Měny jako turecká lira a australský dolar prudce oslabovaly k americkému dolaru s intradenními ztrátami i přes 10 %. Vítězem se stal dle očekávání japonský jen (viz graf) jako nejvíc bezpečný přístav, kam automaticky při zvýšené volatilitě plynou prostředky. Nebezpečné při těchto „flash crashes“ jsou pokyny stop-loss, které uzavřou pozici právě v té nejméně vhodné době. Měnový pár se totiž po otevření obchodování v Londýně většinou vrátí zpět k původním hodnotám a tradeři mají již uzamčenou ztrátu v portfoliu.
Vývoj měnového páru USD/JPY (1hodinový graf – H1):
Pojďme ale zpět k příčinám dnešního divokého obchodování. Zdá se, že prosincové zasedání americké centrální banky (Fed), na kterém její představitelé zvýšili úrokové sazby do rozpětí 2,25-2,50 %, bylo poslední kapkou v poháru trpělivosti, a dost možná se v budoucnu ukáže jako chybné.
Výhled pro americkou ekonomiku totiž vůbec nenaznačuje, že je třeba zvyšovat úroky. Ať už jde o pokles cen ropy, propady na akciových trzích, vypršení efektu daňového balíčku v USA nebo nedávné posílení dolaru ke koši měn – všechny tyto indikátory věští zpomalení inflace i ekonomiky.
Stačí se podívat na očekávání trhu. Namísto dalšího utahování měnové politiky už trh během následujících 12 měsíců vyhlíží obrat v trendu a snížení sazeb dává 34 % ve srovnání se 7 % pro růst (viz graf). Také dlouhodobou inflaci čeká trh mnohem nižší než během celého loňského roku. Centrální bankéři ve Washingtonu se proto nemají čeho bát.
Pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb v USA v lednu 2020:
Co z toho vyplývá pro pohyb kurzů měn? Americký dolar bude ztrácet především vůči japonskému jenu, tj. USD/JPY půjde dále dolů. Tento měnový pár totiž bude kombinovat jak bezpečí v Japonsku, tak snížení úrokového rozdílu mezi USD a JPY. U ostatních měnových párů není jisté, jestli převáží útěk do Spojených států jako druhého bezpečného přístavů nebo efekt uvolnění měnových podmínek v USA.
Dnes bude velice důležité sledovat index ISM v USA za leden, který spatří světlo světa v 16:00 SEČ. Předchozí vysoké hodnoty v blízkosti 60 bodů s velkou pravděpodobností nebudou zopakovány a index se sníží k 57 bodům. Americké ekonomice se totiž v dnešním globálním světě nemůže dařit věčně odolávat zpomalení ze zbytku světa. A pokud v Číně, eurozóně i v Japonsku už se podobný index PMI pohybuje u hranice 50 bodů, která rozděluje expanzi od recese, tak tento protivítr dříve nebo později foukne i ve Spojených státech.
Vývoj 5letých inflačních očekávání v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, CME