Oslabující domácí ekonomika
Na vině je hned několik faktorů v čele s kondicí domácí ekonomiky. Kanadská ekonomika začala vykazovat horší čísla již koncem minulého roku a začátkem roku 2019 se nic zásadního nezměnilo. V novém roce se inflace dostala pod 2% inflační cíl a dále zpomaluje, což částečně odráží několikanásobné zvýšení úrokových sazeb v průběhu roku 2018. Inflace se naposledy zastavila na úrovni 1,4%, to pochopitelně dostalo pod tlak kanadský dolar. Zklamaly také data Ivey PMI, které se dostaly až na úroveň 50,6 bodů, což je těsně nad 50 bodovou hranicí, která stále značí expanzi v ekonomice. Za čtvrtý kvartál kanadská ekonomika rostla pouze o 0,4%, to bylo výrazně za očekáváním na 1,2% a v prosinci dokonce HDP kleslo o 0,1%. Série horších dat z domácí ekonomiky během prvního kvartálu dostala pod tlak kanadský dolar, ten si sice na páru USDCAD drží své zisky z ledna, dlouhodobě se však pohybuje v rostoucím trendovém kanálu a nijak mu nepomáhá ani růst ceny ropy WTI, která zpevnila nad 59 dolarů za barel.
Centrální banka se svázanýma rukama
Kanadská centrální banka (BOC) již koncem minulého roku začala komunikovat pozastavení v růstu sazeb a zaujala podobný postoj jako FED, bude tedy vyčkávat na data z domácí ekonomiky a až poté potencionálně reagovat. Data z domácí ekonomiky potvrdila slova banky a ta nyní nebude moct se svázanýma rukama reagovat na slábnoucí kanadský dolar. Růst sazeb v Kanadě je tak pro letošní rok pozastaven, což potvrzuje mimo jiné také inflace pod 2% inflačním cílem. Banka přitom ještě na říjnovém zasedání komunikovala, že bude pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud nedosáhnou neutrální úrovně. V aktuální situaci se bude muset spokojit, že jako jedna mála zemí má téměř vyrovnaný úrokový diferenciál se Spojenými státy, což by nemuselo o tolik zvýhodňovat americký dolar.
Vliv ceny ropy
Kanadský dolar jako komoditní měna bude i nadále náchylný na vývoj ceny ropy. Ta má v zádech poměrně silný fundament a mohla by ještě dále růst. Otázkou zůstává kam, až může cena ropy růst a jak zareaguje na možný nedostatek ropy na trhu kanadská ropná produkce. Ta se dlouhodobě drží nad 4 mil. barelů, přitom koncem minulého roku snížila svou produkci o 325 000 barelů. Zda však pomůže ropa v růstu kanadskému dolaru je z dlouhodobého hlediska diskutabilní, náchylný bude kanadský dolar spíše na jednorázové rychlé nárůsty nebo poklesy ceny ropy.
Štěpán Hájek
Analytik Bossa