Důležitější než samotné sazby totiž bylo následné vysvětlení jednotlivých guvernérů. Šéf Fedu Jarome Powell indikoval, že jeho instituce si nyní dá se snižováním úrokvých sazeb pauzu, která bude tak dlouhá, dokud se vývoj ekonomiky výrazně neodchýlí od standardního scénáře 2 % růstu, plné zaměstnanosti a 2 % inflace. To může být klidně i 12 měsíců, po které bude Fed vyčkávat a sledovat data. Není ani vyloučeno, že dalším krokem musí být snížení sazeb – pokud začnou růst mzdy i inflace a ještřábi v centrální bance převáží, můžeme se v příštím roce dočkat i zvýšení sazeb, podobně jako tomu bylo v letech 1998-99 (viz graf), kdy Fed „ladil“ ekonomiku bez jasného trendu v sazbách.
Vývoj americké hlavní úrokové sazby:
Naopak kanadská centrální banka vyzněla spíše holubičím tónem, když guvernér Poloz prozradil, že se na zasedání intenzivně diskutovaly možnosti, jak pomoci ekonomice, pokud to v nejbližší době bude potřeba. Je tedy pravděpodobné, že Kanada na začátku příštího roku zase prvenství ve výši úroků přenechá USA.
Trhy ale o rozdílných cestách měnové politiky v USA a Kanadě nejsou příliš přesvědčené. Výnosy dvouletých vládních dluhopisů obou zemí jsou na podobných úrovních (viz graf) a nacenění úrokových swapů ukazuje 43 % pravděpodobnost na další pokles úroků v USA už do března 2020.
Vývoj spreadu mezi výnosem 2letých amerických a kanadských vládních dluhopisů:
Pokud by trhy ve svých očekáváních stejně jako často v minulosti měly pravdu, tak vypadá kurz USD/CAD až příliš vysoko. Při podobných situacích v letech 2009, 2015 a 2017, kdy dvouleté dluhopisy USA i Kanady měly stejný výnos, se obchodoval USD/CAD v rozmezí 1,15-1,25. Po zohlednění rizik tak vypadá short tohoto měnového páru atraktivně, zvlášť pokud americká ekonomika začne ztrácet dech, nebo kanadskému dolaru pomohou vzhůru i rostoucí ceny ropy.
Vývoj měnového páru USD/CAD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, Nordea, MT4, CME