Úterý 19. listopadu 2024 03:29
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Fintokei StartTrader

Full-Time Trading vs. Zaměstnání

Napsal:   Sekce: 

V tomto článku bych chtěl popsat rozdíl mezi Full-Time tradingem a zaměstnáním.

V tomto článku bych chtěl popsat rozdíl mezi Full-Time tradingem a zaměstnáním, pro účel tohoto článku bych chtěl nejdřív popsat oba dva stavy.

Full-Time trading: člověk má jenom jeden příjem a to trading, nemá žádné jiné příjmy a nemá z minulosti žádné velké peníze. Před Full-Time tradingem byl obyčejný zaměstnancem, nebyl podnikatelem, nezdědil žádný majetek, nevyhrál ani v loterii. Pro zjednodušení budeme v článku používat zkratku FTT (Full Time trader).

Zaměstnanec: běžný stav, který zná drtivá většina lidí, myslím, že to není nutné dál rozvádět.

Oba dva mají stejné sny, dva snějí o pěkném domě, krásné dovolené, a novém pěkném autě, třeba o Porsche 911.

Rozdíly

Sny

Tady začínají rozdíly – FullTime trader má reálnou šanci že tyto věci jednou bude mít, zaměstnanec o tom sní, ale je mu jasné že o tom může jenom snít, že to nikdy mít nebude, že místo Porsche 911 bude mít Škodovku.

Styl života

FTT si čas a nejenom čas organizuje zcela sám, je svým absolutním pánem, je pánem i své peněženky. Zaměstnancovi organizuje čas jeho zaměstnavatel, jeho peněženka je doslova závislá na situaci společnosti. Když je ekonomická krize musí se zaměstnanec připravit na to, že mu zaměstnavatel může snížit plat.

Společnost

Zaměstnanec si může téměř kdykoliv poklábosit postěžovat si s dalším zaměstnancem. I když ví, že je ekonomická situace společnosti špatná, to že v tom není sám, (je v ní s dalšími zaměstnanci) mu dělá dobře. Se situací dělá zaměstnanec to co ostatní zaměstnanci – NIC. Náš zaměstnanec věří, že až bude starej dostane důchod, že od státu dostane všechny sociální výdobytky. Většinu zaměstnanců se chová stejně dnes i před listopadem 89, náš zaměstnanec je pořád stejná ovce!

FTT se rozhodl, že se bude živit tradingem, rezignoval tak na všechny sociální výdobytky, ve kterých se rochní zaměstnanci. Povídačky o druhém důchodovém pilíři nesnáší, teda když ví co to je – na televizi kouká jenom na veselohry s Louis de Funesem. FTT je pravičák. FTT má problém v tom, že si nemá s kým pokecat, protože všichni kolem jsou zaměstnanci, se kterými si přestává rozumět.

Realita

Ono se to nezdá, ale rozdíl v bodě 3 je to co dělá ten největší negativní rozdíl!!, to že FTT bude žít tak jak si každý myslí že FTT žije je pro něj extrémně náročné!, uvedeme si příklad:

Náš trader před tím, než byl FTT si založil účet 5000 USD – v ČR běžná počáteční velikost účtu, za pár měsíců z 5000 USD udělal 20 000 USD, to je krásný výsledek, dost na to aby šel do fulltime. Myslí si, že udělat z 5000 USD 20 000 USD je dost dobrý výsledek, ano opravdu je.  Tak si řekne, že je čas jít full-time, tak dá vypověď ze zaměstnání. Pravidelný příjem ze zaměstnání musí nějak nahradit, je jasné, že příjmy z trading, z účtu 20 000 USD si tak stáhne 2 000 USD pro slušný život, takže má místo 20 000 USD 18 000 USD. Ale dál si řekne ži si něco koupí, že pojede na dovolenou, tak si z účtu stáhne další peníze, dejme tomu 4 000 USD, a najednou má z 20 000 USD pouze 14 000 USD. Tak málo měl na účtě před x 2ma, 3mi…měsíci, připadá mu to jako ohromný krok zpět! 

