Inflation Reduction Act

Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
20.01.2025 Investoři loni vybrali z podílových fondů zaměřených na klima přibližně 30 miliard USD (728,6 miliardy Kč). Je to poprvé od roku 2019, kdy investoři stáhli z fondů více prostředků, než kolik do nich vložili, uvedl server listu Financial Times (FT). Spravovaná aktiva vzrostla v předchozích čtyřech letech více než sedmkrát na rekordních 541 miliard dolarů (13,14 bilionu Kč). V loňském roce však poklesla na 533 miliard dolarů (12,95 bilionu Kč).

WOOD & Company: zhodnocení uplynulého roku a výhledy na 2025
30.12.2024 Navzdory nadprůměrné výkonnosti v roce 2023 globální akciové trhy pokračovaly ve svém růstovém tažení, i nadále však při významné dominanci amerických akcií. Po větší část roku byl růst amerických burz tažen především akciemi velkých technologických společností a až během posledního kvartálu, převážně v souvislosti s podzimními prezidentskými volbami, se optimismus začal přelévat i do ostatních segmentů amerického trhu. Index S&P 500 tak po loňském nárůstu o 24,2 % letos připisuje zisk 27 %, technologický index Nasdaq pak po loňském zisku 43 % letos přidává opět nadpůrměrných 34 %. Ústředním tématem zůstával především rozvoj umělé inteligence a byly to právě největší americké technologické společnosti, které z tohoto trendu nejvíce benefitovaly.

Proč Velké ropné společnosti nevadí přísná regulace
18.11.2024 I když sliby Donalda Trumpa o zrušení regulací z období Joe Bidena mohou znít jako dobrá zpráva pro ropný průmysl, největším producentům ropy to nutně neprospívá. Regulace jako poplatek za metan, zavedený v rámci Inflation Reduction Act, ukládají pokuty za nadměrné emise metanu, počínaje částkou 900 USD za tunu v roce 2024 a zvyšující se na 1 500 USD v roce 2026. Zajímavé je, že velké společnosti jako Exxon Mobil a TotalEnergies tyto pravidla podpořily, protože přísnější regulace často zvýhodňují větší firmy, které si mohou dovolit splnit požadavky, což nutí menší společnosti odejít nebo se spojit.

Z prezidentství Trumpa mohou těžit menší firmy
06.11.2024 Vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech by mohlo pomoci menším podnikům, a to díky krokům, které na jejich podporu Trump slíbil ve svých dřívějších vyjádřeních. Špatnou zprávou je ale Trumpovo prezidentství pro sektor obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například solární elektrárny, ukazuje vývoj na burzách.

Novo Nordisk po Bidenově prohlášení klesá o více než 3 % 📉
02.07.2024 Prezident Biden sdělil, že pokud společnosti jako Novo Nordisk (NOVOB.DK) a Eli Lilly (LLY.US) odmítnou výrazně snížit ceny léků na předpis v USA, vláda udělá vše pro to, aby ukončila chamtivost panující ve farmaceutickém sektoru.

EU’s trade chief persists in US battery minerals talks despite differences
31.01.2024 The U.S. and European Union didn’t reach a trade agreement for essential battery minerals on Tuesday. However, they are committed to continuing negotiations to establish a transatlantic marketplace for minerals and other components, stated the EU’s top trade official.

Oběd zadarmo pro americké banky
06.11.2023 Slabá data z amerického trhu práce udržela na akciových trzích optimismus a prodloužila tak silnou rally celého minulého týdne.
Další články k tématu Inflation Reduction Act

Akcie Hyundai Motor jsou pod tlakem kvůli americkému zákonu o snížení inflace (IRA) 📉
28.12.2022 Ceny akcií korejské automobilky Hyundai Motor (HYU.DE) pokračují ve výprodeji. Dnes ztratily téměř 5 %. Nálada investorů se zhoršila kvůli vyšším úrokovým sazbám centrální banky, obavám z nižší poptávky po nových autech a možnému negativnímu dopadu amerického zákona o snížení inflace (U.S. Inflation Reduction Act) na tržby společnosti v USA. Kromě toho bude podle Korejského sdružení výrobců automobilů objem domácího prodeje jihokorejských automobilek v letošním roce na nejnižší úrovni za devět let:

Umělá inteligence: hodná, zlá a nafouknutá
11.07.2023 V normálních ekonomických cyklech začnou centrální banky v dobách vysoké inflace, napjatého trhu práce a snadné dostupnosti financování – tedy v zásadě na v situaci, v níž se teď všichni nacházíme – zvyšovat úrokové sazby. Zpřísňování politiky centrální banky má ochladit ekonomiku a předejít jejímu přehřátí, které by dál zhoršilo nevyhnutelnou recesi. Od finanční krize v roce 2008 se však centrální banky vyhýbají recesi jako čert kříži a nechce se jim ani do zpřísnění politiky, ani zvýšení úrokových sazeb, aby skutečně utlumily aktivitu.

