Výprodejům následně neunikly ani dluhopisy Německa, Japonska nebo Česka. V tuzemsku roste výnos zvlášť rychle, což se velice rychle projeví i na hypotečních úrokových sazbách, které zamíří během jara k 2,50 %.
Vývoj výnosu 5letého amerického vládního dluhopisu:
Nejvíce zranitelné na vyšší výnosy Treasuries a Bundů však nejsou Spojené státy a Německo. Tyto stabilní ekonomiky několik desetin procenta navíc nezlomí a to stejné platí i o schopnosti jejich vlád si dále půjčovat na rostoucí rozpočtové deficity. Ztráty naopak zažívají měny rozvíjejících se zemí, kterých se tradeři při růstu bezpečných výnosů zbavují.
Vývoj měnového páru USD/BRL (4hodinový graf – H4):
Brazilský real doplácí na neochotu centrální banky zvýšit úrokové sazby z aktuálních 2,00 % p.a., což je pro stabilitu inflačně náchylné měny prostě málo, když dlouhodobé americké dluhopisy nabízejí podobné zhodnocení. Brazilský real tak ztratil většinu listopadových zisků, kdy si riziková aktiva užívala vakcínový optimismus i zvolení Joe Bidena americkým prezidentem. A nedokáže nyní zastavit ztráty ani přesto, že vývozní ceny brazilských komodit v čele s cukrem, železnou rudou a sójovými boby prudce rostou. BRL zkrátka potřebuje silnější podporu své centrální banky a utaženou měnovou politiku, aby se mohl vrátit pod 5 realů za dolar.
Vývoj měnového páru USD/TRY (4hodinový graf – H4):
Mezi poraženými je i turecká lira, která v posledním týdnu ztratila k americkému dolaru přes 6 %. Investoři vybírali slušné zisky, které si lira za poslední 3 měsíce připsala díky razantnímu zvýšení úrokových sazeb na nynějších 17,00 % p.a. Turecko píše opačný příběh než Brazílie, byť se stejným výsledkem. Ankara již drží měnovou expanzi na uzdě a nabízené úroky pokrývají inflaci dostatečně. Turecký fundament je ale slabý, protože prodloužení evropské uzávěry znamená další ztracenou turistickou sezónu a tolik potřebná eura se do tureckých kapes tak snadno nedostanou.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku:
A do třetice musím zmínit i zlato, které jako tradičně bezvýnosové aktivum trpí, když dolarové výnosy rostou. Cena zlata v USD klesla nejníže od června 2020, v CZK pak ještě níže kvůli posílení koruny. Takový propad žlutého kovu může být pro někoho překvapivý, když se stále více skloňuje „strach z inflace“. Výnosy dluhopisů však rostou rychleji než inflační očekávání, což můžeme vidět na vývoji reálných výnosů v grafu níže, kde prudce vzrostly z -1,00 % na -0,60 % p.a.
Vývoj ceny zlata v USD (denní graf – D1):
Tento trend se zajisté nelíbí americké centrální bance (Fed). Nejenom že zvyšuje volatilitu, ale také utahuje měnovou politiku v USA skrz vyšší dlouhodobé úrokové sazby a posilující americký dolar. V následujících dnech tak můžeme čekat silně holubičí rétoriku od představitelů Fedu, která bude vybízet ke kontrariánským obchodům short USD/BRL nebo EUR/TRY. Pokud by ani takové slovní intervence trh nepřesvědčily a americká jádrová inflace by stále zůstávala okolo 1,5 %, dočkali bychom se zřejmě zvýšení tempa kvantitativního uvolňování (QE), což by už rizikovým aktivům i zlatu mělo pomoci.
Vývoj reálných výnosů amerických 10letých vládních dluhopisů:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, tradingeconomics.com, US Department of Treasury