Fed od září 2008, kdy se datuje začátek finanční krize pádem americké investiční banky Lehman Brothers, rozšířil svoji bilanci z 950 miliard USD na 4 400 miliard USD, tedy více než zečtyřnásobil. Levné peníze a téměř nulové úrokové sazby, při nichž dluhopisy moc nevynášejí, splnily záměr centrální banky přesvědčit investory, aby zapomněli na strach a opět investovali do rizikových aktiv v podobě akcií.
Kdyby se v březnu 2009 našel odvážný investor, který by zároveň vyznával obchodní strategii „buy and hold“ (kup a drž) a investoval by v tom čase (index S&P 500 dosáhl v březnu 2009 svého krizového dna na úrovni 665 bodů) do indexu S&P 500, pak by dnes vydělával neuvěřitelných 195 procent. Několik kol kvantitativního uvolňování a 3 450 miliard nových voňavých dolarů pomohly po krizi postavit se na nohy i ostatním americkým akciovým indexům. Dow Jones si od roku 2009 polepšil o 161 procent a letos v červenci uzavřel na nových historických maximech (17 138,20 bodu), technologický Nasdaq posílili až o 261 procent, přičemž se nyní obchoduje na 14letých maximech.
Dosavadní výkon amerického akciového trhu je spásou nejen pro samotnou Wall Street, ale i pro mnohé Američany, jejichž jmění investováno v důchodových, školních nebo jiných fondech díky akciové „rally“ solidně roste.
Co bude dál?
Mnozí se ptají, co teď bude dál. Mohou akciové indexy nadále posilovat a dosahovat ještě vyšších hodnot? V případě, že ano, jak vysoko mohou ještě stoupat, když se obchodují na dosud neprobádaných úrovních a nestojí tak před nimi žádná technická rezistence.
V prospěch dalšího růstu akcií mluví monetární politika „slabého dolaru“, kterou vyznává Janet Yellen, šéfka Fedu. Výborná makroekonomická data z druhého čtvrtletí a jasné náznaky skvělého výkonu hospodářství i ve třetím a čtvrtém kvartálu spolu s jistotou nízkých úrokových sazeb minimálně po dobu nejbližších 6 měsíců jsou rovněž faktory, které podporují nákupní apetit po amerických akciích. Graf níže je důkazem toho, že ne všichni považují aktuální hodnoty amerických akcií za vrchol v tomto roce. Graf zobrazuje predikce maximálních hodnot indexu S&P 500 pro letošní rok od některých investičních společností, kde nejodvážnější analýza počítá s dosažením úrovně kolem 2 300 bodů.
Jakých hodnot by mohl letos dosáhnout akciový index S&P 500 podle predikcí některých bank? Zdroj dat: www.ft.com:
Na druhé straně před dalším růstem akcií varuje fakt, že za posledních 35 měsíců nedošlo u indexu S&P 500 ke korekci alespoň ve výši 10 procent, přičemž medián takovéto periody je od konce 2. světové války 12 měsíců, což znamená, že trh roste bez korekce třikrát déle, než jsme zvyklí. Dalším varovným signálem jsou rozevírající se nůžky mezi dluhopisovým trhem a akciovým trhem. Výraznou divergenci ve vývoji indexu S&P 500 a výnosů z 10letých státních dluhopisů lze pozorovat od letošního května. Tyto hodnoty se obecně vyvíjejí stejným směrem. Poslední 4 měsíce však akciový index stále roste, přičemž výnosy ze státních bondů naopak klesají.
Srovnání vývoje výnosů z 10letých státních dluhopisů a indexu S&P 500:
Strach panuje i v tom směru, že hlavním pramenem růstu akciových trhů je uvolněná monetární politika Fedu. Konec programu kvantitativního uvolňování, jež je naplánován na říjen, pro akciový trh nepředstavuje žádnou závažnější hrozbu, protože je plně započten v očekáváních investorů. Mnozí se však bojí reakce akcií na zvýšení úrokových sazeb v příštím roce, a to zejména v případě, kdyby se ekonomice dařilo nad očekávání, čímž by banka byla nucena přistoupit k rychlejším a výraznějším krokům v oblasti úrokové politiky. Nicméně jako další „divoká karta“ se nyní rýsuje evropský akciový trh, který nemá za sebou tak výborné po krizové výsledky a kterému by mohl pomoci směrem na sever prezident Evropské centrální banky v případě oznámení evropského programu kvantitativního uvolňování.
Jak je již výše v článku zmíněno, technická analýza u akciových indexů v otevřeném prostoru a neprobádaném teritoriu selhává. Trh se momentálně nachází na dlouhodobou hnědou trendovou linii, která by mohla být vhodným místem k nákupu v případě jejího dalšího testu. Dokud budeme nad ní a nad 100denním průměrem (růžově), pak bude na trhu vládnout býčí nálada. Jediným strašákem jsou nyní překoupené oscilátory.
Jako jediný predikční nástroj nás napadá využít harmonických formací pro projekci potenciálních hodnot, jež by index mohl dosáhnout. V případě naplnění formace Cypher by index mohl posílit na maxima 2 027,00, což by podpořilo tlak oscilátorů a návrat k hodnotě 1845,00.
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA