Čtvrtek 02. ledna 2025 16:06
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

WOOD & Company: zhodnocení uplynulého roku a výhledy na 2025

30.12.2024 19:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Akciové trhy (Vladimír Vávra, makléř WOOD & Company)
  • Pražská burza (Vladimír Vávra, makléř WOOD & Company)
  • Trh s energetikou (Václav Kůla, investiční manažer WOOD & Company)
  • Trh komerčních nemovitostí (Jan Kolb, investiční manažer WOOD & Company)
  • Trh kryptoměn a blockchainu (Tomáš Kacerovský, investiční manažer WOOD & Company)
  • Investice do umění a sběratelských předmětů (Miroslav Turčín, manažer prodeje WOOD & Company)

Vladimír Vávra, makléř WOOD & Company

Globální akciové trhy

Navzdory nadprůměrné výkonnosti v roce 2023 globální akciové trhy pokračovaly ve svém růstovém tažení, i nadále však při významné dominanci amerických akcií. Po větší část roku byl růst amerických burz tažen především akciemi velkých technologických společností a až během posledního kvartálu, převážně v souvislosti s podzimními prezidentskými volbami, se optimismus začal přelévat i do ostatních segmentů amerického trhu. Index S&P 500 tak po loňském nárůstu o 24,2 % letos připisuje zisk 27 %, technologický index Nasdaq pak po loňském zisku 43 % letos přidává opět nadpůrměrných 34 %. Ústředním tématem zůstával především rozvoj umělé inteligence a byly to právě největší americké technologické společnosti, které z tohoto trendu nejvíce benefitovaly. Vítězem se staly akcie polovodičového výrobce Nvidia, které narostly o mohutných 166 %, přičemž tržní kapitalizace společnosti se přehoupla přes úroveň 3 bilionů dolarů. Akcie Meta Platforms poskočily o 76 % výše, akcie Amazonu letos posílily o 53 %, akcie Alphabet, mateřské společnosti Google, připisují 41 % a akcie Apple Inc. evidují zisk 30 %. Za zmínku stojí jistě také více než 80% nárůsty akcií streamingové platformy Netflix, či akcií Tesla.

Většina evropských burz v letošním roce zaznamenala pozitivní výkonnost, avšak díky vágnímu ekonomickému růstu a strukturálním problémům v průmyslové sféře evropské akcie ve srovnání ve srovnání s trhy v zámoří spíše zaostávaly. Panevropský akciový index Stoxx Europe 50 letos připisuje necelých 10 % po loňském nárůstu o 12 %. Britský index FTSE 100 od začátku roku eviduje nárůst o 6 %, francouzský CAC 40 v důsledku turbulencí na domácí politické scéně naopak ztrácí 2 %. Relativním vítězem se mezi západoevropskými indexy stává německý DAX, který, navzdory žalostné výkonnosti automobilového a energetického sektoru, letos připisuje bezmála 21 %. Největším měrou k růstu indexu DAX přitom přispěly především akcie Siemens Energy (+325 %), zástupce v obranném sektoru Rheinmetal (+113 %) a akcie softwarové firmy SAP (+71%).

Akciové trhy budou v příštím roce čelit několika výzvám, ať už se jedná o geopolitická či politická rizika, anebo zpomalení dezinflačního procesu a s tím souvisejícím zpomalení poklesu úrokových sazeb (především v USA). Co týče globálních makroekonomických trendů dle odhadů analytiků světové HDP v roce 2025 pravděpodobně poroste řádově kolem 3 %, tj. zhruba stejnou měrou jako v letošním roce. Americká ekonomika v letošním roce rostla meziročním tempem 2.7% a pro příští rok je očekávané mírné zpomalení růstu HDP na úroveň kolem 2 %. Čínská ekonomika pravděpodobně poroste tempem lehce pod 5 % a EU se naopak s největší pravděpodobností bude i nadále potýkat s anemickým ekonomickým růstem okolo 1%.

Co se týče nástupu Donald Trumpa do úřadu prezidenta USA lednu 2025, mezi investory převažuje přesvědčení, že prodloužení daňových škrtů by mělo v pozitivním směru převážit nad negativními účinky protekcionistických opatření v podobě zavedení dovozních cel a možného následného zvýšení inflačních tlaků. Americká centrální banka bude pravděpodobně pokračovat v uvolňování měnové politiky, avšak nejistota ohledně vlivu zavedení amerických cel zřejmě sníží její prostor na redukci základní úrokové sazby o 75 bazických bodů na úroveň 3,5 % p.a. Pokles sazeb na krátkém konci výnosové křivky však zřejmě nenapomůže poklesu sazeb dlouhodobých. Nadprůměrná emisní aktivita americké vlády za absence jasného plánu na snižování vládního zadlužení pravděpodobně budou držet výnosy 10letých vládních dluhopisů nad úrovní 4 % a výnosová křivka se tak bude dále vzpřimovat.

Americké akcie, jejichž váha v globálním indexu MSCI World dosahuje 70 %, budou i přesto nadále dominovat v geografické alokaci aktiv. Jako hlavní argument zůstává především očekávaná nadprůměrná ziskovost. Analytici očekávají, že zisky společností obsažených v indexu S&P 500 v příštím roce porostou v půměru řádově kolem 15 % poté, co v letošním roce zaznamenaly nárůst o 10 %. Stratégové hlavních investičních bank na Wall Street očekávají, že hodnota S&P 500 do konce roku 2025 dosáhne 6,550 bodů, což představuje představuje nárůst zhruba o 8 %, tedy mírně pod dlouhodobou průměrnou roční výkonnosti indexu kolem 11%.

Limitem pro růst amerických akciových trhů však může být jejich stávající valuace. Index S&P 500 je aktuálně oceněn na úrovni 21.3násobku očekávaných zisků pro rok 2025, což na jedné straně zohledňuje nadprůměrná zisková očekávání, avšak stále se jedná o poměrně významnou prémii oproti dlouhodobému ocenění indexu na úrovni 18násobku zisků. Domnívám se, že růst amerických indexů tak bude tažen především tradičními sektory, které běhěm posledních dvou let zaostávaly za výkonností technologického sektoru. Naopak se obávám, že u velkých technologických společností bude obtížné zopakovat nadprůměrnou výkonnost, jednak kvůli vysokým valuačním násobkům a dále také kvůli zpomalení dynamiky růstu zisků. Například šest největších amerických společností během letošního 3. kvartálu zaznamenalo v průměru nárůst zisků o 33 %, avšak v příštím roce u těchto společnosti analytici očekávají růst zisku v průměru jen 16 %. Nadprůměrným vývojem by naopak mohly procházet akcie malých a středních společností, které v postcovidovém období významně zaostávaly. Pozitivně by měly působit jednak protekcionistická opatření nastupujího prezidenta Donalda Trumpa a jelikož se jedná vesměs o společnosti s relativně vyšším zadlužením, s nižšími úrokovými sazbami by mohla růst i jejich ziskovost. Svou roli zde může sehrát i rozpohybovaní M&A transakcí.

Pražská burza

Letošní vývoj na českém akciovém trhu lze hodnotit velmi pozitivně, když pražská burza svou výkonností dokázala konkurovat akciovým trhům v zámoří. Index PX zaznamenává nárůst o 24 % a index PX-TR, který kromě výkonnosti akcií zohledňuje i dividendový výnos, letos dokonce připisuje 33 %.

Nejvýkonnějším titulem pražské burzy se letos stala Erste Bank, jejíž akcie, podpořeny nadprůměrnou dynamikou ziskovosti, narostly o 62 %. Akcie Kofoly si od začátku roku polepšily o 41 %, když společnost vykazovala vynikající výsledky, podpořeny jak organickým růstem, tak i akvizicí Pivovary CZ. Třetí místo pomyslného žebříčku výkonnosti zaujaly akcie Moneta Money Bank s nárůstem o 32 %. Zlomovým byl letošní rok také pro zbrojovku Colt CZ, která úspěšně završila akvizici výrobce munice Sellier & Bellot. Investoři přitom pozitivně hodnotí pokračující diverzifikaci do segmentu ozbrojených složek a férová cena transakce by měla v budoucnu přispět k růstu hodnoty pro akcionáře. Vzhledem k atraktivnímu ocenění a hlubokému diskontu vůči zahraničním zástupcům v sektoru v těchto akciích stále vidíme silný růstový potenciál. Obstojně si vedly také akcie Komerční banky, které ke zhruba 17procentnímu kapitálovému zhodnocení přidaly bezmála 10 % dividendového výnosu. Zklamáním se naopak stala výkonnost akcií energetické společnosti ČEZ, když hospodaření společnosti bylo i nadále negativně ovlivňováno daní z mimořádných zisků. Akcie se tak v bilanci od začátku ocitají na červené nule. Nejhorší výkonnost mezi členy indexu PX pak vykázaly akcie Photon Energy, jejichž kurz propadl o bezmála 50 %.

