Neděle 22. prosince 2024 02:30
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Americké volby, Covid a komodity

20.10.2020 12:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Jak vstupujeme do posledního čtvrtletí roku, u něhož si asi nejeden člověk přeje, aby nikdy nenastal, přetrvávají výrazné dopady globální pandemie na nejrůznější sektory – od energetiky až po zemědělství. Protože virus zuří dál a na vakcínu budeme nejspíš čekat ještě celé měsíce, je naší jedinou jistotou nejistota. Na trhu tak bude nadále panovat volatilita a nepředvídatelné podmínky. K tomu se navíc přidávají geopolitická rizika – zejména s ohledem na nadcházející americké prezidentské volby, které budou 3. listopadu pravděpodobně mnohem těsnější, než naznačují průzkumy.

Nikdy v historii nebyly celosvětové úrokové sazby v tolika zemích zároveň tak razantně stlačovány k nule, s obrovským nárůstem fiskálních deficitů, které dál prohlubují historicky vysoké zadlužení globální ekonomiky. Když k tomu připočteme vládní snahy podporovat růst rozhazováním peněz, které se pro tyto potřeby tisknou, vypadají vyhlídky pro drahé i některé průmyslové kovy pro 4. kvartál i následující období nadějně.

Komodity mají dobře předpoklady

Protože centrální banky aktivně podporují návrat inflace a je tu potenciál pro další oslabování dolaru, máme za to, že budou komodity dále stoupat, a to zejména ty, které zpravidla pomáhají k zachování bohatství v dobách zvýšené nejistoty a inflace.

Dosavadní letošní výsledky některých klíčových komodit svědčily i v polovině září o značné poptávce po drahých kovech. Globální sazby se propadají a roste riziko inflace, která může zcela znehodnotit funkci vládních dluhopisů, jež se už dnes obchodují kolem nuly či níž, coby bezpečného útočiště.


Čínu sice virus zasáhl jako první, ale díky obrovským úvěrům dosáhla tato země robustního zotavení podobně jako po globální finanční krizi v roce 2008. Narušení dodávek způsobené  Covidem, snaha finančních spekulantů najít zajištění proti inflaci a na neposledním místě i výrazná čínská poptávka, která rychle snižuje hladinu celosvětových zásob, způsobily, že byl tento rok velice příznivý pro průmyslové kovy a hlavně měď.

Nyní se strmý růst mědi od dubnového minima zastavil a 4. kvartál bude nejspíš obdobím konsolidace. Proto si myslíme, že měď v nejbližší době příliš stoupat nebude a znovu by ji mohl rozhýbat až příslib dalších investic do infrastruktury z úst nového prezidenta Spojených států – podobný, jaký před čtyřmi lety dal a posléze nesplnil Donald Trump.

Po roce, kdy zlato posílilo o víc než 20 % a stříbro dokonce o dvojnásobek, je možná troufalé očekávat další zisky, alespoň v krátkodobém horizontu. Ale kombinace nejnižších možných sazeb, stoupající poptávky po inflačním zajištění a potenciálu k oslabení dolaru dává tušit, že se můžeme těšit na další růst. Po delším období konsolidace nad 1920 USD za unci jsme svědky toho, že zlato konečně stoupá výš a rok zakončí poblíž 2000 dolarů za unci.

Nyní se však ocitáme na dosud nezmapovaném území, a tak můžeme jen těžko odhadovat ceny pro rok 2021. Ale na základě vývoje za posledních deset let lze pro příští rok očekávat cíl někde mezi 2400 a 2500 dolary za unci, tedy nějakých 20 % nad oblastí obchodování z poloviny září.


Zdroj: Saxo Group

Stříbro se snaží ze všech sil překonat výsledky zlata i poté, co se poměr mezi těmito dvěma kovy vrátil na desetiletý průměr poblíž 70 uncí stříbra za unci zlata. Vzhledem k tomu, že od zlata očekáváme víc, bude nejspíš i stříbro dál stoupat, i když vzhledem k našim neutrálním očekáváním od průmyslových kovů budou jeho výsledky možná přece jen o něco horší. Rekordní diskont platiny vůči zlatu může nakonec přilákat nový zájem investorů, zejména když lze v tomto roce očekávat, že se trh dostane do deficitu. Prolomení poměru ceny zlata a platiny 2:1 by mohlo signalizovat posun na 1,8, tedy posílení o 10 %.

Ropa v rukách OPEC+

Trh s ropou zůstane pravděpodobně tam, kde je, přičemž ropa Brent se bude většinu posledního kvartálu obchodovat mezi 40 a 50, než se v prvním pololetí příštího roku konečně vyšvihne nad 50. Na základě toho zvyšujeme své rozpětí pro 3. čtvrtletí o tři dolary na 38-48 USD.


Zdroj: Saxo Group

Skupina OPEC+ se i v září snažila dál bojovat s nejistými vyhlídkami v oblasti poptávky omezením produkce a Saúdská Arábie je už neschopností ropy posílit docela znechucená. To vedlo k ostré verbální intervenci saúdského ministra energetiky, který svaluje vinu na nedodržování dohod a uzavírání krátkých pozic. Nedodržování dohod je sice rozhodně problém, který je třeba řešit, a výprodej krátkých pozic může krátkodobě zahýbat trhem, ale hlavní budou vždycky fundamenty, které jsou v současnosti kvůli přebytku pohonných hmot a nízké poptávce slabé.

