvědomělého partnera, který je vždy nad věcí a dokáže danou situaci jasně a zřetelně rozklíčovat. Dokáže vždy přinést vhodné řešení problému, ukonejšit, povzbudit, navrhnout řešení nebo další postup. Lze se na něj s čímkoliv obrátit a on vždy velmi rád a ochotně pomůže.
Vnitřní dialog s Trenérem může vypadat například následovně:
Já: „Trenére, dnes trh několikrát otočil ještě před mým obchodním levelem.
Co mám v takovém případě dělat?“
Trenér: „Ideální je nedělat nic, určitě nevstupuj dříve!“
Já: „Proč bych nemohl vstoupit dříve, když celý den před úrovněmi otáčejí?“
Trenér: „Protože by sis tím zrušil poměr RRR.“
Já: „Aha, ale to nutkání vstoupit dříve je někdy hodně silné…“
Trenér: „Rozumím ti, pak je ale lepší vypnout počítač a dnešní seanci v sobě uzavřít s tím,
že zkrátka nebyl den na obchodování.“
Já: „OK, děkuji Trenére!“
Kreativnější způsob této metody spočívá v tom, že si Trader představuje svého myšlenkového sparring partnera jako známou osobnost ze světa finančních trhů. Určitě by se většina Traderů se svými obchodními problémy ráda svěřila například panu Sorosovi nebo Larry Williamsovi a poslechla si jejich doporučení z nezaujatého pohledu.
Pozor na zacyklení
Naopak nevýhodou myšlenkového brainstorming je riziko zacyklení. Obecně lidská mysl má podivnou tendenci neustále dokola „omílat“ jednu a tu samou myšlenku. Proto je při praktikování oné metody důležité nepodlehnout této snaze lidské mysli a konstruktivně řídit rozhovor.
Zacyklené myšlenkové pochody jsou jednou z příčin opakujících se ztrátových obchodů. Trader si totiž díky neustálému opakování upevňuje destruktivní vzorce chování, které zcela zbytečně prodlužují jeho vývoj v celistvého obchodníka. Naštěstí i se zacykleným chováním na finančních trzích je možné se obrátit na svého Trenéra:
Já: „Trenére, dnes jsem opět našel na trhu svůj vstupní pattern, ale opět jsem dostal SL.“
Trenér: „A proč pořád obchoduješ pattern, který ti nepřináší zisky?“
Já: „Nevím, někde jsem četl, že jej obchodují profíci, tak jsem to chtěl taky zkusit.“
Trenér: „Měl by ses tohoto názoru zbavit, nikdy jsi toho obchodníka neviděl, nevíš,
co ve skutečnosti obchoduje…“
Já: „Ale jak mám z mysli dostat tento nefunkční pattern?“
Trenér: „Využij metodu, kdy jej z mysli necháš zmizet, metodu nalezneš ZDE"
Já: „Super, moc děkuji.“
Hlavním důvodem, proč se tato metoda využívá především pro kreativní řešení problémových situací je to, že umožňuje pracovat s nápady, které nejsou emocionálně zabarvené. Tím, že se praktikující dokáže ve své mysli díky dvojníkovi separovat od emocí spojených s tradingem, mu umožňuje vytvořit kreativní prostředí, ve kterém lze skutečně efektivně předkládat podněty ke zlepšení.
Přidanou hodnotou může být také stav myšlenkového brainstormingu, kdy Trader pouze nekonzultuje zpětně své obchodní výsledky se svým dvojníkem, ale rovnou s ním obchoduje. Přeci i při přípravě obchodních úrovní nebo při řízení obchodu lze využít rad sparring partnera. Tato metoda je vhodná především pro začínající obchodníky nebo ty, kteří se při tradingu potřebují oprostit od vlastních emocí.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass Ph.D., MBA