Co se týče výhledu pro rok 2025, české akcie budou pod vlivem smíšeného vlivu makroekonomického prostředí, kde na jedné straně slabý ekonomický růst kolem 1 % bude kompezován pokračujícím dezinflačním procesem. Inflace by v příštím roce mohla poklesnout ke 2 %, což ČNB umožní pokračovat v postupném snižování úrokových sazeb až k úrovni 3 %. Konsolidace veřejných financí bude pravděpodobně pokračovat pomalejším tempem než by si řada ekonomů přála, avšak očekáváný vládní deficit na úrovni 2,5 % vůči HDP a vzhledem k celkovému vládnímu zadlužení na úrovní 44 % vůči HDP prozatím nejsou ve srovnání s průměrem EU či k USA nijak varovné. Velkou neznámou jsou samozřejmě podzimní parlamentní volby. Ačkoliv šance na pokračování pravicové koaliční vlády se v tuto chvíli jeví jako poměrně malé, je nyní obtížné případné povolební rozložení politického spektra odhadovat. Očekáváme, že trend klesajících úrokových sazeb by mohl pozitivně ovlivňovat hospodaření bank. Na jedné straně se budou bankám zlevňovat depozita, když úrokové sazby z úvěrů budou vzhledem k oligopolní struktuře českého bankovního sektoru pravděpodbně klesat pomaleji. Jinak řečeno, můžeme být svědky rozšiřování úrokových marží bank. Všeobecný pokles sazeb by se také mohl poztivně promítnout do zvýšení úvěrové aktivity a do zlepšování kvality úvěrových portfolií. Věříme, že vzhledem k atraktivní valuaci by mohly v příštím roce obratit k růstu i akcie ČEZ. Argumentem by mohlo být očekávané zvýšení ziskovosti po skončení platnosti windfall daně. Vzhledem k tomu, že pražská burza je v celoevropském měřítku charakteristická nadprůměrným dividendovým výnosem, pokračující pokles referenčních úrokových sazeb by měl české akcie v očích investorů zatraktivňovat.

Václav Kůla, investiční manažer WOOD & Company

Trh s energetikou

Rok 2024 potvrdil zásadní proměnu evropské energetiky. Obnovitelné zdroje energie (OZE) stále posilují svou roli a stávají se základním pilířem nového energetického systému, přičemž za hlavní hybatele trhu můžeme považovat klimatické cíle EU, geopolitickou realitu a zajištění energetické bezpečnosti. Rok 2025 bude obdobím, kdy se ukáže, zda evropská energetika dokáže udržet tempo změn, které si bude nutně žádat modernizaci síťové infrastruktury, rozvoj flexibilních technologií a efektivnější řízení soustav.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů nadále poroste. Fotovoltaické elektrárny pravděpodobně zůstanou nejdynamičtějším segmentem trhu, díky nízkým nákladům na pořízení, přičemž jižní a jihovýchodní Evropa bude stále tahounem nových instalací. Otázkou je, jak dlouho bude pokračovat zlevňování technologií; čínští výrobci oprašují merkantilismus a volají po produkčních kvótách a zastavení navyšování výrobních kapacit. Větrná energetika stabilně posiluje v západní a severní Evropě, zatímco CEE region zůstává regionem s výrazným potenciálem, ale i překážkami – komplikované povolovací procesy, pomalejší rozvoj infrastruktury a regulatorní nejistoty zpomalují realizaci projektů.

Klíčovou výzvou pro rok 2025 budou flexibilita a stabilizace přenosových sítí. Stávající evropské přenosové soustavy nebyly dimenzovány na decentralizovanou výrobu s proměnlivou produkcí, kterou obnovitelné zdroje přinášejí. Klíčovou roli při vyrovnávání výkyvů v produkci OZE budou nadále hrát bateriová úložiště (BESS). Německo a Skandinávie ukazují, jaké tržní příležitosti obchodování s flexibilitou přináší jak v oblasti nových tržních segmentů, tak tradičních služeb výkonové rovnováhy a cenové arbitráže. Bateriová úložiště představují klíčovou investici do energetické bezpečnosti a spolehlivosti. Země s vysokým podílem OZE (a často také podinvestovanou síťovou infrastrukturou) začínají vedle baterií implementovat také technologie chytrých sítí a kapacitní trhy pro řízení přebytků a nedostatků energie.

V roce 2025 investoři budou muset kombinovat dlouhodobou strategii s flexibilitou využití krátkodobých příležitostí, které aktuální trendy v energetice přinášejí. Z pohledu velkoobchodních trhů s energiemi zůstává zásadní otázkou cenová volatilita, resp. počet hodin s negativními cenami. Rostoucí podíl obnovitelných zdrojů a klesající investiční náklady tlačí ceny elektřiny dolů, avšak nedostatečná flexibilita soustav způsobuje výkyvy cen a ohrožuje návratnost investic do nových kapacit.

V našem Renewables fondu stavíme na diverzifikaci mezi solární, větrné a bateriové projekty s důrazem na dlouhodobou hodnotu a spolupráci s partnery, kteří mají prokazatelné výsledky. Energetická transformace je proces, který neskončí za pět nebo deset let. A tak investoři, kteří v roce 2025 dokážou identifikovat hodnotu v kvalitních renewables projektech, nejen zajistí stabilní výnosy, ale budou součástí transformace, která definuje budoucnost naší ekonomiky.

Obnovitelná energetika

Rok 2024 potvrdil, že obnovitelné zdroj energie nejsou pouze vizí budoucnosti, ale stávají se reálným pilířem trhů s energiemi. Politická podpora v podobě evropského Green Dealu a amerického Inflation Reduction Act uvolnila obrovský investiční potenciál a přitáhla do sektoru kapitál, který hledá stabilní výnosy v době klesajících úrokových sazeb.

Na trhu dominovaly tři hlavní trendy. Prvním bylo bezprecedentní rozšiřování kapacit solárních a větrných elektráren. Díky technologickým inovacím, klesajícím nákladům a lepší dostupnosti financování se tyto projekty staly základním kamenem evropské energetické strategie. Na růstu se podílejí také stále se rozvíjejích dlouhodobé kontrakty (PPAs), které poskytly investorům potřebnou jistotu návratnosti.

Druhým bodem je boom bateriových úložišť (BESS), která řeší klíčový problém obnovitelných zdrojů – jejich proměnlivou produkci. Trh s bateriovými systémy meziročně zdvojnásobil objem investic a tento trend bude v roce 2025 pokračovat, zejména v jurisdikcích, které již úspěšně implementují první proof-of-concept projekty. Švédsko a Německo ukazují cestu, jak mohou flexibilní energetické systémy stabilizovat sítě a snižovat závislost na fosilních zdrojích.

Třetím, a snad nejzásadnějším, faktorem je geopolitická dynamika. Nejistota ohledně dodávek energií a tlak na decentralizaci energetických systémů vedly k urychlení investic do lokálních obnovitelných projektů. Energetická bezpečnost dnes není jen politickou prioritou, ale i investiční příležitostí.

V roce 2025 se investoři budou muset naučit kombinovat dlouhodobou strategii s flexibilitou využití krátkodobých příležitostí, které aktuální trendy v energetice přináší. Investoři musí ukázat, že umí alokovat kapitál v rychle se měnícím prostředí energetiky. Klíčové bude vyvážit jasně definované cash flow, rizikový profil a flexibilitu vůči tržním výkyvům. V našem Renewables fondu stavíme na diverzifikaci mezi solární, větrné a bateriové projekty s důrazem na dlouhodobou hodnotu a spolupráci s partnery, kteří mají prokazatelné výsledky. Zároveň vidíme příležitost v regionální diverzifikaci a projektech, které kombinují stabilní regulované výnosy s příležitostmi v rámci energetické transformace.

Evropa, zejména její střední a východní část, představuje stále obrovský prostor pro růst. Rostoucí poptávka po čisté energii, kombinovaná s přílivem veřejného i soukromého kapitálu, dává regionu šanci stát se novým energetickým centrem. Energetická transformace je proces, který neskončí za pět nebo deset let. A tak investoři, kteří v roce 2025 dokážou identifikovat hodnotu v kvalitních renewables projektech, nejen zajistí stabilní výnosy, ale budou součástí transformace, která definuje budoucnost naší ekonomiky.

Jan Kolb, investiční manažer WOOD & Company

Trh komerčních nemovitostí

Investice do komerčních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy výrazně překonaly úroveň loňského roku. Trh ovládli lokální investoři, zejména ti čeští, kteří v posledních třech letech investovali v regionu přibližně 5 miliard eur, přičemž 3 miliardy zůstaly v tuzemsku a 2 miliardy směřovaly do zahraničí, především do Polska.

V roce 2025 by mělo pokračovat pozvolné oživení a stabilizace realitního trhu, přičemž klíčovou roli sehrají klesající úrokové sazby, které podpoří apetit investorů. V České republice se očekává vyšší transakční aktivita, podpořena silným domácím kapitálem a rostoucím regionálním i mezinárodním zájmem. Nízká míra nové výstavby v Praze udrží neobsazenost, která je nejnižší v regionu, a posílí vyjednávací pozici majitelů kanceláří. V logistice je situace podobná, když zpomaluje výstavba vlivem nižší dostupnosti pozemků a vysokým nákladům na výstavbu, což vede developery k opatrnosti. Stabilitu sektoru zajišťuje silná poptávka nájemců z výroby a automobilového průmyslu, navzdory oslabení německého průmyslu. Retailové nemovitosti, které v roce 2024 zaujímají nejvyšší podíl na objemu transakcí, posiluje stabilní spotřebitelská důvěra a rostoucí tržby nájemců. Oživení cestovního ruchu, který se ve třetím kvartále roku 2024 dostal nad předpandemickou úroveň, posiluje atraktivitu hotelového segmentu.

Region střední a východní Evropy očekává ekonomický růst nad průměrem EU, podporovaný stabilním pracovním trhem, zvýšenou důvěrou spotřebitelů a přílivem zahraničních investic. Zároveň však čelí výzvám, jako jsou přetrvávající evropské a lokální politické problémy, nejistota ohledně transatlantických vztahů, nevyjasněné otázky kolem Číny a pokračující rusko-ukrajinská válka. Komerční nemovitosti v České republice mají v tomto prostředí silnou pozici, a to především díky lokálním investorům, kteří věří v dlouhodobý potenciál domácího trhu a poskytují mu stabilitu.

Tomáš Kacerovský, investiční manažer WOOD & Company

Trh kryptoměn a blockchainu

V roce 2024 nastal zásadní obrat ve světě blockchainu a kryptoměn. Rok začal schválením spotových Bitcoin ETF fondů, na což na jaře navázalo schválení obdobných fondů pro Ethereum, druhou největší kryptoměnu. Hlavní událostí roku však byly volby ve Spojených státech, kde republikánská strana, zastánce podpory kryptoměnového odvětví, získala prezidentské křeslo i většinu v Kongresu. Tím se Spojené státy podle slov nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa zavázaly stát lídrem v oblasti kryptoměn a blockchainových technologií.

Úspěch republikánů odstranil poslední významné překážky pro další rozvoj tohoto odvětví. Rok 2025 tak slibuje zrychlenou adopci blockchainu tradičními finančními institucemi a korporacemi. Mezi průkopníky, kteří s blockchainem již začali pracovat v roce 2024, patří například BlackRock, T-Mobile nebo Societé Générale. Mnoho dalších firem však dosud váhalo kvůli regulatorním nejistotám, které nyní s příchodem nové americké administrativy mizí.

Kromě velkých společností budou na vzestupu i inovativní startupy. Jedním z příkladů je Polymarket, blockchainová sázková platforma, která svou lepší funkcionalitou překonává tradiční sázkové služby. V listopadu 2024 Polymarket prokázal tuto svou konkurenční výhodu a získal největší tržní podíl při sázení na výsledky prezidentských voleb, kdy bylo skrze něj vsazeno více než 3,6 mld. USD.

Z hlediska vývoje tržních cen kryptoměn a akcií firem vázaných na toto odvětví lze potenciálně očekávat jejich pokračující růst, zejména v prvním čtvrtletí 2025. Přestože trh zůstane nadále rizikový, volatilní a vítězové adopce blockchainu teprve krystalizují, je jasné, že rok 2024 byl přelomový a rok 2025 na něj může navázat. Kryptoměny a blockchainové technologie již nebudou bojovat o přežití vůči možnému regulatornímu zásahu, ale naopak mohou očekávat dynamický rozvoj. Investoři by na tuto novou realitu měli adekvátně reagovat.

Miroslav Turčín, manažer prodeje WOOD & Company

Investice do umění a sběratelských předmětů

Globální vývoj na trhu s uměním v roce 2025 lze jen velmi složitě předpovídat. Přesto existují ukazatele, které nám mohou napovědět, jakým směrem se může trh vyvíjet. Například Art Market Confidence Index (AMCI) vykazuje aktuálně meziroční růst hodnoty z 18 bodů na 45 bodů. Jde o vyjádřenou důvěru účastníku trhu s uměním. Hodnota indexu ukazuje to, jak vidí obchodníci s uměním vývoj v tomto segmentu v souvislosti s vývojem akciových trhů, růstem HDP světových ekonomik nebo probíhajícími geopolitickými událostmi. Tato očekávání jsou následně přenášena do hodnoty indexu.

Art Price index 100 je sestaven obdobně jako S&P 500 index nebo DAX a zaměřuje se na stěžejní umělce na trhu s uměním, bere do úvahy jejich relativní váhu a význam. Index identifikuje 100 umělců s nejlepšími výsledky v aukcích (Blue Chips) za posledních pět let, kteří splňuj ukazatel likvidity. Váha každého umělce je pak úměrná jeho ročnímu aukčnímu obratu. Například nejvyšší podíl v indexu má Pablo Picasso (8,6%), následuje Jean Michael Basquiat (4,4%). Index v roce 2023 vykazoval hodnotu 709 bodů, což je v 5letém horizontu nárůst hodnoty o polovinu (2019: 480 bodů). Nebo-li jasná zpráva o síle investičního aktiva, jakým je kvalitní umělecké dílo, které obvykle s ohledem na kvalitu autora, provenience a dalších faktorů v čase roste na hodnotě.

Tradičně bohatí investoři, kteří jsou původem z USA, Číny nebo Velké Británie a tvoří dnes více než 80 % světové poptávky, budou i nadále dominovat. Jde o nejvyspělejší trhy, kde operují největší aukční domy a díla, jenž jsou prezentována, patří k nejdražším. Další významné trhy, kam se řadí Francie nebo Německo, mohou vykázat nižší dynamiku růstu nebo dokonce pokles. S ohledem na makro vývoj v těchto zemích je pravděpodobný posun části poptávky do dalších destinací např. do Jižní Koreje nebo Japonska.

Trendem, který již započal o několik let dříve, je investování přes on-line platformy. Tento způsob více vyhovuje mladším investorům z řad bohatých mileniálů nebo generace Z. Jde o živou vodu pro obchod a také díky tomu roste celkový objem prodejů, který by mohl v roce 2025 atakovat v pozitivním scénáři hranici 70 mld USD. Je však třeba podotknout, že statisitka celkových prodejů je silně pokřivena faktem, že můžeme dosledovat pouze obchody, které prošly oficiální cestou – aukcí nebo prodejem v galerii. Osobní prodeje, prodeje napřímo nebo mimo aukce jsou tak cenově skryty. Odborníci předpokládají, že reálný trh s uměním je tak násobně větší.

Nabídka je v posledních letech tvořena mixem různých aktivit a prodejních kanálů. Vedle již tradičních událostí kam patří aukce a mezinárodní veletrhy, roste význam prodejních kanálů na bázi on-line tržišt. Akcelerátorem byl Covid 19 a globální digitalizace, ale také poptávka ze strany nových, především mladších investorů. Nově se objevuje trend, který spojuje umění a jeho investiční potenciál s luxusním zbožím. Luxusní zboží je trendy, vykazuje známky vzácnosti, exkluzivity a stává se tak vyhledávaným investičním artiklem. Příkladem jsou vybrané modely hodinek věhlasných švýcarských manufaktur, nebo například kolekce legendární kabelek od Hermes. Aukční domy na tuto poptávku reagují a zařazují služby spojené s prodejem tohoto luxusu do svých nabídek. Například Sotheby na svých webových stránkách nabízí jak Fine Art tak Luxury Sales.

Osobně vidím trh s uměním jako růstový. Vede mě k tomu fakt, že mezi dlouhodobé výhody investice do uměni patří nízká korelace s tradičními finačními trhy (můžeme brát v potaz jistou korekci aktuálních hodnot akciového US trhu), dále vnitřní a estetická hodnota nebo pocit exkluzivity. Jde o esenci umění, která je věčně lákavá pro řadu investorů. Jde o uchovatele hodnoty peněz, sice s omezenou likviditou v krátkém čase, ale s ohledem na to, že trh s uměním stále roste na hodnotě, je vysoká pravděpodobnost zhodnocení. Tím se dostáváme na potenciál výnosů, který je vzhledem k historické zkušenosti značný.

Klíčová slova: Bitcoin | Akciový index | Korelace | Inflace | Nasdaq | Rusko | USA | Británie | Spotřebitelská důvěra | HDP | Německo | Francie | Pražská burza | Apple | Evropské akcie | Americké akcie | ETF | Poptávka | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Akciové trhy | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Zhodnocení | Transakce | Burza | Cash flow | Centrální banka | Konsolidace | DAX | Dividendový výnos | Ekonomika | Index FTSE 100 | Index PX | Investice | Investování | Kurz | Makléř | Nabídka | Platforma | S&P 500 | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Wall Street | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | USD | ČEZ | Obchodování | Evropa | Investiční příležitosti | FTSE | Indexy | Investoři | Blue chips | EU | Aukce | Pravděpodobnost | Zisk | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Arbitráže | Akcie ČEZ | CAC 40 | Financování | Makro | Burzy | Obchodníci | Index | Podpora | Volatilní | Akcie Apple | Akcie Komerční banky | Akcie Siemens | Americká centrální banka | Banka | Cena | Čínská ekonomika | České akcie | Ekonomický růst | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investice do umění | Investiční | Market | Nemovitosti | Société Générale | Stoxx | Trh | Tržní podíl | Zpráva | Zisky | CEE | P.A. | ROCE | Spojené státy | Tržby | Volby | MSCI | Úspěch | Erste Bank | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Globální akciové trhy | Panevropský akciový index | BlackRock | Moneta Money Bank | Sázení | Základní úrokové sazby | Firmy | Objem investic | Uvolňování měnové politiky | Kryptoměny | S&P | Německý DAX | Nejistota | Erste | Zajištění | FTSE 100 | Ethereum | Tesla | Kapitalizace | Francouzský CAC 40 | Akcie Moneta Money Bank | Výnosy | Alphabet | Švédsko | Očekávání | Stoxx Europe 50 | Akcie Kofoly | Tržní kapitalizace společnosti | Návratnost investic | Trh kryptoměn | Wood & Company | Zavedení dovozních cel | Akcie Amazonu | Výkonnost akcií | Růst zisků | Hodnota indexu | Bitcoin ETF | Pokles sazeb | Výnosové křivky | Bohatí | Klesající úrokové sazby | Digitalizace | S&P 500 Index | Deficit | Objem | Obchod | Technologický index Nasdaq | Technologický index | Hlavní události | Parlamentní volby | Rozvoj umělé inteligence | Miliardy | Další rozvoj | Rozvoj | Globální vývoj | Problémy | Nejistoty | Kontrakty | Události roku | Míra | Měnové politiky | Americké vlády | Slabý ekonomický růst | Ziskovost | Hospodaření | Vladimír Vávra | Návratnost | Netflix | Budoucnost | Ukazatele | SAP | Apple Inc. | Google | Trhy | Pražské burzy | Pokles | Situace | Meziroční růst | Zpomalení růstu | Akcie Alphabet | Obchody | Valuace | Vývoj | Výkyvy | Vývoj na trhu | Energetické společnosti | Komerční banky | Růst | Potenciál | Ceny elektřiny | Ekonomiky | Závislost | Investiční manažer | MSCI World | Zadlužení | Bezpečnost | Vládní deficit | T-Mobile | Hlavní trendy | Umělé inteligence | JDE | Covid | Makléř Wood & Company | Výkyvy cen | Apetit investorů | Generace