Na schopnost ropy posunout se výrazně výš bychom moc nesázeli, pokud ovšem OPEC+ nepřekvapí a nevzdá se navýšení denní produkce o 2 miliony barelů plánovaného na leden. Spojené arabské emiráty, které v poslední době těží čím dál méně, sice znovu omezí produkci, ale panují jisté obavy ohledně Iráku, který je porušováním dohod nechvalně proslulý. Stejně tak Libye, která se bude snažit po oznámení příměří produkci navýšit.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké trhy zasáhly výprodeje
    Akciové trhy ve Spojených státech zažily včera výprodejovou vlnu. Důvodem k ní je zvýšená obava a nejistota investorů z toho, jak se bude vyvíjet řešení obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera oznámil, že očekává, že by se jednání mohla stihnout i dříve než v horizontu 90 dní. Dle jeho slov vyjednávání již probíhají od samého konce summitu G20, kdy tato lhůta započala. Dle některých lokálních médií ve Washingtonu byla údajně čínská protistrana zaskočena komentáři Donalda Trumpa po ukončení summitu. Přesně opačné tvrzení však pocházejí ze samotné Číny, kde místní představitelé tvrdí, že připravují všechny potřebné změny, aby naplnily dohodu mezi oběma prezidenty.
  • Americké trhy zastavily propad
    Americké akciové trhy v závěru minulého týdne alespoň zastavily volný pád. Index S&P 500 si sice připsal zanedbatelný růst, ale za celý týden odepsal hrozivě vypadajících 5,8 %, což je již druhá více než 5% týdenní ztráta v řadě a zároveň největší týdenní ztráta v tomto roce (nejhorší od března 2020). V zelených číslech se obchodovala většina sektorů, zatímco v poklesu pokračoval energetický sektor. Index S&P 500 Energy propadl o 4 %, a tak si připsal bezmála 17% týdenní ztrátu. Akcie Alibaba rostly v úvodu až o 11 %, ale tento růst neudržely, a nakonec zavřely s mírnějším 1% ziskem. Akcie Adobe otevřely strmým propadem o 7 % na nejnižší úrovně od dubna 2020, avšak během dne postupně tyto ztráty mazaly, a nakonec zavřely bez větších změn.
  • Americké tržby klesly
    Maloobchodní tržby v září klesly na nula procent oproti revidovaným 0,4 % meziměsíčně. Trhy očekávaly pokles na 0,2 %.
  • Americké tržby klesly
    Maloobchodní tržby v květnu klesly na -0,3 % oproti revidovaným 0,7 % v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 0,1 %.
  • Americké tržby vzrostly
    Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 0,6 % meziměsíčně oproti revidovanému poklesu o 1,1 % v lednu. Trhy očekávaly zvýšení o 0,8 % meziměsíčně.
  • AMERICKÉ ÚDAJE ZVEDAJÍ AKCIE
    Po několika ztrátových dnech od středečního setkání Federálního rezervního systému (FED) se konečně zrodila...
  • Americké úrokové sazby si na stávající úrovni pobudou nejméně dva roky
    Americká centrální banka ponechá sazby tento týden beze změny. Na stávající nulové úrovni zřejmě zůstanou minimálně další dva roky. To pravděpodobně ukáže i nová prognóza Fedu. Program nákupů aktiv bude dále omezován, ale už podstatně pomalejším tempem, než tomu bylo v posledních týdnech. Diskuze se může stočit i k cílování výnosové křivky. Klíčová bude komunikace dalších kroků.
  • Americké úřady opět fungují, cena zlata se vrátila k normálu
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank - Spojené státy na poslední chvíli odvrátily svůj pád z útesu. Jenže řeše...
  • Americké úřady zasáhly proti bitcoinům. Burzy se musejí registrovat a podávat přehled transakcí
    Pokus o vytvoření virtuální měny nekontrolované úřady či centrální bankou ve Spojených státech narazil. Americké úřady zmrazily účet největší burze s bitcoiny. Před pár měsíci regulátoři varovali, že obchodování s počítačem vytvořenou a spravovanou měnou nesmí porušovat zákony proti praní špinavých peněz.
  • Americké volby - Analýza vybraných instrumentů ( 6. 10. – 12.10.2020)
    Do voleb zbývají již jen 3 týdny, mnoho voličů však již hlasovalo korespondenčně. Minulý týden proběhla debata kandidátů na viceprezidenty, která neměla na trhy zásadní vliv. Zásadní zprávou je, že Trump se uzdravil z koronaviru a podle lékářů již není nakažlivý. Na tuto zprávu trhy reagovaly růstem. Impuls k růstu trhy dostaly také pod vlivem pokračujících jednání k dalšímu podpůrnému ekonomickému balíčku.
  • Americké volby dostali Bitcoin na nové maximum
    Bitcoin se od vrcholu na sedmiměsíčním maximu 73 609 pohybuje v neklidných vodách a na čtyřhodinovém grafu nedávno našel oporu na spodní hranici medvědího kanálu. S koncem volebním dne v USA, že Trumpovo vítězství pomohlo kryptoměnám poskytnout vítr do plachet.