No nic, po návratu z dovolené na které nic nevydělal,(zaměstnaci dále běží plat) se vrhne  do práce, jde tradovat, obchoduje odkuď se mu chce, nejlevnější kancelář je ta kterou má doma, takže zatímco zaměstanec v práci pokecá s kolegy o včerejším zápase ligy mistrů, náš FTT nepokecá s nikým, ba dokonce potkává údivné pohledy od rodiny, že nic nedělá. Jeho první cíl je vytáhnout účet do původní velikosti do těch původních 20 000 USD. Protože má menší účet, tak musí zmenšit počet lotů, takže to půjde trošku pomaleji. Předpokládá, že mu to bude trvat 3 měsíce, jenomže jeden měsíc je ztrátový a druhý trhy chopují, tak místo měsíců mu to trvá měsíců 5. 5 měsíců je doma a jenom traduje a jenom myslí na dotažení svého účtu, vidí, že bude mít účet opět 20 000 USD a že potom se navyšování rozjede tempem které očekával, už  vidí jak z 20 000 USD bude mít 30 000 USD, dále 50 000 USD a tak dále a dále. Stále na to myslí, každý den myslí na to jak mu to půjde, když skončí den přemýšlí jak mu to půjde další den, týden, měsíc. Pořád si představuje kolik bude mít na účtě na konci roku, co si potom koupí, nechce z účtu odčerpávat, aby se mu nesnížil kapitál, žene se dále za svým úspěchem. Kamarádům a známým říká, že chodí do práce a že to tam je normální, nechce každému pořád vysvětlovat co dělá, to vysvětlování mu připadá extrémně zbytečné a i namáhavé, spousta lidí si začne představovat něco úplně jiného! Od známých slýchá zprávy o sociálním zabezpečení, náš FTT to ale neposlouchá, doslova to nechce slyšet, prostě ho to nezajímá, myslí na svůj business, na svůj život, je tím doslova fascinován, má radost, ale štve ho, že se mu neustále nedaří roztáhnout účet na velikost na kterou by si představoval, systém má mývá ztrátová období, s těmi se sice počítá, ale když nebyl full-time, tak měl pravidelný příjem od zaměstnavatele, ten teďka nemá, celé se to protahuje, je to dlouhé. Kamarádi se ho ptají, kdy si zase něco koupí?, náš FTT ale čeká že svůj účet roztáhne, prostě musí počkat až se mu to povede. Má sice účet za který by byl před rokem rád který by mu záviděl kdejaký začátečník v tradingu, ale náš FTT se nechce vracet, jde stále kupředu, jeho cíl je mít větší účet, teprve potom si zase něco koupí, pojede na dovolenou.

Za to zaměstnanec nic z toho co řeší náš FTT neřeší, prostě si chodí do zaměstnání, je smířen s tím, že velký dům a Porsche 911 nikdy mít nebude, je smířen s tím, že bude mít to co mají ostatní spoluobčané.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Francie – nové Řecko?
    Většina investorů nyní sleduje růstovou rally, kterou způsobilo snížení sazeb amerického dolaru a stimuly čínské centrální banky. Z hledáčku zájmu zatím naštěstí vypadla Francie. Z určitého pohledu je to dobře, protože trhy by tak měly další záminku k panice. Dlouhodobí investoři by však neměli zavírat oči a ignorovat nebezpečí spojené s francouzským státním dluhem. Problémy Francie mohou stáhnout celou Evropu.
  • Francie strašákem pro euro
    Minulý rok postihlo politické překvapení britskou libru v negativním slova smyslu a americký dolar překvapivě pozitivně. Teď se pozornost obrací do Evropské Unie, a to konkrétně do Francie, kde se na první příčce v preferencích stále drží krajně pravicová kandidátka Marie Le Penová. Můžeme se utěšovat, že francouzská prezidentská volba je dvoukolová a Marie Le Penová by nejspíš ve druhém kole nerozšířila svou podporu nad současných zhruba 30 % a nezískala tak potřebnou nadpoloviční většinu ke zvolení.
  • From lamer to tamer
    Takhle začíná můj blog!
  • Frustrace medvědů pokračuje, na korekci zatím musejí zapomenout
    Americký akciový index S&P 500 za uplynulý týden zpevnil o 1,37 % a náznak korekce, který udával tón srpnovému obchodování, se zdá být odvrácen.
  • FTMO Challenge se slevou 15 % je tady!
    FTMO zavádí novinku Live MetriX a s ní přináší 15% slevu na FTMO Challenge!
  • FTMO: Spojujeme teambuilding s obchodními dovednostmi!
    V FTMO jsme spustili interní soutěž, která našim zaměstnancům umožňuje otestovat si své obchodní dovednosti! Jak soutěž probíhá a jak se naši zaměstnanci díky ní stávají ze dne na den lepšími obchodníky? To vše se dozvíte v našem nejnovějším článku.
  • FTMO vs. Fintokei: Prop trading srovnání
    Konkurence prop trading firem je v dnešní době obrovská. To ve Fintokei vnímáme jako čisté pozitivum - máme totiž možnost se srovnávat a ukázat na kvalitu našich služeb. Dnes jsme proti sobě postavili hned tu nejtěžší váhu - legendární českou FTMO. Jak myslíte, že to dopadne?
  • FTSE Index zklamal? | Swingový TimeFrame výhled na týden 6.3. - 12.3. 2023
    Každý týden sleduji instrumenty jako měnové páry a indexy, a určuji u nich aktuální sílu trendu. Ty pak obchoduji podle své obchodní strategie. Co přinesl tento týden?
  • Full-time trading
    Cílem, případně snem každého tradera je ovládnout disciplínu obchodování tak, aby nemusel chodit do tradičního zaměstnání, přičemž samotný trading by měl generovat dostatečný profit pro jeho obživu. S tím je také spojena doba a úsilí strávené u platformy.
  • FULL TIME TRADING
    Dnes budem písať o full time tradingu. Tak ako ho vidia ľudia, ktorý full time tradery nie sú. A tak ako ho žije jeden full time trader (ja). Alebo len predajca stopercentne funkčných aosov? HAHA. Je veľmi, veľmi véééľmi veľa vžitých omylov ktoré su vrité a zafixované v mysliach ľudí ktorý si nevidia od nosa, sú krátkozraký a nechápu alebo respektíve nechcu chápať že svet sa nekončí tam kde končí ich myslenie. Tak poďme nato.
  • Fundamentálně výživný rok 2024 – Pozor na FOMO
    Velké množství fundamentálních událostí v letošním roce může obchodníky a investory svádět k nepromyšleným obchodním akcím. Proč se vyhnout FOMO efektu, si řekneme v tomto článku.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – behaviorální ekonomie a psychologie investování (5. díl)
    Článek se zaměřuje na to, jak psychologické faktory ovlivňují ekonomická rozhodnutí. Čtenář se dozví o vlivu emocí a kognitivních zkreslení na investiční chování, fenoménu stádového chování, perspektivní teorii a ego-depleci. Popisuje, jak iracionální chování může ovlivnit trhy a jak jej lze využít v investičních strategiích, včetně kontrariánského investování a arbitráže. Závěrem zdůrazňuje význam psychologie při investování a řízení rizik.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – dluhové trhy a jejich vliv na akciové trhy (9. díl)