Komodity zažívají fragmentaci. Co v Q2 čeká ropu, měď a zlato?
04.04.2023 Klíčové komodity, ať už jde o ropu, měď, či železnou rudu, zahájily letošní rok výrazným posílením. Příčinou bylo přesvědčení, že postpandemické zotavení Číny, největšího světového spotřebitele surovin, dokáže bez problémů vykompenzovat temná mračna, která se stahovala nad jinými částmi světové ekonomiky. Mluvíme zejména o Evropě, která se dosud nevzpamatovala z loňské energetické krize, a Spojených státech, kde Fed ve snaze zkrotit inflaci zvyšoval sazby nejrychleji za celá desetiletí.

Tržní sektor, kde začnou akcie raketově stoupat
08.11.2022 Svět se ze všech sil snaží zajistit si dodávky kritických energií. Některé země jich budou mít koncem letošního a začátkem příštího roku nedostatek, a tak se upírá značná pozornost na jadernou energii, která nabízí alternativní řešení. Poptávka po ní se rychle zvyšuje i proto, že jde po hydroelektrické energii o druhý největší zdroj elektřiny s nulovými uhlíkovými emisemi. Navíc firmy spojené s čistými energetickými alternativami patřily v letošním roce na globálních trzích mezi ty s nejlepší akcionářskou návratností.

Finanční trhy: Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu
04.11.2022 Pokud v nadcházejícím čtvrtletí nedojde k náhlému obnovení toku zemního plynu z Ruska, čeká Evropskou unii a euro, ale i měny jejích satelitů, tedy libru a švédskou korunu, ekonomická zima. I když se to ECB a další centrální banky, s nezanedbatelnou výjimkou Bank of Japan (BoJ), snažily dohnat a ve 3. čtvrtletí zpřísňovaly, zůstává Fed i nadále centrální bankou, která „vládne všem“. A dokud nezačne Federální rezervní systém znovu rozvolňovat, nemůžeme si být jistí, že je americký dolar konečně připraven oslabit.

Podpoří vyšší poptávka po EV palladium a akcie Albemarle? 📊
23.03.2023 Albemarle (ALB.US) je největším dodavatelem lithia pro baterie elektrických vozidel od roku 2020. Ceny lithia jsou klíčovým faktorem ziskovosti společnosti – nálada kolem jejích akcií se zhoršila, protože ceny lithia klesly. Albemarle se také specializuje na chemické služby (brom, katalyzátory), ale lithium představovalo 68 % jejích příjmů v roce 2022. Společnost vydala optimistické předpovědi pro rok 2023 a očekává zlepšení poptávky. Hlavními riziky se jeví přízrak finanční krize, přísnější úvěrové podmínky pro spotřebitele a potenciální geopolitická rizika vyplývající z napjatých vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Společnost má výrobní závod v Číně.
Související klíčová slova:
FXstreet | Bitcoin | Peníze | Akciový index | Korelace | Inflace | Nasdaq | Rusko | USA | Británie | Spotřebitelská důvěra | HDP | Německo | Francie | Pražská burza | Apple | Evropské akcie | Ceny ropy | Americké akcie | ETF | Světová ekonomika | Poptávka | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Akciové trhy | CFDs | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Zhodnocení | Transakce | Burza | CME | Cash flow | Centrální banka | Konsolidace | DAX | Dividendový výnos | European Commission | ECB | Ekonomika | Emise | Eurozóna | Index FTSE 100 | Fed | Futures | High | Index PX | Investice | Investiční fond | Investor | Investování | Kurz | Leverage | MIFID | Makléř | Risk | Nabídka | Obligace | Platforma | Poplatek | RSI | Rally | Riziko | Russell 2000 | S&P 500 | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Wall Street | Bondy | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | ČEZ | Obchodování | Evropa | Citigroup | Investiční příležitosti | FTSE | Bank of America | Americký prezident | XTB | Indexy | Investoři | Blue chips | Fond | Exxon Mobil | EU | Aukce | Byznys | Business | Pravděpodobnost | Zisk | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Chamtivost | Arbitráže | Akcie ČEZ | CAC 40 | Analytický tým | Regulace | Financování | Makro | Burzy | Penzijní fondy | Financial Times | Obchodníci | Index | Investiční strategie | Podpora | Volatilní | Akcie Apple | Akcie Komerční banky | Akcie Siemens | Americká centrální banka | Banka | Bollingerova pásma | Cena | Čínská ekonomika | České akcie | Ekonomický růst | Ekonomika USA | Fondy | FXstreet.cz | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investice do umění | Investiční | Investiční doporučení | JP Morgan | Management | Market | Nemovitosti | Reuters | Ropy | Société Générale | Stoxx | Trh | Tržní podíl | Vývoj cen ropy | Zpráva | Předpověď | Zisky | CEE | Elon Musk | Index relativní síly | Ministerstvo financí | P.A. | ROCE | Spojené státy | Tržby | Miliardář | Commission | Komise | Volby | Retail | Burze | Wells Fargo | MSCI | Reporty | Úspěch | Podnikání | Erste Bank | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Globální akciové trhy | Panevropský akciový index | BlackRock | Moneta Money Bank | Sázení | Základní úrokové sazby | Firmy | Objem investic | Vládní dluhopisy | Uvolňování měnové politiky | Kryptoměny | Ropné společnosti | S&P | Německý DAX | Ztráty | Farmaceutické společnosti | Nejistota | Erste | Zajištění | FTSE 100 | Ethereum | Tesla | Kapitalizace | Exxon | Francouzský CAC 40 | Data z amerického trhu práce | Akcie Moneta Money Bank | Analytický tým FXstreet.cz | Výnosy | Příjmy | Alphabet | xStation | ČTK | Švédsko | Očekávání | Stoxx Europe 50 | Morningstar | Akcie firem | Akcie Kofoly | Tržní kapitalizace společnosti | Návratnost investic | Trh kryptoměn | MiFID II | Invesco | Wood & Company | Podnikání na kapitálovém trhu | Zavedení dovozních cel | Akcie Amazonu | Akcie společnosti | Použití finanční páky | Výkonnost akcií | Růst zisků | Tlak na akcie | Financial Times (FT) | Hodnota indexu | Bitcoin ETF | Vysoké zisky | Rozdílové smlouvy | Akciové futures | Pokles sazeb | Akcie firmy | Finanční svět | Americké společnosti | Wealth Management | Výnosové křivky | Akcie automobilky | Bohatí | Finanční situace | Klesající úrokové sazby | High risk | Tým FXstreet.cz | Investujte zodpovědně | Digitalizace | S&P 500 Index | Automobilky | Deficit | Mediální společnosti | LNG | Objem | Obchod | Technologický index Nasdaq | Technologický index | Hlavní události | Parlamentní volby | TradingEconomics | Vysoké riziko | Rozvoj umělé inteligence | Úrok | Miliardy | Valdis Dombrovskis | FT | Financovat | Průmysl | Na burze | Výrazný pokles | Další rozvoj | Rozvoj | Globální vývoj | Problémy | Finanční ztráty | Nejistoty | Kontrakty | Prohlášení | Zavedení cel | Události roku | Míra | Měnové politiky | Investujte | xStation5 | Americké vlády | Slabý ekonomický růst | Ziskovost | Hospodaření | Vladimír Vávra | Návratnost | Netflix | Washington | Budoucnost | Horší časy | Poradenství | Ukazatele | Americké ministerstvo financí | SAP | Americké ministerstvo | Apple Inc. | Komunikace | Trump | Prezident | Google | Trhy | Pražské burzy | Většinový podíl | Reakce investorů | Pokles | Situace | Meziroční růst | Zpomalení růstu | Akcie Alphabet | Obchody | Výdaje | Pesimismus | Akcie automobilky Tesla | SEC | Americké banky | Růst sazeb | Top trade | Valuace | Vývoj | Výkyvy | Vývoj na trhu | Energetické společnosti | Silný pokles | Historie | Kongres | Komerční banky | Republikáni | Demokraté | Tomáš Raputa | Další růst | Růst | Potenciál | Ceny elektřiny | Ekonomiky | Futures na akcie | Závislost | Práce | Zelené energie | Ropný průmysl | Investiční manažer | USD za barel | Trade | Federální dluh | Americká centrální banka (Fed) | Soud | MSCI World | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Vládní deficit | ONE | T-Mobile | Hlavní trendy | CL | Eli Lilly | LLY.US | LLY | Umělé inteligence | JDE | Index akcií | Dluh USA | Prodej podílů | Zvyšování mezd | Rozhodnutí soudu | Největší světová ekonomika | Novo Nordisk | Covid | Makléř Wood & Company | Výkyvy cen | Apetit investorů | Generace Z | Ocenění | Šance | Ceny | Technologické společnosti | Společnost XTB | Důvěra | Odborníci | Nvidia | Biden | Nařízení | First Solar | Sunrun | Moneta | JP Morgan Chase | Vítězství Donalda Trumpa | Výsledky voleb | Blockchainové technologie | Index STOXX Europe | Zelené dluhopisy | Siemens | Zadlužování | ACT | Akcie MONETA | Colt | Siemens Energy | Umění | Eli Lilly (LLY.US) | Riziko ztráty | Oslabení | Růst úroků | Politická rizika | Cíle | Příležitosti | Softwarové firmy | Prodej | Solární panely | Technologie | Rizikový profil | 10leté bondy | Odvětví | Flexibilita | Boom | Americké technologické společnosti | Rekord | Čínští výrobci | Prostor pro růst | Společnosti | Opatření | RBC | Energetika | Hospodaření bank | Minulá výkonnost | Trump Media & Technology Group | Retail Investor | Meta | Klima | Meta Platforms | Společnost | Stratégové | TIM | Akcie Meta Platforms | Akcie Meta | Změny klimatu | 3М | Rozšíření | Rozšiřování kapacit | Politické problémy | Cena transakce | Luxusní zboží | TotalEnergies | Sellier & Bellot | Výrobce munice | Colt CZ | Stabilní výnosy | Akcie Apple Inc. | Miliardář Elon Musk | Nárůst zisků | Širší trh | Snížení inflace | Historické zkušenosti | Marketingová komunikace | Centrum | Fotovoltaické elektrárny | Hike | Zvýšení ziskovosti | Zákon na snížení inflace | Photon Energy | Cenová volatilita | Alokovat kapitál | Windfall daně | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Tomáš Kacerovský | CZ | Line | Akcie Photon Energy | Zisky společnosti | Růstový potenciál | CEE region | USD za tunu | Prezident Biden | Výroba elektřiny | Invest | Pokračující pokles | Obnovitelné zdroje | Pivovary | Média | Hermes | Válka | Žaloba | Světové poptávky | Překážky | Silná poptávka | Investice do komerčních nemovitostí | Podíl obnovitelných zdrojů | Nízká korelace | Vice | Výhledy | Světové HDP | Miliarda | Zdroje energie | Energetická bezpečnost | Novo | Větrná energetika | Obnovitelné energie | Ozempic | Přísná regulace | Obnovitelné zdroje energie | tradingeconomics.com | Technology | Úvěrové aktivity | Oběd zadarmo | Vývoj výnosu amerického 10leté vládního dluhopisu | Vývoj nominální výše amerického federálního dluhu | Výše amerického federálního dluhu | Vývoj reálných výdajů na výstavbu v průmyslu v USA | Vývoj reálných výdajů na výstavbu | Vývoj sektorového bankovního akciového indexu S&P | US Treasury | Inflation Reduction Act (IRA) | Tržní příležitosti | Pivovary CZ | Snižování inflace | PX-TR | Index PX-TR | Snížení cen | ProCent | TTC | Rok 2024 | Jan Kolb | Miroslav Turčín | Zvolení Donalda Trumpa | Dobrá zpráva | Platforms | Platformy | Investments | Wealth | Prodeje | Financial | Vlády | Silný růstový potenciál | Výhody | 256/2004 | Trump Media | Služby | Odpovědnost | Vítězství | Rovnováhy | Trump Media & Technology | Narůst zisků | Investiční potenciál | Směrnice | Pokračující růst | Velké společnosti | Luxury | Investování je rizikové | Media & Technology Group | Media & Technology | Akcie Moneta | Rok 2025 | Polymarket | Vítězství republikánů | MONETA Money Bank | Politická podpora | Rok 2024 | Náklady | Václav Kůla | Trumpová
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX