Neděle 03. listopadu 2024 12:34
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ceny ropy konsolidují kvůli novým obavám z koronaviru

15.06.2020 17:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Během uplynulého týdne se na trzích objevil pocit déjà vu a někteří aktéři se začali chovat stejně jako v 1. čtvrtletí, kdy pandemie viru Covid-19 poslala výnosy z akcií i obligací rychle ke dnu. Od dubna už dokázalo masivní zotavení celosvětových akciových trhů zahladit ekonomické dopady měsíců v karanténě.

Navzdory velice holubičím signálům ze strany amerických Federálních rezerv se trhy znovu vrací k averzi vůči riziku, dolar částečně vyrovnal svůj pokles a index S&P 500 zažil ve čtvrtek dosud největší propad od 6. března. Výnosy z pokladničních poukázek zamířily ke svému absolutnímu minimu, čímž podpořily zlato, a poněkud spekulativně laděné posilování ropy se zastavilo, protože nemělo oporu v současných fundamentech.

Podle amerických Federálních rezerv bude cesta k zotavení ještě dlouhá, Světová banka potvrzuje, že se nacházíme v nejhlubší globální recesi od 2. světové války, a navíc je zde riziko druhé vlny, která se může vzedmout ve Spojených státech i v některých dalších zemích. Můžeme si tak být jistí, že tolik skloňované rychlé zotavení bude vyžadovat ještě značné úsilí.

Co stojí za propadem ropy?

Poptávku po klíčových komoditách a zejména po energii bude i nadále ovlivňovat pandemie koronaviru, která dosud není plně pod kontrolou. V Evropě (až na Velkou Británii), v Číně i v dalších zemích už se situace sice zlepšuje, ale v celosvětovém měřítku se nadále zhoršuje.  V současnosti je hlášen rekordní počet nových případů – hlavně v Severní a Jižní Americe a také v jižní Asii. Navíc je čím dál pravděpodobnější, že do některých států USA dorazí druhá vlna pandemie, a právě to je klíčovým faktorem, který stojí za nejnovějším vývojem na trhu. Navíc je třeba vzít do úvahy, že většina zemí, v nichž se druhá vlna objeví, USA nevyjímaje, nejspíš ze strachu z případných ekonomických následků odmítne obnovit karanténní opatření.

To vše přispělo k prudkému propadu ropy a k jejímu prvnímu týdennímu poklesu od letošního dubna. Riziko pomalejšího zotavení globální poptávky kvůli druhé vlně s sebou přináší nejednu výzvu. Zejména pro skupinu OPEC+, která se teprve nedávno dokázala shodnout na prodloužení snížené produkce o další měsíc. Tato omezení na straně nabídky s sebou přinášejí rezervní kapacitu, kterou bude možné znovu využít, jakmile poptávka znovu stoupne a sníží se celosvětový převis zásob. OPEC+ může nějakou dobu kontrolovat nabídku, ale už ne poptávku a její zotavení, které může oslabit odhodlání jednotlivých členů a zvýšit riziko, že někdo začne kvóty obcházet.

V USA ještě dnes pociťují dozvuky nešťastně načasované cenové války, kterou Saúdská Arábie rozpoutala v březnu. Miliony barelů dovezených z této ropné velmoci přispěly ke zvýšení hladiny komerčních zásob na rekordní úroveň. Tyto toky sice v následujících týdnech zpomalí, ale kvůli značným zásobám benzínu a palivového oleje a také kvůli pomalému tempu, jímž se poptávka zotavuje, se to na cenách ještě chvíli nemusí projevit.  K tomu je třeba připočíst riziko, že někteří producenti břidlicové ropy mohou začít navyšovat produkci, pokud se forwardové ceny dál udrží na současné hladině.

Ani ropa WTI, ani ropa Brent zatím nedokázaly překlenout propast, která se pod nimi náhle otevřela, když Saúdská Arábie začátkem března vyhlásila svou kratičkou cenovou válku a celý trh se náhle zhroutil. Poté, co se členové skupiny OPEC+ dohodli, že snížení produkce o 9,7 milionů barelů denně potrvá až do konce července, však nakonec chování trhu signalizuje začátek dlouho očekávané korekce / konsolidace.

Hedgové fondy od počátku března nakupují velké objemy ropy WTI a jejich čistá dlouhá pozice dosáhla v týdnu končícím 2. červnem 380 milionů barelů, což je nejrozsáhlejší sázka na vzestup cen WTI od srpna 2018. I my dál očekáváme, že cena v delším časovém horizontu poroste, ale v nadcházejících měsících se mohou objevit komplikace, neboť výskyt nových ohnisek Covidu-19 v USA může objem spekulativních pozic znovu omezit.