    Článek popisuje, jak dluhové trhy fungují a jejich roli v globální ekonomice. Čtenář se dozví o různých typech dluhových nástrojů a jejich významu pro financování projektů, zvyšování likvidity, stanovování úrokových sazeb, diverzifikaci rizika a ekonomickou stabilitu. Text zdůrazňuje globální dosah a transparentnost dluhových trhů.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – finanční zprávy a jejich vliv na ceny akcií (3. díl)
    Článek se zaměřuje na význam a různé typy finančních výkazů, které poskytují klíčové informace o finančním zdraví a výkonnosti podniků. Čtenář se dozví o výročních a čtvrtletních zprávách, výsledcích hospodaření, předpovědích zisku, zprávách o dividendách, tiskových zprávách a regulačních informacích. Dále článek popisuje, jak číst a analyzovat finanční zprávy, a jak tyto zprávy ovlivňují ceny akcií.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – jak vybrat správný sektor pro investování (2. díl)
    Článek poskytuje přehled různých odvětví a jejich charakteristik, včetně technologie, zdravotnictví, energetiky, financí, spotřebního zboží, materiálů a komodit, trhu s nemovitostmi, telekomunikací, pohostinství a veřejných služeb. Dále se zaměřuje na to, jak makroekonomické faktory ovlivňují tato odvětví, včetně úrokových sazeb, inflace a geopolitických událostí. Nakonec uvádí příklady atraktivních odvětví a klíčové společnosti v nich. Celkově nabízí ucelený pohled na investiční možnosti a rizika v různých sektorech.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – komoditní trhy a jejich vliv na akcie (7. díl)
    Článek vysvětluje, co jsou komoditní trhy a jak fungují. Popisuje, jak ceny komodit ovlivňují různé sektory, jako energetiku a průmysl, a jak se tyto trhy prolínají s akciovými trhy, ovlivňují inflaci a úrokové sazby. Článek také zahrnuje metriky pro hodnocení dopadu komodit na akciové trhy a případovou studii o vlivu cen ropy na energetický sektor.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – makroekonomické faktory a jejich vliv na akciové trhy (1. díl)
    Článek se zaměřuje na makroekonomické faktory a jejich vliv na akciové trhy. Čtenář se dozví o klíčových ukazatelích, jako je HDP, inflace, úrokové sazby a nezaměstnanost, a jaký mají vliv na trhy. Také se diskutuje o vlivu měnové politiky, fiskální politiky, cykličnosti ekonomiky, důvěře spotřebitelů a globálních ekonomických trendech na akciové trhy. Celkově článek poskytuje ucelený pohled na to, jak makroekonomické faktory ovlivňují investiční rozhodnutí a chování trhů.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – měření a řízení rizika ve fundamentální analýze (10. díl)
    Článek vysvětluje klíčové metriky, jako jsou koeficient beta, Sharpeho a Sortinův poměr, Treynorův poměr, Jensenova alfa, R-kvadrát, VaR a CVaR. Popisuje, jak tyto nástroje použít k diverzifikaci portfolia, hedgingu a řízení rizik. Článek také obsahuje případovou studii řízení rizik během finanční krize 2007-2008 a zdůrazňuje význam diverzifikace a likvidity při ochraně kapitálu.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – správa a řízení společností a etika ve fundamentální analýze (8. díl)
    Článek zdůrazňuje důležitost etiky a řízení pro finanční výkonnost a hodnotu akcií. Vysvětluje, jak transparentnost a etické praktiky posilují důvěru investorů a snižují rizika. Čtenář se dozví o metodách analýzy firemní kultury, řízení a konkrétních případových studiích, které ilustrují dopad skandálů na ceny akcií.
  • Fundamentální analýza akciových trhů – využití algoritmického obchodování ve fundamentální analýze (6. díl)
    Článek vysvětluje, jak se používají počítačové algoritmy k automatizaci obchodních rozhodnutí na finančních trzích. Čtenář se dozví o různých typech algoritmů, jejich přínosech pro rychlost, efektivitu a stabilitu trhů, a také o výhodách a nevýhodách algoritmického obchodování, včetně technických a finančních rizik.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Deltastock
NAGA
AETOS
reklama
Purple ebook obchodování ropy