EUR/USD
Po menší pauze je tu další newsletter. Tentokrát se podíváme na trochu delší horizont, abychom si uplynulé týdny dali do souvislosti s pravděpodobným dalším vývojem.
Euro i dolar jsou v tuto chvíli stále značně ovlivňované geopolitickými událostmi a zprávami. USA je po volbách do senátu a sněmovny reprezentantů, které dopadly vesměs lépe pro demokraty, kteří tak získali většinu v dolní komoře. Končí tak převaha republikánů, kteří již nebudou moci demokraty jednoduše přehlasovat. Demokraté také budou moci více kontrolovat administrativu prezidenta Donalda Trumpa. To znamená v mnoha ohledech nejistotu ohledně efektivity americké administrativy do budoucna a akciové indexy na to reagují propadem. Investoři se uchylují k držení hotovosti, což tlačí hodnotu dolaru nahoru.
V Evropě je hlavním tématem Brexit, který se nezadržitelně blíží, ale finální dohoda stále není na stole. Když premiérka Velké Británie vítězně ohlašovala, že má prvotní podobu smlouvy, její ministr pro brexit stejně tak vítězně rezignoval a prohlásil, že takovou formu smlouvy on podpořit nemůže. Nic tedy není v tuto chvíli jisté a nejistota pro euro není dobrá a tlačí jej mírně níže.
Dokud nebude jasnější, jak bude vypadat Brexit a spolupráce mezi demokraty a republikány v USA, předpokládám pokračující tlak na pokles měnového páru.
Pro další postup níže by se cena měla udržet pod aktuální klesající linií. Příležitost pro prodej by v případě postupu výše mohla být u 1,15000, kde jako linie odporu bude fungovat spodní hrana dřívější rostoucí linie. V případě odrazu od klesající linie budeme směřovat k 1,12750 a následně 1,12000.
Signální oblasti pro potenciální nákup/prodej jsou vyznačeny v grafu barevnými šipkami.
Hlavní úrovně podpory: 1,14000, 1,12750, 1,12000
Hlavní úrovně odporu: 1,14400, 1,15000, 1,16500
Index S&P 500
Za aktuálním propadem amerických akciových indexů není jen již zmíněný výsledek voleb a jeho dopady, ale také mnoho dalších menších problémů. Ty se točí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa a jejich čím dál tím více než méně. Dle dostupných informací se také chýlí ke konci vyšetřování týmu Roberta Muellera. Ten zkoumá, zda-li se nestalo něco nezákonného při amerických prezidentských volbách v roce 2016 a má pravomoc prošetřit cokoli dalšího, co mu přijde při jeho pátrání pod ruku. To je pro amerického prezidenta potenciálně extrémně nebezpečné a dlouhodobě dává veřejně najevo, že je mu to trnem v oku. Takřka ihned (zhruba 3 hodiny) po vyhlášení výsledků voleb proto odvolal ministra spravedlnosti, který je Muellerovým nadřízeným a jeho pravomoci převzal člověk, který je dle jeho minulých vyjádření Trumpovi mnohem více nakloněn.
Nejistota ohledně budoucího vývoje v USA se může v dalších týdnech stupňovat, a proto je pravděpodobné, že bude pokračovat i tlak na pokles amerických indexů.
Technicky jsme nyní mimo roustoucí linii a vidíme od ní odraz směrem dolů. Hlavní cíl by měl být nastaven k $2500 s menší zastávkou u $2600. Klesající linie by měla omezit postup nad $2750. Postup nad tuto hranici může znamenat obrat.
Signální oblasti pro potenciální nákup/prodej jsou vyznačeny v grafu barevnými šipkami.
Hlavní úrovně podpory: $2600, $2500, $2400, $2200
Hlavní úrovně odporu: $2750, $2825