S plánovaným poklesem úroků v USA (a jinde) dále klesly výnosy 10letých amerických dluhopisů až na 2,00 % p.a., což je nejnižší úroveň od zvolení Donalda Trumpa prezidentem v listopadu 2016 a zároveň o 0,34 procentního bodu níže než je aktuální hlavní úroková sazba Fedu.
Vývoj 10letého vnosu amerických vládních dluhopisů za posledních 5 let:
O to více se stále hovoří o inverzní (klesající) výnosové křivce, která slouží jako jeden z prvních a velmi přesných indikátorů recese. Historie hovoří jasně – každé recesi za posledních 60 let předcházela inverzní výnosová křivka (viz graf). To ale neznamená, že pokles hospodářství USA je za dveřmi a je třeba propadat panice. Logika by to byla stejná jako u známého přirovnání, že všechny palce jsou prsty, ale ne všechny prsty jsou palce…
Vývoj rozdílu mezi výnosem 10letých vládních dluhopisů a úrokovou sazbou Fedu (hodnoty pod 0 značí inverzi):
Proto ne každá inverzní výnosová křivka rovnou musí signalizovat recesi. V závislosti na jejím nastavení* najdeme falešné signály v letech 1966-67, 1995 a 1998, po kterých ekonomika ještě několik let rostla.
Podobné to může být i dnes na konci 10. let 21. století. Pokles sazeb bez příchodu recese jde vysvětlit rostoucí produktivitou podobně jako v 90. letech. Od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského křesla a jeho snížení daní produktivita v USA skutečně začala zrychlovat. Výsledkem je rostoucí nabídka a nízká inflace, díky které nemusí Fed držet sazby tak vysoko.
A jaký z toho vyplývá dopad na finanční trhy? Z dlouhodobého hlediska jsou vyšší produktivita a nižší sazby výhodné pro americké akcie, čímž částečně mohou vysvětlit své nynější přemrštěné ceny – pamatujme ale na již zmíněná 90. léta, kdy jsme byli svědky podobného příkladu, který neskončil pro akciové indexy nijak lichotivě.
Z krátkodobého hlediska několika měsíců by měl klesnout americký dolar. S klesajícím úrokovým diferenciálem mezi USD a zbytkem měnového světa by se dolar mohl podívat blízko ke svému lokálním minimu z přelomu let 2017-18.
Vývoj kurzu amerického dolaru proti koši měn (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Federal Reserve Economic Database
* v článku je použitý rozdíl mezi 10letými výnosy a úrokovou sazbou Fedu, jiné interpretace inverzní výnosové křivky používají např. rozdíl mezi výnosy 10letých a 2ltých dluhopisů