Zdá se však, že Bank of England nebude hrát první kartu a spíše bude následovat Fed v jeho krocích, což má více důvodů. Zaprvé je pro Británii důležitější udržet si slabou měnu, protože je více závislá na zahraničním obchodě (především s eurozónou) než USA a aktuálně dosahuje vysokých schodků běžného účtu. Nemůže si proto dovolit motivovat finanční trhy, aby ve velkém začaly nakupovat libry. Zadruhé jsou aktuálně úrokové sazby v Británii i tak relativně vysoké. 0,50 % je ve srovnání s dnešním vyspělým světem božský úrok, hlavně pak v rámci Evropy. Na růst z těchto hodnot si proto Bank of England může počkat o několik měsíců déle.
Porovnání vývoje měnového páru GBP/USD (modře, pravá osa) a EUR/USD (červeně, levá osa):
Čekáme proto, že měnový pár GBP/USD bude minimálně do konce roku více méně stabilní v pásmu 1,52-1,57 s tím, jak se očekávání vývoje měnové politiky u obou měn budou pohybovat stejným směrem. Korelace GBP/USD a EUR/USD tím pádem nemusí být tak silná, jak tomu bylo ještě do letošního léta. Oba měnové páry by se měly pohybovat relativně nezávisle, jak vidíme v posledních měsících v grafu. Hlavní hybnou silou v jejich rozdílu potom bude relativní vývoj evropské a americké ekonomiky.
Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb a komentář k dalšímu předpokládanému vývoji měnové politiky v Británii zveřejní Bank of England tento čtvrtek ve 13:00, kdy by trhy neměla zaskočit vyšší volatilita a krátkodobé pohyby i přes 100 pipů. Vzhledem k aktuální pasivní roli Bank of England na globálním hřišti centrální bank ale nečekáme žádné významné rozhodnutí.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED