Rozhodla jsem se stručně shrnout, co jsem o LBO našla a ačkoli je to téma, o kterém by se dala napsat celá kniha, mým cílem bylo popsat LBO pokud možno co nejvíc jednoduše.
Co je tedy leveraged buyout neboli LBO
Leveraged buyout je mechanismus, kdy investor koupí buď celou společnost nebo její část a převážnou část financování této akvizice řeší s pomocí páky, tedy půjčenými penězi. Pro potřeby tohoto článku jsem půjčené peníze nazvala akviziční dluh, pro LBO je to důležitý pojem.
Půjčené peníze (tj. akviziční dluh) tvoří zpravidla větší část z ceny akvizice, zbývající menší část je pak placena z vlastních zdrojů investora, tento poměr se nazývá debt/equity ratio. Půjčené peníze můžou pocházet od bank, ale i z jiných zdrojů.
Společnost, kterou investor kupuje nebo má záměr koupit, se nazývá cílová společnost (target company), v případě Elon Musk/Twitter je tedy cílovou společností Twitter.
LBO transakce se začaly objevovat ve Spojených státech amerických poprvé v sedmdesátých letech a následně se začaly běžně používat i v dalších zemích. LBO získaly reputaci jako predátorské a agresivnější taktiky akvizic jiných společností a jak tak v médiích pozoruji kauzu Elon Musk/Twitter, tak spojení „predátorská akvizice“ mi přijde poměrně výstižné.
Cílem LBO je často (i když ne vždy) záměr koupit veřejně obchodovanou společnost a stáhnout její akcie z burzy, tj. vzít ji tzv. „private“, což je i záměr, který uvádí Elon Musk.
Jak za málo koupit hodně
Pro LBO je typické, že akviziční dluh si bere cílová společnost (v našem případě Twitter), ne investor a tento akviziční dluh je krytý aktivy kupované cílové společnosti a cílovou společností také následně splácen.
Našla jsem, že časté debt/equity ratio bývá 50 - 60 % akviziční dluh/50 - 40 % vlastní zdroje, průměrné debt/equity ratio v USA za rok 2021 bylo 58 % financování akvizičním dluhem, jsou ale i případy, kdy debt/equity ratio bylo 90/10, tj. 90 % činil akviziční dluh a jenom 10 % vlastní zdroje.
Toto schéma tak umožní investorům koupit velkou společnost s použitím relativně malého množství vlastních peněz.
Je LBO Twitteru jiné?
Hovoří se o tom, že LBO Twitteru se od jiných LBO liší v tom, že akviziční dluh činí „pouze“ zhruba 13 miliard dolarů, což představuje necelých 30 % z hodnoty celé transakce, zbytek musí dodat Elon Musk. Zatím se hovoří o kombinovaném financování, kdy část peněz Muskovi poskytne skupina bank s tím, že za tuto půjčku bude ručit akciemi Tesly, část peněz by měl prý dodat v hotovosti. Původní půjčka ve výši 12,5 miliard dolarů, za kterou Elon Musk ručil akciemi Tesly, se zmenšila na polovinu poté, kdy mu část peněz slíbili dodat jiní investoři, ať už institucionální nebo soukromé osoby včetně saudsko-arabského prince, který již je minoritním akcionářem Tesly. Ze zpráv mám pocit, že se celá transakce vyvíjí docela divoce a věci se často mění, takže je dost možné, že schéma financování se může ještě změnit.
Riziko LBO - ustojí Twitter splátky úroků?
Akvizice cílové společnosti prostřednictvím LBO ne vždy dopadne pro cílovou společnost dobře. Velké riziko spojené s LBO je to, že cílová společnost je zatížená obrovskou půjčkou, a ne každá společnost zvládne vygenerovat dostatečné cash flow, aby zvládla platit obrovské úroky a umořovat jistinu.
Výše akvizičního dluhu, který zůstane u Twitteru, bude zhruba 13 miliard dolarů a i když výše úroků, které bude Twitter muset platit nejsou zatím přesně známé, našla jsem odhady, že se může jednat o 750 – 950 milionů dolarů ročně, což vyvine na cash flow Twitteru velký tlak.
Pokud cílová společnost situaci nezvládne a zkrachuje, což se v minulosti už stalo, investor riskuje pouze ztrátu svých vlastních zdrojů, čím vyšší páka a akviziční dluh, tím tedy nižší ztráta pro investora.
Na tiskové konferenci konané v dubnu, kde Elon Musk transakci oznámil, řekl, že ho ekonomická stránka Twitteru nezajímá (doslova: „I don’t care about the economics at all.“) a zatím hovoří převážně o tom, že chce z Twitteru udělat médium pro svobodu slova. Nicméně částka, kterou musí do transakce sám vložit, není rozhodně malá, a tak bude zajímavé sledovat, jestli ho ekonomická stránka Twitteru přeci jenom nezačne zajímat. Věřím, že ztráta vyšších jednotek miliard dolarů by bolela i aktuálně nejbohatšího muže světa, zejména v situaci, kdy se díky padající ceně akcií Tesly jeho majetek každým dnem o něco zmenšuje.
Marika Čupa
Zdroje: bloomberg.com, Investopedia.com, Reuters.com