Sobota 21. prosince 2024 17:57
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Fintokei StartTrader

Ceny elektřiny pro domácnosti jdou nahoru navzdory pádu cen energií na burzách

30.03.2020 09:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přestože se světové komoditní trhy padají pod tlakem koronavirové pandemie, distributoři elektrické energie ještě stihli dramaticky zdražit dodávky domácnostem v České republice. Podle analýzy brokera CFD World až o čtvrtinu. Důvodem je předchozí zdražování elektřiny na evropských burzách.

V Česku určitá část domácností obdržela informaci o zdražení elektřiny. Ty, které elektřinu odebírají od ČEZ, si připlatí průměrně tisícovku za rok, což je asi osm procent. S podobným nárůstem se musejí vyrovnat zákazníci Bohemia Energy, kteří mají sjednaný tarif Klasik. Razantnější zdražení pak domácnostem přichystala společnost Energie ČS. Ta své ceny zvýší sice až od dubna, ale až o pětadvacet procent.

Elektřina na evropských burzách od roku 2016 zdražovala. Vloni sice mírně zlevnila, ale s průměrem přes 40 eur za megawatthodinu byla stále asi o třicet procent dražší než před čtyřmi lety. Vzhledem k tomu, že dodavatelsko-odběratelské smlouvy jsou zpravidla fixovány na několik let, nestačilo se vloni zdražení ještě zcela promítnout do cen pro koncové zákazníky.

Dražší elektřina tak ještě více zhoršuje vyhlídky domácností, které v mnoha případech čeká doslova boj o přežití. Koronavirová pandemie totiž začíná mít své hospodářské dopady, které budou tím větší, čím déle se Evropa a svět budou nacházet v nouzovém režimu. Určitou možností je pokusit se se svým dodavatelem vyjednat co nejlepší tarif, fixovat kontrakt spíše na kratší dobu (vzhledem k očekávatelnému poklesu ceny elektřiny na burzách) nebo dodavatele dokonce změnit.

Pád ropy dává naději

Cena elektřiny je do jisté míry odrazem vývoje cen surovin, z nichž se vyrábí. Aktuální cena ropy se pohybuje na úrovních počátku roku 2016, kdy dosáhla svého pětiletého minima. Od té doby s občasnými přestávkami nepřetržitě zdražovala. Ceny kulminovaly na konci roku 2018, kdy se barel ropy brent prodával na světovém trhu za více než osmdesát procent. Po většinu loňského roku se pak cena pohybovala mezi 60 a 70 dolary. Šok přišel počátkem března, kdy se Saúdská Arábie a Rusko pustily do ropné cenové války.

Podobný vývoj zaznamenal také světový trh se zemním plynem. Jeho cena dosáhla svého dna v prvním kvartále roku 2016, kdy se jeden MMBtu (milion britských termálních jednotek) prodával za zhruba 1,7 dolaru. Do konce roku se cena vyšplhala až na čtyři dolary, aby poté oscilovala kolem dolarů tří. Na přelomu let 2018 a 2019 pak cena plynu vystřelila téměř k pěti dolarům. Dnes se jeden MMBtu obchoduje za méně než dva dolary.

Ceny uhlí, které se používá k výrobě elektřiny, do jisté míry cenový vývoj předchozích dvou komodit kopírovaly. Pouze s tím rozdílem, že cena tuny uhlí se nevrátila na své pětileté minimum z ledna 2016 (48 dolarů), ale aktuálně se pohybuje o necelých padesát procent výše.

