Tento trend zasáhl v menší míře euro, více pak českou korunu a americký dolar. Nejsilnější dopad však má pomalý pokles inflace na britskou libru.
Vývoj hlavní úrokové sazby Bank of England:
Bank of England bude muset držet úrokové sazby na aktuální úrovni 5,25 % delší dobu. Celková inflace sice v dubnu vyšla na pěkných 2,3 %, ve spotřebním koši v Británii ale významně zlevnily energie (elektřina, plyn) po jednorázových regulačních změnách. Jádrová inflace ve výši 3,9 % už zdaleka nevypadá na dohled dvouprocentního cíle, mzdy rostou dokonce o 6 % meziročně a stejným tempem zdražují i služby v ostrovní ekonomice.
Meziroční vývoj inflace ve službách ve Velké Británii:
Vysoká jádrová inflace bude v krátkodobém výhledu pomáhat libře, protože ze strany Bank of England se čeká restriktivní měnová politika. Svižný růst reálných mezd zase pomůže oživení spotřeby, které bude muset centrální banka spíše brzdit než podporovat snižováním úrokových sazeb. Ceny nemovitostí jsou stabilní, zde žádný krach podobný roku 2008 čekat nemusíme.
Vývoj předvolebních průzkumů pro parlamentní volby ve Velké Británii:
Nesmíme zapomenout ani na volební cyklus. Parlamentní volby jsou v Británii vyhlášené již na 4.7. a podle předvolebních průzkumů se rýsuje velmi silná jednobarevná vláda labouristů, kteří jsou historicky k inflaci spíše tolerantnější. Investorům by se tedy mohla v druhé polovině roku zamlouvat rostoucí britská ekonomika, vysoké úrokové sazby i stabilní politická situace. Z pohledu přímo na forex se zdá být zajímavější nákup libry přes short EUR/GBP, protože eurové sazby jsou níže a také mají už příští týden klesnout. Měnový pár ale musí nejdříve prorazit support 0,8500.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (denní graf – D1):
Pozice long GBP/USD je méně předvídatelná, USA mají totiž aktuálně podobný jestřábí i politický výhled jako Velké Británie.
Rizikem pro libru je možná negativní reakce dluhopisových trhů na případné další rychlé zadlužování státní pokladny v Londýně, která v roce 2023 zapsala deficit 4,4 % HDP. Spojené království zkrátka nejsou Spojené státy, aby mu trhy tolerovaly deficity 6 a více % HDP a vesele je financovaly. Zkušenosti ze září 2022, kdy v rámci akutní fáze evropské energetické krize přišla nově jmenovaná konzervativní premiérka Liz Trussová s návrhem na razantní snížení daní prohlubující vládní deficit, ukazují limity únosnosti zadlužování Británie. Tehdy se investoři zbavovali britských dluhopisů i libry v panických prodejích a libra se dostala téměř na paritu s americkým dolarem. Situaci uklidnila až výměna premiérky a stáhnutí návrhu na snížení daní.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Wikipedia, Bloomberg