Kovy mají podporu

Po holubičí schůzce FOMC nebylo zlato schopné prorazit hladinu odporu nad 1750 dolarů za unci, což způsobilo vybírání zisků dřív, než mu obavy z dalšího vývoje akciového trhu a z Covidu-19 pomohly najít novou hladinu podpory. FOMC sice nenabízí žádné nové iniciativy, jako např. řízení výnosové křivky, přesto však pomohl zlepšit vyhlídky zlata. Očekává se, že oficiální sazby zůstanou až do roku 2022 na nule a zároveň bude prostřednictvím průběžného odkupu dluhopisů zajištěna robustní monetární podpora.

I nadále sázíme na růst cen stříbra a samozřejmě i zlata, když se teď jeho náskok vůči stříbru snížil. Hlavní důvody, proč očekáváme, že se ještě v letošním roce dostane minimálně na 1800 USD za unci a v následujících letech dosáhne nového absolutního maxima, jsou následující:

·        Zlato nabízí ochranu před monetizací finančních trhů ze strany centrální banky.

·        Objem vládních stimulů je nebývale vysoký a vyšší inflace je politicky žádoucí, protože pomůže řešit zadlužení.

·        Nevyhnutelné zavedení řízení výnosů v USA stlačí reálné výnosy níž.

·        Roste globální poptávka po úsporách v době záporných reálných úrokových sazeb a neudržitelně vysokého ocenění akciového trhu.

·        Geopolitické napětí zůstává v souvislosti s obviňováním z vypuštění viru Covid-19 před listopadovými volbami amerického prezidenta i nadále vysoké.

·        Americký dolar oslabuje.

Měď se odrazila ze dna

Růst mědi dokázalo v minulém týdnu překonat pouze zlato, a tak se tento průmyslový kov vyšplhal až na 2,71 USD za libru, což je nejvíc od letošního ledna, ačkoli později cena kvůli novým obavám z koronaviru opět mírně poklesla. Nedávné prolomení hladiny 2,50 dolarů za libru, klíčové hladiny podpory, která se stala hladinou odporu, konečně přimělo hedgové fondy, aby se přidaly k čínským spekulantům a začaly sázet na růst ceny. Kromě akumulace nových spekulativních dlouhých pozic stála za odrazem ode dna také zvýšená průmyslová poptávka Číny, problémy s dodávkami z Jižní Ameriky způsobené virem a v poslední době také trvalý pokles zásob v burzami monitorovaných skladech, ať už v Londýně, nebo v samotné Číně.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny ropy klesají, čínská inflace v květnu zrychlila
    Ceny ropy jsou dnes od rána pod prodejním tlakem, když se propadají o necelá dvě procenta. K tomu pravděpodobně přispěly obavy ze zpomalení světové ekonomiky a poslední API report, který upozornil na výrazný růst amerických ropných zásob. Podle něj zásoby ropy minulý týden rostly o 4.8 mil barelů a benzínu o 0.8 mil barelů, což bylo shodně nad většinovým konsenzem. Na druhou stranu jsme se ale dočkali docela příznivého EIA reportu. Americká agentura změnila výhled pro růst produkce směrem dolů na tento i příští rok. Nově očekává, že by americká produkce ropy měla letos růst o 1,36 mil. bpd na 12,32 mil. a příští rok o 940 tis. bpd. Další dobrou zprávou pro býky by mohl být komentář, ministra pro ropu Spojených arabských emirátů, který uvedl, že je OPEC blízko dohodě na prodloužení platnosti aktuálních těžebních kvót alespoň do konce letošního roku.
  • Ceny ropy klesají, geopolitická prémie slábne
    Futures na ropu včera uzavřely níže poté, co počáteční růst způsobený boji mezi Izraelem a Hizballáhem ztratil dech, a pozornost se obrátila na snahy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena vyjednat příměří v Gaze během jeho cesty na Blízký východ. Ceny ropy Brent klesly o 0,8 % na 74 USD za barel a WTI skončily na 70,85 USD za barel, což reflektuje obavy o přebytek dodávek v roce 2025. "Mírové rozhovory ovlivnily tempo poklesu cen," uvedl Robert Yawger z Mizuho. Navzdory geopolitickým rizikům trh zůstává pod tlakem slabší poptávky a možného přebytku ropy v příštím roce.
  • Ceny ropy klesají: Jak izraelské útoky ovlivnily trhy?
    V posledních dnech jsme svědky významných změn na trhu s ropou, které ukazují, jak geopolitické napětí ovlivňuje komoditní trhy. Nedělní futures na ropu zaznamenaly prudký pokles po izraelských útocích na vojenské cíle v Íránu, což sice zmírnilo obavy z přímého zásahu do íránských ropných zařízení, ale vedlo k propadu cen. Ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 4,6 % na 68,48 USD za barel a ropa Brent o 4,4 % na 72,34 USD za barel.
  • Ceny ropy klesají kvůli rostoucím zásobám v USA: co čekat od poptávky?
    Futures na ropu Brent podle údajů klesly o 0,8 % a v 1:20 SEČ dosáhly 79,05 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate spadla o 0,7 % a obchodovala se za 73,67 USD za barel.
  • Ceny ropy klesají, protože USA zvažují uvolnění strategických rezerv
    Ceny ropy se ve čtvrtek propadly už o více než 5 %. Pokles přišel poté, co USA oznámily, že uvolní část ropy ze svých nouzových rezerv. V době psaní článku se futures kontrakty na Brent s dodáním v červnu propadly o 4,26 % na 106,69 USD za barel. Dnešek je posledním dnem obchodování s kontrakty na Brent s dodáním v květnu.
  • Ceny ropy klesají, zlato se drží i přes optimistické zprávy z americké ekonomiky
    Komoditní index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index) se již druhý týden v řadě propadá. Ceny ropy jdou dolů v souvislosti s tím, jak polevují obavy ohledně situace v Iráku, a s tím, jak se Libye chystá na obnovení svého vývozu. Vyhlídky na rekordní úrodu kukuřice a sójových bobů v USA tlačí ceny těchto komodit dolů.
  • Ceny ropy klesajú, tankovať budeme lacnejšie
    Ceny ropy zaznamenali aj napriek zavedeniu embarga na dovoz ruskej ropy a cenového stropu pomerne prudký pokles, pričom sa dostali na najnižšie úrovne od začiatku roka. Trh s ropou sa dostal pod tlak vďaka slabým ekonomickým vyhliadkam vo svete, ktoré môžu viesť k poklesu spotreby ropy. Výpadok dodávok ruskej ropy do Európy by však mal z dlhodobého hľadiska podporovať rast cien ropy v kombinácii s tohtoročnou vykurovacou sezónou. Preto môžu byť súčasné poklesy ropy len dočasné.
  • Ceny ropy klesá v reakci na report o zvyšování produkce Saúdské Arábie
    Ropné benchmarky Brent i WTI po poledni klesají v reakci na nový report Bloombergu o navyšování produkce Saúdské Arábie. Země je dle agentury připravena rychle navýšit těžbu v případě, že íránské exporty zkolabují. Americký prezident Donald Trump včera zveřejnil rozhodnutí, že neprodlouží výjimky na importy íránské ropy. Brent v reakci klesl k úrovni 74 dolarů za barel.
  • 🛢Ceny ropy klesli o viac ako 3%
    Silné zhodnotenie amerického dolára, ktoré viedlo k poklesu páru EURUSD pod hladinu 1,18 a oslabeniu mien protinožcov, vedie tiež k výraznému oslabeniu komoditného trhu. Ropa je jednou z najhorších komodít. Po včerajšom neúspešnom opätovnom vstupe do kanála vzostupného trendu sa dnes WTI obchoduje pod veľkým tlakom. Cena sa v súčasnosti blíži k 3 dôležitým úrovniam: 60 dolárov za barel, 23,6 Fibonacciho retracement z nedávneho rastového pohybu a kĺzavému priemeru s periódou 50. Ak by došlo k prelomeniu nižšie, potom by sa poklesy mohli prehĺbiť smerom k hladine 55 USD za barel. Ak sa však kupujúcim podarí zastaviť poklesy, môže sa spustiť ďalší impulz smerom k dolnej hranici rastového kanála.
  • 🔴Ceny ropy klesly za rok o 30 %!
    Cena ropy Brent od začátku roku 2023 klesla přibližně o 9 %, ale pokles ceny za posledních 12 měsíců již přesahuje 30 %. Podíváme-li se na celý pohyb po pandemickém oživení, ceny ropy se v současné době obchodují poblíž středního bodu. I když se zdálo, že problémem by mohla být nedostatečná nabídka a rostoucí poptávka, ukázalo se, že tyto obavy byly zbytečné. Od června 2022 lze na trhu s ropou pozorovat silný medvědí trend a poslední problémy v bankovním sektoru mohly připomínat finanční krizi z let 2007-2009, kdy se ceny ropy rychle propadly ze 150 dolarů na méně než 40 dolarů za barel. Mohla by se historie opakovat? Ukáže se levná ropa jako lék na řadu současných problémů? Čeká nás v pozdější části roku další pokles cen, nebo se ropa zotaví?
  • Ceny ropy mírně rostou, kvůli Omikronu jsou investoři stále opatrní
    V úterý vzrostly ceny ropy, kvůli neustálému šíření Omikronu by se mohla snížit poptávka po pohonných hmotách. Futures na ropu Brent vyrostli o 0,8%, barel nyní stojí 72,11 USD, barel americké ropy WTI stojí 69,34 USD, futures stouply o 1,1%.
  • Ceny ropy na trhu a jejich vývoj
    V poslední době se čeká na to, zda Rusko na trzích ropy nezahájí cenovou válku se Spojenými státy. Po debatě mezi USA a Čínou na téma obchodní války se nervozita na trzích mírně uklidnila.
  • Ceny ropy na začátku obchodního dne klesají
    V pondělí ceny ropy od začátku obchodní seance klesaly. Investoři se stále soustředí na napjatou geopolitickou situaci ve východní Evropě.
  • Ceny ropy OIL.WTI klesají a drží se nad hranicí 70 USD, protože OPEC+ se dohodl na uvolnění výroby v prosinci.
    OIL.WTI ztrácí, protože OPEC+ se dohodl na zmírnění výrobních škrtů v prosinci, podle zpráv WSJ. OPEC také informoval, že organizace spolupracuje s Ruskem, Kazachstánem a Irákem na kompenzaci minulého nadvýroby. Na cenu ropy také tlačí vyšší než očekávané zásoby EIA v USA a nedostatek protiútoku Izraele proti Iránu.
  • Ceny ropy opět rostou
    Organizace zemí vyvážejících ropu se zkratkou OPEC a její spojenci včetně Ruska se dohodli na snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Vyjádření vzešlo s prohlášení íránského ministra ropného průmyslu jménem Bídžan Námdar Zangáne. Ceny ropy díky tomuto vyjádření a budoucím vyhlídkám vývoje na snížení dodávek ropy nyní výrazně rostou. Severomořská ropa Brent si kolem dokonce připisovala více než 5 % a pohybovala se nad hladinou 63 dolarů za jeden barel.
  • Ceny ropy pod tlakom
    Za týmto poklesom stojí najmä obnovovanie produkcie v Mexickom zálive, keďže časť ropných vrtov bola odstavená kvôli hurikánu. Spoločnosť Royal Dutsch Shell, najväčší producent ropy v zálive, v stredu uviedol, že obnovil takmer 80% pôvodnej produkcie ropy.
  • Ceny ropy po izraelském odvetném útoku klesají o 6 %
    Ceny ropy klesly o téměř 6 % na letošní minimum v důsledku izraelských útoků na íránská vojenská zařízení, která se vyhnula ropné infrastruktuře země. Futures na ropu West Texas Intermediate (OIL.WTI) klesly pod 68 dolarů, zatímco ropa Brent (OIL) se propadla pod 72 dolarů za barel.
  • Ceny ropy pokračují v růstu, Brent dosahuje výše 52 dolarů za barel
    Ceny ropy navázaly na velké zisky v minulém týdnu, přičemž společnost Brent zaútočila na čerstvé dvouměsíční ceny v pondělí, když se objevily další náznaky zpomalení výroby ropy v USA.
  • Ceny ropy po třítýdenních výškách, benzín klesne po obnově po Harveym
    Ceny ropy v USA zaznamenaly v úterý tři týdny svých nejvyšších hodnot, zatímco ceny benzínu klesly o téměř 3 %, jelikož rafinérie na pobřeží Mexického zálivu byly obnoveny po poruchách, které minulý týden způsobil hurikán Harvey.
  • Ceny ropy po výstupu na tříměsíční maxima klesly
    Ceny ropy se včera vyšplhaly až na tříměsíční maxima. Těžily z víkendového oznámení skupiny OPEC+ o prodloužení dohody o snížení těžby i ze zprávy o rekordním květnovém dovozu ropy do Číny. Později však ceny zamířily dolů, protože Saúdská Arábie ohlásila konec dobrovolného omezování dodávek ropy na trh.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new