Obchodovat zprávy na forexu můžeme různým způsobem. Ve většině případů se praktikují čtyři různé způsoby. Pojďme si je nyní alespoň zmínit pro případ, že by někdo z vás měl zájem rozvinout více nějaký jiný přístup než ten, který zde popisuji.
Nejprve je nutné zvládnout orientaci v ekonomickém kalendáři, jehož velmi zdařilou podobu naleznete na hlavní stránce tohoto webu nebo zde: https://www.fxstreet.cz/denni-kalendar-udalosti.html. Podrobně zde vysvětlovat ekonomický kalendář nebudu. Dnes ani nebudeme řešit co znamená každá jednotlivá důležitá zpráva. K výběru zpráv pro obchodování se dostaneme později. Nyní nám jde o princip.
Obchoduji pouze tzv. červené zprávy, tedy ty nejdůležitější pro jednotlivé světové ekonomiky. A z těchto červených zpráv ne všechny. Opět, o tomto promluvím později.
Co je třeba vědět: v kalendáři vždy u každé zprávy vidíme tři čísla. Jaké číslo vyšlo minulý týden / měsíc, jaké číslo se očekává (konsensus asi 1500 analytiků z celého světa) a aktuální číslo, které před několika okamžiky (nebo v minulosti) skutečně vyšlo / bylo oznámeno.
Proč musíme tohle znát? Protože se od těchto čísel odvíjejí čtyři jednotlivé styly:
1. Obchodování očekávání. Víme číslo minulé, víme konsensus, ale nevíme ještě nové číslo. Můžeme se naučit využívat tohoto očekávání, které se často projeví v ceně. Příklad: Je pondělí. Čeká se v pátek vyšší nezaměstnanost v USA? Potom je pravděpodobné, že EUR/USD spíše poroste. Využijeme této informace?
2. Post-news trading. Víme číslo minulé, víme konsensus, a víme aktuální číslo. Konalo se velké překvapení? Vyšla nezaměstnanost v USA o dost lépe? Potom je pravděpodobné, že střednědobě EUR/USD spíše vyklesá. Využijeme této informace?
3. Briskní systém pro reakci na aktuální číslo. Existují systémy a dokonce účelové služby, které co nejdříve po oznámené zprávě vezmou aktuální číslo a na základě vyhodnocení jeho pozitivního nebo negativního dopadu zadají příslušný pokyn - long nebo short.
3. Závorka. Nesměrový systém. Respektive chytáme jeden ze dvou směrů, ale předem je nám jedno, jaký směr to bude. Pouze reagujeme. Tento typ obchodování zpráv je mi nyní nejbližší. Hlavní důvody jsou jasné: velké úspora času a možnost přesného naplánování obchodů dle ekonomického kalendáře.
Možná znáte ještě nějaký jiný způsob, jak zpráv využít. Může být. Možností je mnoho. Mluvíme pouze o těch hlavních a nejhojněji používaných.
Pojďme si nyní ukázat jak závorka vypadá v konceptuálně.
Princip je jasný. Parametry volitelné.
Princip: Těsně před vyhlášením zprávy zadáme do trhu dva čekající pokyny: stop nákup a stop prodej. Tyto pokyny se obvykle do trhu umístí jednu minutu nebo několik vteřin před vyhlášením zprávy. Často se také umístí na close minutové svíce času vycházející zprávy.
Parametry: Jak daleko od ceny tyto pokyny dát? Jaký použít Stop Loss? Jaký použít Výběr zisku? Obecně nelze doporučit nějaké přesné a osvědčené hodnoty. Vše závisí na trhu, jeho aktuálních podmínkách a charakteru. Jako příklad uvádím rozumnou vzdálenost pokynů od ceny 15 pips, tedy nákup 15 pips od ASK a prodej 15 pips od BID. Stop Loss se většinou používá ve velikosti jedné strany této závorky, v tomto případě tedy 15 pips. Výběr zisku je rozumné použít minimálně v poměru 2 nebo 3:1, často také 5 až 10:1.
Pojďme si nyní ukázat jak závorka vypadá v praxi.
Co vidíme?
Obrázek č. 1 je výsek z ekonomického kalendáře - úterý 15.12.2010. Vidíme, že v 10:30 (v platformě v 9:30) vycházela červená důležitá statistika na britské libře. Třetí číslo je minulý výsledek. První číslo je aktuální výsledek. Vidíme, že je v červených. Tedy překvapení. Tedy negativní pro libru.
Protože trhy jsou často iracionální, trh se silně pohne, ale nemusí vždy tím očekávaným směrem. Proto závorka. Tentokrát to vyšlo racionálně. A závorka posloužila dobře.
Oranžová šipka: svíce uzavírá těsně před zprávou.
Šedá linie: aktuální cenový kurz (a zároveň úroveň Stop Lossu pro oba pokyny).
Modrá linie: připravený nákup stop 15 pips od ceny.
Červená linie: připravený prodej stop 15 pips od ceny.
Zelená tlustá linie: Pokyn pro výběr zisku (3:1).
Tolik k nastavení obchodu. Jak obchod dopadl tentokrát vidíme na grafu, komentář třeba není.
Toto je základní princip news tradingu.
Příště si povíme něco více o jednotlivých zprávách, které je dobré sledovat.