Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. V dnešním díle si povíme nejčastější chyby, které obchodníci dělají v okamžiku, kdy jsou trhy v trendu nebo když tvoří svá historická cenová maxima. Chyby, které v tomto článku zmíníme, jsou velmi časté a díky současným silným trendům mohou být tedy i dost aktuální. Pojďme se do dnešního tématu pustit.
Strach a euforie zároveň
Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem můžeme na mnoha finančních instrumentech pozorovat velmi agresivní trendy. Například Bitcoin vytváří svá historická cenová maxima, akciové indexy po delší době oslabily a zlato po letošní rally opět koriguje svůj růst. Je celkem paradoxní, že si obchodníci ve svých představách vytvářejí cenové pohyby, které jsou těm současným velmi podobné, ale představovat si a obchodovat, je zcela něco jiného.
Po psychické stránce mohou být trendové pohyby velmi náročné. Na jednu stranu je obchodník v euforii z toho, že správně predikoval směr a nyní realizuje zisk, na druhou stranu si prochází strachem z toho, že se trh otočí a on o svůj zisk přijde. Tato situace může být pro některé obchodníky velmi nekomfortní a stává se, že pod emočním tlakem udělají špatné rozhodnutí.
Obchodníci si v tomto stavu mohou ulevit v první řadě posunutím svého stop lossu na hodnotu svého vstupu do obchodu. Tím se zajistí proti ztrátě. Dále mohou v rámci trendu vybírat malé zisky ze svého profitu. Tato metoda také pomůže ulevit psychické zátěži, protože se z trendu již skutečně realizuje zisk. Další možností je trailing ziskové pozice. Zde jen pozor na volatilitu trhu a příliš agresivní trailování.
Co rozhodně nedělat
Asi tím nejhorším, co může obchodník v transcendujícím trhu udělat, je snažit se chytit dno nebo vrchol cenového pohybu. Nyní se nacházíme v období vysoké euforie a tento přístup by mohl být i likvidační. Mezi další chyby, které obchodníci poměrně často dělají, patří rovněž i nákup na vrcholu a prodej na dně. Toto chování patří do sféry FOMO, kdy se obchodník obává toho, že mu současná příležitost uteče a tak se snaží do trhu dostat za každou cenu. Tento přístup v kombinaci s úzkým stop lossem obvykle končí zbytečnou ztrátou. Vhodnějším přístupem je dokupování na menších technických korekcích například na rychlejším klouzavém průměru MA 20.
Nesmíme opomenout ani fakt, že někteří tradeři mohou podlehnout FOMO. Během podobných euforických stavů na trhu dochází k publikaci mnoha článků a reportáží, které mají informovat lidi o aktuální situaci, jenže spíše vyvolávají FOMO. Neznalý obchodník tak na základě FOMO může nakoupit nekvalitní finanční instrument, nebo pořídit nepřiměřený objem. Podobné to je s mnoha youtubery, kterých v období růstu bude určitě přibývat jako hub po dešti.
Aby se obchodník vyvaroval jakýchkoliv unáhlených rozhodnutí, tak je nezbytné, mít vždy připravený obchodní plán, kterého se bude držet. Je jasné, že trendující trhy mohou nabídnout příležitosti ke generování zisku, ale vše musí být promyšlené a řízené, aby nedošlo ke zcela zbytečné ztrátě kapitálu.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz