Podobně brání svou měnu i turecká centrální banka, která pod pokyny prezidenta Erdogana musí přecházet z jedné měnové krize do druhé. Zatímco ČNB by zřejmě při nepřízni finančních trhů a tlaku na korunu své úrokové sazby přece jen zvýšila, u Turecka se na politickou objednávku nechávají úroky uměle nízko.
Vývoj měnového páru USD/TRY (4hodinový graf – H4):
Turecko se snaží držet kurz USD/TRY víceméně stabilní s velmi mírným slábnutím domácí měny (viz graf). Tento přístup je ale dlouhodobě neudržitelný. V Turecku nyní inflace dosahuje meziročně přes 80 % a jen kvůli této erozi hodnoty měny by měla lira každý měsíc 2-3 % slábnout. Přitom si centrální banka v Ankaře vybrala nesprávnou měnu pro fixní kurz - americký dolar totiž vůči zbytku světových měn posiluje, takže v posledních měsících lira i přes pádivou inflaci posiluje k euru, japonskému jenu či britské libře!
Vývoj obchodní bilance Turecka (v mil. USD měsíčně):
Vývoj nabídky peněz M1 v Turecku (v mil. TRY):
Ekonomické nerovnováhy Turecka jsou podobné jako ty české, akorát v mnohem větším měřítku. Devizové rezervy jsou vyčerpané na 10 % HDP, běžný účet dosahuje deficitu cca 8-9 % HDP, růst úvěrů i objemu peněz (lir) dosahuje 100 % meziročně. Centrální banka však nabízí investorům jen 12procentní úrok za držení turecké liry, který má dále klesat. Pokud nedojde ke zvýšení této sazby o desítky procent, je dlouhá pozice na měnovém páru EUR/TRY i USD/TRY příležitostí k ziskům s relativně nízkým nákladem i rizikem.
Turecko přes léto těžilo z přísunu zahraničního kapitálu z Ruska i z vydařené turistické sezóny. Tyto faktory ale s přicházející zimou přestanou působit a ekonomické zákony budou tlačit na další oslabení turecké liry i další zrychlení inflace.
Vývoj meziroční inflace v Turecku:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg