Od velké finanční a nemovitostní krize 2008 uplynula více než dekáda. Spousta obchodníků si tak poslední dobou začíná pokládat otázku, zda se historie už opět nezačíná opakovat a svět se tak neřítí do další krize. Někteří jsou již dokonce toho názoru, že v krizi už jsme a nyní bude záležet na postojích a rozhodnutích jednotlivých vlád, které rozhodnou o tom, jak velká tato krize nakonec bude.
Dokonce ani v případě investic zatím nepanuje shoda. Jsou tu investoři a obchodníci, kteří již v dnešních cenových poklesech vidí značný potenciál, který se nemusí zase dlouho opakovat. Napříč tomu jsou tady samozřejmě i tací, kteří sice vnímají, že se „muzika“ o něco zpomalila, ale stále ne natolik, aby kvůli tomu byli ochotni jít do rizika.
Uznáváme, není to jednoduché, a proto hlavní otázka, kterou se dnes budeme zabývat, zní: „nachází se svět už v krizovém období, ve kterém se již vyplácí investovat, či je stále lepší vyčkávat na ještě o něco příhodnější chvíle?“
Potenciál akciových indexů
Akciové indexy bývají širokou veřejností považovány za jednu z nejlepších forem diverzifikovaných investic. Jejich hodnotu totiž obvykle tvoří mix největších společností napříč hospodářskými sektory a jejich odvětvími.
Právě toto je také hlavní důvod, proč jsou akciové indexy mezi předními světovými obchodníky považovány nejen za skvělou formu diverzifikované investice (investice, u které je snížena rizikovost tím, že obchodník investuje do různorodých aktiv současně), ale také jako unikátní tržní ukazatel, s pomocí kterého je možné relativně rychle určit, zda je daná ekonomika v dobré formě, či se potácí v problémech, nebo co hůře, je již zasažena krizí.
Akciové indexy, jakožto ukazatele formy jednotlivých ekonomik
● S&P 500 – americký akciový index, jenž obsahuje 500 největších podniků v USA kotovaných na americké akciové burze.
● Nikkei 225 – japonský akciový index, jehož hodnota je vypočítávána na základě pohybu 225 nejvýznamnějších akciových titulů japonských společností kotovaných na tokijské burze.
● FTSE (UK100) – britský akciový index, obsahuje 100 společností s nejvyšší tržní kapitalizací, které mají sídlo ve Velké Británii a obchodují se na londýnské burze. Velkou zajímavostí je, že těchto 100 společností tvoří asi 80 % hodnoty celkového britského akciového trhu.
● DAX 40 – německý akciový index je tvořen 40 nejvýznamnějšími německými společnostmi. Všechny akciové tituly jsou do indexu zařazovány na základě hned dvou kritérií, přičemž první je objem obchodů a druhým pak tržní kapitalizace.
● CAC40 – francouzský akciový index je unikát mezi indexy co se složení týče. Index je totiž každé čtvrtletí revidován tak, že dochází k seřazení společností kotovaných na Euronext Paris podle tržní kapitalizace a obratu akcií a z první stovky v takto vytvořeném žebříčku je následně podle určitých kritérií vybráno pouze 40, které pak nahrazují aktuální akcie v CAC40.
Použití některých z výše uvedených indexů jako ukazatelů formy ekonomik:
Tabulka – vývoje vybraných akciových indexů
Ve výše uvedené tabulce je možné vidět cenový vývoj čtyř světových akciových indexů a společně s tím také na každém grafu zvýrazněn cenový vývoj v období krize 2008 (fialový obdélník) a „koronakrize“ 2020 (modrý obdélník).
Je na první pohled patrné, že pokud se svět v minulosti dostal do nějaké větší krize, tak díky globální propojenosti se takové krize vždy rozšířily po celé zemi a všechny světové indexy, pak začaly pomalu, či rychleji nabírat jižní směr. Na grafech je také velmi pěkně pozorovatelné, že v obdobích mimo velké krize (např.: po roce 2009) jednotlivé ekonomiky žily takzvaně vlastním životem. Zatímco některé indexy během těchto období takřka stabilně bez přestání rostly (S&P500), jiné (FTSE) se vyznačovaly turbulentními pohyby nahoru či dolů. Byly tu i takové (Nikkei), kterým ještě dlouhou dobu po krizi trvalo, než se vydaly opět na sever.
A právě díky tomu je možné používat akciové indexy, přesněji jejich hodnoty nejen jakožto ukazatele výkonnosti jednotlivých ekonomik, ale také jakožto ukazatele možných nadcházejících krizí (všechny indexy začnou současně relativně velmi silně padat).
Jsme v krizi a vyplatí se již začít investovat?
Podíváme-li se ještě jednou na všechny grafy v tabulce, přesněji na „nejmladší“ cenové vývoje (cenové vývoje vpravo po „koronakrizi“), pak zjistíme, že všechny indexy doopravdy již nějakou dobu klesají, takže lze bez obav říci, že svět v takové „menší“ krizi již je. Ovšem pokud to zhodnotíme s propady v roce 2008 a 2020, pak ještě určitě nejsme v tak silné krizi jako tehdy a trhy mají tedy ještě značný prostor k případným dalším poklesům.
Bohužel je třeba si v souvislosti s aktuální děním uvědomit, že žádná krize není stejná. Existuje zde reálná možnost, že světové trhy již opět našly své dno. To by znamenalo, že se nacházíme ve fázi, kdy je nejlepší začít investovat, protože bude následovat fáze růstu, kdy se investování stává dražším.
Doba přeje spíše spekulacím
Na tuto otázku si musí odpovědět každý z vás zvlášť podle míry svého rizikového apetitu, čili podle toho, jak dokáže čelit rizikům a snášet jejich případné dopady. Pokud něčemu však dnešní vysoce volatilní trhy přejí, pak jsou to spekulace. Kde jsou totiž výrazné tržní pohyby, tam jsou potenciální příležitosti pro zisk. Své o tom vědí obchodníci, kteří se aktivně věnují spekulování na akciovém indexu DAX či NASDAQ.
Naučte se spekulovat na růst či propad cen NASDAQu či DAXu díky webinářům s Jardou Tupým
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 69,5 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.