Martin Krištoff
Hlavní analytik CFD World

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny českých výrobců dramaticky rostou, v průmyslu nejvíce za skoro 30 let. Hrozí inflační spirála, zejména kvůli o 100 % dražší ropě – úrok na českém dluhu je nejvyšší od roku 2014
    České výrobní ceny prudce rostou. Jejich dramatický růst předznamenává, že brzy podstatnou část tohoto cenového nárůstu pocítí na svých peněženkách běžní spotřebitelé v obchodech.
  • Ceny čínských realit rostou stále dravěji. Proti zákazům stojí šedé půjčky a touha
    Ceny domů v Číně v srpnu rostly v 69 ze 70 velkých měst a tempem novu dravějším proti předchozím měsícům. Vyčkává se na jediné: kdy přijde mohutný zásah vlády. Tomu ale zatím stojí v cestě jednak klíčový sjezd vládnoucích komunistů v listopadu, vedle toho schopnost developerů získat peníze mimo banky a především touha Číňanů po soukromém vlastnictví, která je stále zásadní měrou nenaplněna.
  • Ceny domů a bytů v ČR začaly opět růst, přestože v EU spíše klesají
    Ceny domů a bytů v České republice začaly opět růst, přestože v průměru celé Evropské unie spíše klesají. V loňském čtvrtém čtvrtletí ceny bydlení v ČR mezičtvrtletně vzrostly druhé čtvrtletí po sobě o 0,3 procenta, v EU ale koncem roku 2023 o 0,3 procenta klesly. Pokles cen zaznamenalo v posledním loňském čtvrtletí například Německo, naopak výrazně vzrostly ceny v Polsku. Vyplývá to z dat Eurostatu, podle kterých ke konci loňského roku sice cena českých bytů a domů meziročně klesla o procento, od roku 2010 ale zdražily o 123 procent.
  • Ceny domů a bytů v EU od roku 2010 vzrostly o 39 %, v ČR o 100 %
    Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly pomaleji.
  • Ceny domů ve Velké Británii na maximu za 10 let. Hrozba při další podpoře ekonomiky, ví guvernér
    Britský průmysl si v říjnu udržel růst druhý měsíc v řadě, meziměsíční tempo zvolnilo na 0,4 % z 0,9 %. Index cen dom...
  • Ceny domů v USA silně rostou
    Ceny jednogeneračních domů ve 20 amerických městech vzrostly v listopadu v meziročním měření o 5,5 procenta. Dosá...
  • 🛫 Ceny drahých kovů opět rostou! 🥇🥈🥉
    Tento týden začal na drahých kovech velmi dobře a růst nepřestává ani v průběhu evropské seance. Ceny zlata se opět přibližují úrovni 2000 dolarů, ovšem další kovy přidávají ještě více. Stříbro roste o 2,6 %, platina o 2,5 % a paládium o 2,3 %.
  • CENY DRAHÝCH KOVŮ VZROSTLY DÍKY ČÍNĚ
    Kovy v pátek zvýšily díky lepším, než původně očekávaným datům z Číny. Měď zaznamenala zisky, které jsme tu...
  • Ceny dřeva začaly klesat, snižuje se odbyt dřeva kvůli přebytku výrobků na trhu
    Ceny dřeva klesly v letošním druhém čtvrtletí proti prvnímu čtvrtletí o desetinu a dá se očekávat, že se budou dál snižovat. Zájem je menší, protože je na trhu přebytek výrobků ze dřeva. Některé pily pozastavují příjem dříví, některé plánují omezení ve výrobě, řekl ČTK Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), na dnešní celostátní konferenci ve Stříteži u Jihlavy.
  • Ceny elektřiny pokračují ve výrazném růstu
    Nárůst ceny elektřiny v posledních dnech dále zrychluje. Roční kontrakt na energetické burze v německém Lipsku dnes vzrostl o dalších 5% na 105 eur/MWh a jen za poslední měsíc je vyšší o 30 %. Důvodem jsou rostoucí ceny za plyn (+180% od ledna) spojené s nízkým stavem zásob, studeným počasím které omezuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, a výpadky ve výrobě jaderných elektráren v Evropě.
  • Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
    Nová datová centra technologických gigantů hltají obrovská kvanta elektřiny, účty za energie vystřelí do nebeských výšin a rozhořčená veřejnost požaduje, aby se něco udělalo.
  • Ceny elektřiny v Německu jsou na nových minimech, analytici čekají další pokles cen uhlí
    Roční kontrakt na dodávku elektřiny v roce 2013 na německé burze dnes poklesem k úrovni 47,30 EUR/MWh vytvořil nové historické minimum. Stejným směrem se vyvíjejí ceny elektrárenského i koksovatelného uhlí, u kterého analytici Barclays a Citi očekávají další postupný pokles cen nejméně do příštího roku.
  • Ceny elektřiny v Německu jsou na rekordu, těží z toho i ČEZ. Důvodem je nejen Putin, ale také Merkelová a sucho – mimořádné danění ČEZ poškodí českou ekonomiku i veřejnost
    Velkoobchodní ceny elektřiny v Německu, ale také ve Francii vystoupaly včera na nový historický rekord. Závažnou evropskou energetickou krizi totiž v poslední době ještě zhoršuje počasí. Je příliš sucho. Například hladina řeky Rýn klesá kvůli suchu a nedostatku srážek tak nízko, že tok má nyní před zavřením pro nákladní přepravu.
  • Ceny energií a nová data dopřávají trhům klidnější dopoledne
    Ačkoli v Asii to ještě nebylo nic moc a zdejší akcie klesaly, Evropa přece jen opatrně zvedá hlavu. Obchodování je smíšené, na klíčových indexech však převažuje mírný růst. Spolu s tím přerušil eurodolar svůj pokles a drží se kolem 0,9930.
  • Ceny energií a úrokové sazby srážejí akcie zpátky na zem
    Akcie mají za sebou druhé nejdelší období nepřetržitého růstu od roku 1999 a pokles nedosáhl ani 5 %, ale globální energetická krize uvedla do pohybu síly, které to brzy změní. Ceny energií, zejména elektřiny a zemního plynu, se utrhly ze řetězu a jejich dopady rezonují celou ekonomikou. Zavírají výrobní provozy, takže se dál zhoršují celosvětové problémy se zásobováním a rostou tlaky na inflaci, což žene nahoru americké i evropské úrokové sazby. Vyšší ceny energií a zvýšené úrokové sazby začaly konečně doléhat už i na akcie.
  • Ceny energií mohou v zimě stoupat
    Americká ministryně financí Janet Yellenová varovala, že ceny benzínu v USA by v zimě mohly vyskočit, protože v Evropské unii vstoupí v platnost embargo na dovoz některých druhů ropy.
  • Ceny energií na trhu klesají, část dodavatelů v ČR upravuje nabídky
    Ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu v posledních měsících dál klesají, nyní na to zareagovali i někteří velcí dodavatelé v Česku. Společnost ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh), ceníky postupně snižuje také innogy. Další dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny. Vyplývá to z informací velkých dodavatelů pro ČTK.
  • Ceny energií stoupnou. U firem a municipalit i proto roste zájem o kombinaci fixace a spotových cen
    Energetický trh je stále velmi opatrný vůči výkyvům či nenadálým událostem. Důkazem je i nedávný nárůst cen plynu kvůli hrozbě stávky v australských LNG terminálech. Oproti loňsku však trh v létě vykazuje i dva odlišné rysy. Firmy a obce nyní mnohem častěji uzavírají nové smlouvy na dodávky energií, výrazně roste také poptávka po kombinaci fixace ceny na zimu se spotovým produktem na jaro a léto. Současnou optikou se jedná o ideální řešení i vzhledem k očekávanému podzimnímu růstu cen energií, popisuje ve svém komentáři jednatel společnosti MJEnergie Pavel Urubek.
  • Ceny energií v Německu rostou o 32,6 %. Čínská vláda očekává zlepšení stavu nedostatku čipů již tento kvartál
    V Turecku i nadále pokračuje drama, když se tamní centrální banka rozhodla opět snížit základní úrokovou sazbu tentokrát o úctyhodných 200 bazických bodů. Dalo by se říct, že bankovní rada neměla na výběr, jelikož prezident Erdogan před dvěma týdny odvolal dva centrální bankéře, kteří nechtěli především kvůli slabé liře a vysoké inflaci snižovat sazby. Tento bezprecedentní “cut“ měl samozřejmě za následek prudké oslabení turecké měny.
  • Ceny energií – z padoucha hrdinou
    Recese za námi, růst ekonomiky před námi. Ve druhé polovině loňského roku ekonomika prošla technickou recesí. Letos již čekáme oživení spotřeby domácností i průmyslové produkce. HDP poroste o 0,6 % a v příštím roce o 1,8 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024