Pozor ale na sklon futures křivky. Trh totiž může rebalanci trhu s danou komoditou očekávat a kontrakty s pozdějším dodáním se obchodují s nižší cenou v tzv. backwardation. V tom případě nemusí být ani pokles ceny v řádu měsíců při prodeji nakrátko profitabilní. Železná ruda se sice s dodáním v červenci obchoduje za 209 USD za tunu, kontrakt s dodáním v lednu 2022 už je ale jen za 176 USD za tunu. Železná ruda by proto musela klesnout za 6 měsíců o více než 15 %, aby byl její prodej v zisku.
Vývoj ceny železné rudy v USD za tunu:
K tomu je rizikové shortovat komodity, u kterých může dojít k nečekanému výpadku nabídky. Obecně jde o zemědělské suroviny, jejichž úroveň sklizně je závislá na výkyvech počasí a záplavy nebo sucho v dané části světa mohou poslat ceny vždy výše, i když už je komodita z historického pohledu drahá. Podobně rizikový je short ropy, avšak tentokrát z politického rizika. Zvlášť pak v případě, kdy jsou kapacity kartelu OPEC+ vytížené a ostatní země nemohou reagovat navýšením dodávek na trh. Tam ale nyní ještě nejsme.
Zajímavá je aktuálně situace na trhu se zemním plynem. Vysoká spotřeba v USA, Evropě i v Asii (i kvůli výkyvům počasí) vyprázdnila zásobníky a cena Henry Hub plynu vzrostla meziročně o 137 %. Navíc kontrakty až do ledna se obchodují výše.
Sklon futures křivky amerického trhu s plynem (aktuální modře):
Takto vysoké ceny znamenají rychlý růst těžby z břidlice ve Spojených státech. Navíc již dochází k útlumu poptávky, kdy elektrárny raději pálí uhlí a jiné komodity pro výrobu elektřiny. Z pohledu na další graf je vidět, že zásoby plynu v USA jsou sice v mírném deficitu, ale 4 USD jsou s ohledem na historický vztah ceny a úrovně zásob příliš vysoko. 3,0-3,5 USD se jeví jako více férová cena, zvlášť v případě zvyšující se těžby, která by měla dostatečně zásobovat americký trh i v případě výkyvů počasí zvyšujících krátkodobě poptávku po plynu.
Historický vztah mezi úrovní zásob a cenami zemního plynu v USA:
Spojené státy také využívají vysokých cen v Evropě a v Asii a exportují velké množství zkapalněného plynu na tyto trhy. S pravděpodobým zprovozněním plynovodu Nord Stream 2, kterému nyní administrativa prezidenta Bidena dala de facto zelenou, však začne být evropský trh mnohem lépe zásobovaný, což zase sníží poptávku po americkém plynu. Ceny nad 4 USD by tak neměly vydržet dlouho, podobně jako na podzim 2018.
Vývoj ceny zemního plynu v USA (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, eia.gov, Chicago Mercantile Exchange