  • Americké voľby, Fed a Summers
    Hlavným podtónom amerických volieb je zmena vs. status quo. Ak príde zmena, bude dramatická s vplyvom na celý svet. Či bude k dobrému alebo zlému nevie nikto – možno v súčasnom prostredí je akákoľvek zmena dobrá. Avšak rozhodne bude bolieť - čo je problém.
  • Americké volby jsou za dveřmi. Trh má nervy na pochodu
    Někteří pozorovatelé se nám snaží namluvit, že se šance amerických prezidentských kandidátů postupně vyrovnávají. Jediné, o co se ještě hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Trumpovo vítězství by totiž znamenalo, že jsou všechny průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, můžeme rovnou zrušit. V případě Senátu se ale hraje o hodně.
  • Americké volby: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek investorů
    Blíží se americké volby, a tak se investoři snaží přijít na to, jak jejich výsledek ovlivní trh. Agenda jednotlivých kandidátů může formovat finanční prostředí na celé roky dopředu, ať už půjde o fiskální politiku, obchod, nebo konkrétní sektory. Zde si zodpovíme nejčastější otázky, které si investoři kladou, zatímco se snaží připravit svá portfolia na tuto významnou událost.
  • Americké volby pravděpodobně podpoří cenu zlata, říkají analytici
    Americké prezidentské volby by měly podpořit cenu zlata bez ohledu na výsledek, uvádějí tržní analytici. Vítězství Donalda Trumpa pravděpodobně zvýší geopolitické napětí, čímž vzroste atraktivita zlata jako bezpečného aktiva. Naopak výhra Kamaly Harris by mohla vést k oslabení dolaru, což nepřímo podpoří ceny zlata. To souhlasí s projekcemi o 25-bodovém snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, což dále prospívá zlatu v prostředí nízkých úroků. Nepokoje na Blízkém východě a zvýšené dlouhé pozice v zlatých futures navíc udržují ceny vysoko. Mnoho expertů vidí volby jako "win-win" scénář pro zlato a předpovídá, že jeho hodnota díky nejistotě trhu zůstane stabilní nebo poroste.
  • Americké volby stále nerozhodnuty
    Poslední hodiny žijí globální trhy ve velmi turbulentním prostředí, kdy jedna významná událost střídá druhou, takže jen telegraficky: • Ruská armáda se zřejmě bez boje stahuje z klíčového přístavního města Cherson na jihu Ukrajiny; • Výsledky voleb do amerického Kongresu jsou stále nejasné s tím, že Republikánská strana se možná dopracuje “jen” k těsné většině v dolní komoře.
  • Americké volby uprostřed období
    Obchodování bylo minulý týden klidné, protože akciové trhy se pomalu zotavovaly sinějšími zisky firem a posilováním globální chuti k riziku. Údaje z eurozóny naznačují, že ekonomika ve třetím čtvrtletí téměř neposiluje. Tato slabost byla z velké části způsobena pomalým tempem růstu v Číně. EURUSD se nadále potýkala s obtížemi. Tweety prezidenta Trumpa o "dobrém popovídání" s prezidentem Si o obchodu zvyšují naději na dohodu. Tento týden budou dominovat americké volby v polovině období, plánované na 6. Průzkumy naznačují, že boj o kongres je tvrdý, ačkoli oznámení výsledků zvyšuje pravděpodobnost vyšší volatility.
  • Americké volby v polovině období - 3 klíčové mapy
    Doporučujeme vám seznámit se s naší zprávou o volbách v polovině období, kde nastiňujeme klíčové trhy, které mohou na výsledky reagovat. Jak se volby blíží, představujeme tři klíčové mapy pro americké volby v polovině období.
  • Americké volby zastínily rychlý růst mezd
    Americké volby hrají na trzích hlavní roli a bylo to vidět i v páteční reakci na jinak velice dobrá čísla z amerického trhu práce. Nečekané bylo zejména výrazné zrychlení dynamiky amerických mezd, které v říjnu rostly meziročně o 2,8 % (nejrychleji za více než 7 let). Za normálních podmínek by to byl poměrně jednoznačný signál pro zisky dolaru a úprk z bezpečných dluhopisů. Tentokrát ovšem ne. Trhy dál žijí americkými volbami, kde řada hráčů vidí ve vítězství Donalda Trumpa podobné riziko jako například v brexitu. Dolar se proto na nic nezmohl, akcie slábly a naopak dluhopisy posilovaly.
  • Americké volby: 10 možných scénářů v případě Trumpova vítězství
    Co kdyby Donald Trump zvítězil? Co když se mu opravdu povede to, co by před 18 měsíci nikdo nepředpovídal? Trump nepochybně doufá v dobrý výsledek. Pojďme se podívat na 10 možných situací, které by po Trumpově vítězství mohly nastat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy