Číňané EUR/USD neprodávají, ale nakupují
Nejlikvidnější měnový pár EUR/USD nemusí být tou nejvýhodnější variantou k shortu eura. Byť i nadále předpokládáme jeho postupný pokles, více argumentů hovoří spíše pro jeho setrvalý stav:
1) Uvolněná měnová politika ECB bude podporovat rizikové obchody. Kapitál tím pádem bude proudit na rozvíjející se trhy, jejichž devizové rezervy porostou. Trend diverzifikace devizových rezerv směrem od amerického dolaru k euru se tak prohloubí. Dominantní roli by v tomto scénáři hrála Čína, která spravuje více než třetinu celosvětových rezerv, jejichž výše se blíží 4 000 miliard dolarů. Pokud by se Čína rozhodla pro rychlejší konverzi nově ušetřených dolarů na eura, byl by tento obchod podporou pro EUR/USD.
2) Eurozóna si i přes silný kurz eura udržuje slušný růst vývozů, což se odráží ve vysokém přebytku na běžném účtu platební bilance (2,7 % HDP v 1Q 2014). Pozitivní běžný účet znamená silnou pozici v zahraničním obchodě, která působí pozitivně na hodnotu měny. Tento faktor má však vliv především v dlouhodobém horizontu.
Vývoj 1denní EUR úrokové sazby (EONIA):
Evropský carry trade
Jak je vidět z grafu výše, jednodenní eurová mezibankovní úroková sazba (EONIA) se po zasedání ECB vrátila na svá minima z loňského roku. Z této sazby nejčastěji vycházejí výpočty swapových bodů při držení měnové pozice „přes noc“. Její klesající charakter proto snižuje náklady na shortování eura, což je dobrá zpráva pro carry trading. A protože kurzy mimoevropských měn vůči euru jsou z velké části ovlivněny jejich vzájemným pohybem vůči USD, budeme se soustředit na měnové páry, na které má USD minimální vliv. A to jsou právě ty evropské.
Domníváme se, že trend posilování ostatních evropských měn vůči euru, kvůli kterému již centrální banky Švýcarska a České republiky zahájily intervenční režim, bude pokračovat. Malé ekonomiky postavené na vývozu obvykle profitují z oživení na starém kontinentu ve větší míře než eurozóna jako celek.
Vývoj měnového páru EUR/SEK (denní graf – D1):
Na zajímavých úrovních k shortu se teď například nacházejí měnové páry EUR/SEK a EUR/PLN. Euro je vůči těmto měnám z dlouhodobého pohledu stále vysoko a výhodou těchto potenciálních obchodů jsou i úrokové sazby, které ve Švédsku (0,75 %) i v Polsku (2,50 %) leží výše než v eurozóně. Short eura vůči SEK či PLN je proto takovým malým evropským carry tradem. Malým proto, že rozdíly úrokových sazeb nedosahují takových výšin jako při klasických nákupech měn rozvíjejících se trhů.
Na podobné vlně se dolů veze i měnový pár EUR/GBP - libra také nabízí lepší úrokové sazby (0,50 %) než euro. Hospodářské oživení Velké Británie však není založené na vývozu do eurozóny, ale na silné domácí poptávce, takže Británie si žije ve svém vlastním světě. Tamní situace ekonomiky vypadá mnohem růžověji než v eurozóně, a proto už britská libra vůči euru několik měsíců posiluje (pokles EUR/GBP). Z fundamentálního hlediska by měl tento trend i nadále pokračovat.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: efxnews.com, Bloomberg, MT4