Včerejší odvolání hlasování o brexitové dohodě dnes označil britský tisk za ponížení Mayové a chaos. Dosud není oznámen ani nový termín hlasování, nejvíce skloňovaným datem je prozatím 21. leden, zároveň by měl kabinet zintenzivnit přípravy na tzv. „hard“ brexit, tedy brexit bez dohody s unií. Sama Mayová včera při svém projevu přiznala, že by dohoda neměla na dnešním hlasování příliš velké šance na úspěch. Hlavním kamenem úrazu je podle všeho tzv. irská pojistka, která rozděluje politiky. Irská pojistka řeší režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskem a je podle všeho pro dohodu o brexitu nezbytná. Irská pojistka by byla aktivována v případě, že se obě strany nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích vztahů do července 2020. Tu chce britská premiérka znovu prodiskutovat se svými partnery z ostatních členských zemí v Bruselu. Předseda EK Jean-Claude Juncker se však dnes vyjádřil jasně, že pro nové vyjednávání o brexitu není žádný prostor a dojednaná dohoda je tou nejlepší a jedinou jakou může Británie dostat. Procentuální pravděpodobnost vyjednání nové dohody se tedy podle všeho blíží k nule.
V pondělí, symbolicky pouhý den před plánovaným hlasováním v britském parlamentu, Soudní dvůr EU potvrdil, že Velká Británie může svůj záměr opustit unii jednostranně stáhnout. Theresa Mayová přitom vůbec nechtěla, aby se unijní soud touto možností zabýval, jelikož je pro její vládu pouze hypotetická. Mayová také několikrát zopakovala, že se hodlá řídit výsledkem referenda z roku 2016 a nechystá tak ani nové referendum, jehož pravděpodobnost podle posledních průzkumů společnosti Bloomberg vzrostla nad 45%. Rozhodnutí stáhnout brexit by bylo naprostým selháním Británie a nerespektováním výsledku referenda. Zároveň by tak země byla nucena přiznat porážku a unie by tak byla ve velmi výhodném postavení.
Pochopitelně na zprávy reagovala negativně britská libra a sentiment investorů na libře se tak možná ještě více zhoršil. Sterling se na páru s americkým dolarem dostal pod úroveň 1.26, což je nejníže za posledních 18 měsíců. Libra poslední dobou ani nereaguje na poměrně slušně vypadající data tamní ekonomiky. Dnes dopoledne byla zveřejněna data z britského trhu práce, která se ukázala jako velmi solidní. Jedním z nejsledovanějších ukazatelů dnešní doby je tempo růstu mezd a to proto, že nezaměstnanost je blízko historických minim a níž už pravděpodobně klesat ani nemůže. Tempo růstu mezd zahrnující bonusy rostlo na 3,3%, očekávalo se přitom mírné zpomalení na 3%. Stejným tempem na 3,3% zrychlily i mzdy nezahrnující bonusy, což je nevíce od roku 2008. Ani takto pozitivní data nedokázala výrazněji posílit libru a ta vinou negativního sentimentu a nejistoty kolem brexitu dále ztrácí. Podle všeho jí tedy nečeká jen velmi složitý konec letošního roku, ale také vstup do roku nového.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA