Komoditní trh je jeden z nejstarších na světě. Přesto bylo investování do surovin doménou jen velmi úzké skupiny zámožných magnátů. Donedávna. Pak přišly na trhy se zlatem, stříbrem, ropou, ale i pšenicí nebo kukuřicí finanční deriváty a vše je jinak. Ale nejen tím, že se díky novým nástrojům zpřístupnil trh drobným investorům, rovněž i nárůstem rizika, jaké dosud v investování nemělo obdoby.
Počátek obchodování s komoditami se připisuje Číně a Japonsku, kde se před stovkami let na základě potřeby financování pěstování rýže zrodila myšlenka takové formy investice. Původní záměr nakupování a prodávání komodit se postupem času začal měnit a lidé si uvědomili jejich vzácnost a hodnotu. Za posledních deset let se pak trh investování do komodit změnil k nepoznání.
Všude se o tom mluví, ale jak konkrétně začít investovat do komodit?
Máme tři možnosti vstupu na komoditní trh. Historicky první z nich jsou futures kontrakty. Jsou to termínované obchody na určitý objem komodity mezi dvěma stranami (kupec a prodejce) při předem dohodnuté ceně v budoucnosti. K uskutečnění obchodu tedy nedochází hned a princip je založen na očekávání změny ceny podkladové komodity. Do futures kontraktu není třeba investovat kapitál v celkové jeho hodnotě. Investorovi tedy stačí zaplatit zlomkovou částku tzv. zálohu (margin) z celého kontraktu. Tento princip je postaven na pákovém efektu. Páka umožňuje získat mnohonásobně vyšší výnos – ale pozor - i ztrátu při podstatně nižším vkladu. Pokud podíl našich prostředků na kontraktu bude nižší, tím bude pákový efekt vyšší, tedy i potenciální zisky nebo ztráty budou vyšší. Zaleží na našem postoji k riziku. Futures kontrakty jsou obchodovány na burzách po celém světě. Přístup k nim poskytuje několik bank a brokerů.
Pojďme si ukázat, jak takový obchod například se zlatem funguje v praxi. Věříte, že v nejbližší době vzroste hodnota zlata? Suma, kterou zaplatíte za kontrakt, závisí tedy na záloze - marginu. Bývá to přibližně 5 % - 20 % z celkové hodnoty kontraktu. Koupíte minimum zlata, což je 100 uncí při ceně 1320 USD za unci. Složíte zálohu 5 %, tj. 6 630 USD místo 132 000 USD. Pokud cena jedné unce stoupne na 1350 USD, tak máte zisk 30 USD*100= 3000 USD. Pákový efekt je riskantní, protože co platí pro možný zisk, to platí i pro ztrátu.
Přestože nepotřebujete obnos ve výši celého kontraktu, tento způsob investování se doporučuje zkušenějším investorům s vyšším kapitálem.
Jaký způsob investování do komodit je tedy vhodný do začátku?
Pro začátečníky jsou zde CFD (rozdílové kontrakty) a ETF fondy, konktrétně ETC, (burzovně obchodované fondy), které jsou ve srovnání s futures mnohem jednodušší a dostupnější pro běžné investory.
Nejprve něco o CFD. Základní princip je, že otevíráte obchody v očekávání rozdílu nákupní a prodejní ceny aktiva. Tyto kontrakty skoro dokonale kopírují jeho cenu na trhu. Velikost zisku zaleží právě na velikosti rozdílu těchto dvou cen.
Dozvíte se například, že klesají světové zásoby ropy a tak věříte, že se zvýší globální poptávka a cena ropy stoupne.
Jak můžete na tom vydělat?
Otevřete obchod na nákup 1 lotu americké lehké ropy WTI za 63 USD/barel. Lot představuje 100 USD při každém pohybu ceny o 1 USD. Cena se vyšplhá na 65 USD. Kdybyste uzavřeli obchod při této ceně, váš zisk je 200 USD (65 USD - 63 USD)*100. Od toho je potřeba odečíst poplatky příslušného brokera.
CFD kontrakty nejsou burzovně obchodované nástroje. Vše je v rukou brokera. Ten vytváří místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Vždy jedna strana nakupuje a druhá prodává. Takto se mezi obchodníky jako vy točí peníze. Jde o levný způsob obchodování, který umožňuje přístup na komoditní trhy i investorům s nízkým kapitálem. CFD jsou propojeny s výše zmíněnými futures kontrakty tím, že kopírují jejich cenu, ačkoli ne zcela dokonale. Poplatky jsou mnohem nižší a na obchodování vám stačí pár tisíc korun. Proces investování je velmi rychlý. Po otevření účtu u brokera, následném ověření a vložení prostředků, můžete začít hned obchodovat. CFD jsou vhodné pro krátkodobější investice. Obchody je možné otevírat i na pokles ceny, když jste přesvědčeni, že cena aktiva se v následujících dnech sníží.
Oba nástroje jsou vedeny buď v amerických dolarech nebo eurech. Také je zde možnost využívání pákového efektu.
Pokud chcemee zhodnocovat svůj kapitál v dlouhodobějším horizontu, ETF fondy jsou pro nás vhodnějším řešením. Tyto finanční nástroje jsou obchodovány na burze. Podkladem je portfolio, v tomto případě tvořené více druhy komodit. Prakticky investujete do různých komodit najednou. Například fond ETFS Energy DJ-AIGCI v sobě zahrnuje ropu, zemní plyn, benzín a topný olej. Takto je možné kombinovat například zlato, stříbro, ropu, pšenici, kávu atd. Poplatky jsou srovnatelné s poplatky u CFD kontraktů. Ani při ETF fondech nejsou vyžadovány vysoké vklady finančních prostředků. Rovněž jsou zpřístupňované skrz brokerské společnosti. Stačí si otevřít obchodní účet a vybrat si vhodný fond. Na výběr jsou i individuální ETF pro výhradně jeden druh komodity. Velmi zajímavým typem jsou takzvané ETF těžařů. Jsou to fondy, kde investujete do akcií společností, jejichž hlavní činností je těžba nerostných surovin jako zlato, stříbro, různé rudy a mnoho dalších.
Ukázka obchodu s ETF (ETC)
10.08.2017 jste nakoupili ETF na zlato. Investovali jste 1 000 EUR. Uvažujeme obchod bez pákového efektu. Po odečtení poplatku jste nakoupili 9 podílů ETF, při nákupní ceně 110 EUR. Cena zlata stoupla, takže i hodnota fondu vzrostla. Pohyby fondů se vyvíjejí vždy stejným směrem jako podkladové aktivum (komodity, akcie, indexy) s určitou minimální odchylkou. Výnosy jsou tedy velmi podobné, jako kdybyste investovali do zlata "přímo". Po zvýšení ceny zlata, tedy i fondu jste prodali o 2 měsíce ETF podíly za 130 EUR/ks. Pro zjednodušení vynecháme poplatky za držení pozice, které se pohybují oproti klasickým fondům mnohem níž, a to na úrovni nejčastěji od 0,2 % -0,5 % ročně, což je v tomto příkladu zanedbatelná částka. Čistý zisk je tedy přibližně 170 EUR, tj. 18,18 %.
CFD kontrakty a ETF fondy jsou velmi likvidní, takže na zpětnou přeměnu v hotovost nečekáte dlouho. ETF jsou vhodnou cestou, pokud chcete své portfolio diverzifikovat v jednom "produktu" a vybrat si ho už vytvořené od zkušených odborníků. Správa těchto fondů je pasivní, proto se vyhnete vysokým poplatkům pro manažery a nikdo vám do portfolia nezasahuje. Chcete-li se aktivně starat o své investice, reagovat na změny na trzích, častěji nakupovat a prodávat, zvolte CFD kontrakty.
I když se může zdát, že komodity vyšly z trendu a investoři sypou peníze do kryptoměn a různých jiných alternativ, historie se opakuje a těžké časy mohou přijít kdykoliv. Když se tak stane, všichni se budou opět vracet do bezpečnějších přístavů v podobě vzácných kovů a dalších cenných surovin.
Silvia Holá, hlavní analytik xPartners