Strategie
Jedná se o jednoduchou strategii breaku časového pásma. Tuto strategii používám proto, že obchoduje opakovatelný pohyb v trhu, tedy to co se obvykle stává, nikoliv nepředvídatelné události, jako jsou např. výsledky, případně potopení nějakého tankeru. To je důvod, proč nepotřebuji informace ani analýzy.
Trh
Začínal jsem na DAXu, ale ten měl pro mě jednu jasnou nevýhodu. Má každý den zavírací hodiny. Jelikož nechci mít otevřené obchody v této době a současně chci využívat celý obchodní týden, odešel jsem z něj na EUR/USD. Je to asi nejlikvidnější trh, což je dobré kvůli nákladům, obchoduje 24 hodin se zavíracími hodinami pouze přes víkend a zdá se mně být oproti DAXu mnohem klidnější. Také ho ovlivňuje tolik faktorů, že je ani nelze všechny sledovat a tak to nedělám. Na druhou stranu právě tyto faktory stojí za jeho pohybem, což je pro mě dobré.
Zadávání obchodů
Ze svého pokoušení DAXu jsem si odnesl zkušenost, že nejvíce pohybu v trhu obvykle bývá okolo 9 h. A to jak na DAXu, tak na EUR/USD, případně podobných párech. Proto zadávám své pokyny krátce po 9 hodině. Smysl je ten, že po otevření londýnské burzy všichni okamžitě zareagují na nějaké nové události (které já nemusím sledovat) a současně se trochu vybouří netrpělivci. Cena si potom velmi pravděpodobně vybere určitý jasný směr a na to já už jsem připravený. Ano, není to tak vždy, ale obchoduji statisticky a statistika mi říká, že obvykle se to tak stane. Takže nemusím sledovat informace, jen kontroluji, jestli se stále ještě stává to, co se stávalo.
Limity příkazů
Používám čekající příkazy STOP, které nenastavuji přímo na hranici časového pásma, které prorážím, ale mírně nad, respektive pod. Důvod je jasný, chci se vyhnout falešným průrazům. Stop-Loss nedávám na opačnou stranu poráženého pásma. Po zkušenostech s tím, že trh je někdy zbytečně roztěkaný, anebo nerozhodný, mu dávám prostor a tak SL je nad 1000 bodů (100 pipů). Protože si můžu díky zvolenému trhu dovolit mít obchod otevřený i několik dnů, využívám toho a chodím si pro více než 5:1 (ale pozor, z proráženého časového pásma). K tomu ještě používám posouvání SL směrem k B/E a částečný odprodej pozic. Po aktivaci jednoho z příkazů zůstává druhý stále připravený. Čekající příkazy mají exspiraci více, než 10 hodin, takže pokud je trh v ranní seanci líný, mám dost času počkat si, až nějaký pohyb přijde. Takže opět nepotřebuji sledovat informace a analýzy. Vlastně mě ani nezajímá, kdy jsou kde jaké bankovní prázdniny.
Závěr
Nevím, jestli jsem uspokojil všechny případné otazníky nad mým přístupem k obchodování. Ale pokud by někdo čekal, že tady vypíši kompletně a exaktně všechny údaje své strategie, asi spokojený nebude. Upřímně, za to bych si musel říct alespoň o kávu. Ale teď vážně. Nemyslím si, že mám nejlepší strategii na světě a nemyslím si, že by mohla každému vyhovovat. I když se ji věnuji jen pár minut denně, jak jsem psal v prvním dílu, tak čas od času na ni opravdu zapracovat musím, především test nastavení SL a TP. Není to prostě perpetuum mobile. Nicméně je to pro mě celkem snadné, protože po čtyřech letech vývoje svého AOSu (stejně dlouho pracuji i na své strategii) ho mám tak flexibilní, že si dokážu v breaku otestovat asi úplně vše. A následně to pak mohu aplikovat do obchodování. Pokud by si někdo myslel, že se snažím kohokoliv přesvědčit o své pravdě – nesnažím, nemám to zapotřebí, jen mluvím o vlastní zkušenosti. Každý nějakou máme a mě ta moje celkem vyhovuje. Splňuje totiž můj cíl – trochu peněz a čas.
Michal Uma