Z | Ocenění | Šance | Ceny | Technologické společnosti | Důvěra | Odborníci | Nvidia | Moneta | Blockchainové technologie | Index STOXX Europe | Siemens | ACT | Akcie MONETA | Colt | Siemens Energy | Umění | Oslabení | Politická rizika | Cíle | Příležitosti | Softwarové firmy | Technologie | Rizikový profil | Odvětví | Flexibilita | Boom | Americké technologické společnosti | Čínští výrobci | Prostor pro růst | Společnosti | Opatření | Energetika | Hospodaření bank | Meta | Meta Platforms | Společnost | Stratégové | TIM | Akcie Meta Platforms | Akcie Meta | | Rozšiřování kapacit | Politické problémy | Cena transakce | Luxusní zboží | Sellier & Bellot | Výrobce munice | Colt CZ | Stabilní výnosy | Akcie Apple Inc. | Nárůst zisků | Historické zkušenosti | Fotovoltaické elektrárny | Zvýšení ziskovosti | Photon Energy | Cenová volatilita | Alokovat kapitál | Windfall daně | Tomáš Kacerovský | CZ | Line | Akcie Photon Energy | Zisky společnosti | Růstový potenciál | CEE region | Výroba elektřiny | Pokračující pokles | Obnovitelné zdroje | Pivovary | Hermes | Válka | Světové poptávky | Překážky | Silná poptávka | Investice do komerčních nemovitostí | Podíl obnovitelných zdrojů | Nízká korelace | Vice | Výhledy | Světové HDP | Zdroje energie | Energetická bezpečnost | Větrná energetika | Obnovitelné zdroje energie | Úvěrové aktivity | Inflation Reduction Act | Tržní příležitosti | Pivovary CZ | PX-TR | Index PX-TR | Rok 2024 | Jan Kolb | Miroslav Turčín | Platforms | Platformy | Prodeje | Vlády | Silný růstový potenciál | Výhody | Služby | Rovnováhy | Narůst zisků | Investiční potenciál | Pokračující růst | Luxury | Akcie Moneta | Rok 2025 | Polymarket | MONETA Money Bank | Politická podpora | Rok 2024 | Náklady | Václav Kůla |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Wirecard v insolvenci!
    Skandál společnosti Wirecard pokračuje v rychlém vývoji. Uplynulo jen pár dnů od doby, kdy společnost oznámila, že není schopna dohledat 1.9 mld. euro a dnes informovala o tom, že zahajuje proces vstoupení do insolvence. Akcie se za poslední dobu propadla o 90 % a dnes klesá pod hranici 11 euro. Wirecard má relativně malou váhu na indexu DAX, který je v posledních dnech zmítán především nejistotou ohledně dalšího šíření koronaviru. Po pádu pod hranici 12 000 euro se dnes DAX drží v okolí 12 120 euro. ​​​​​​​
  • WisdomTree doufá, že spoluprácí s USBank pomůže ke schválení Bitcoin NFT
    Společnost WisdomTree má u americké komise pro cenné papíry a burzu žádost o Bitcoin NFT, tu nedávno upravila. Doplnila totiž USBank jako správce fondu.
  • Wix je po výsledcích za 1Q pod tlakem
    Akcie Wix.Com (WIX.US) v pondělí klesly o více než 7,0 % poté, co softwarová společnost zveřejnila smíšené čtvrtletní údaje.
  • WizzAir a TUI pod tlakem 📉
    Nízkonákladové letecké společnosti jsou zatíženy rizikem hospodářského zpomalení a z toho vyplývající nižší poptávkou trhu, který dává přednost "levné" letecké dopravě. Akcie dnes ztrácejí 7,5 %.
  • Wolfspeed v závěrečné fázi jednání o významné smlouvě 📈
    Akcie Wolfspeed (WOLF.US) dnes rostou o více než 22 % po zprávách o možném blízkém dokončení jednacího procesu o velké smlouvě na dodávku 200mm polovodičových destiček. Pro společnost jde o nejsilnější růst ceny od začátku letošního roku.
  • WOOD & Company Blockchain+ podfond si připsal za uplynu-lý rok 73 %, počet investorů stoupá
    Podle expertů investiční skupiny WOOD & Company čeká blockchainovou technologii skvělá budoucnost s dobrým investičním potenciálem. I proto ve skupině vznikl nový WOOD & Company Blockchain+, podfond v rámci celého WOOD SICAV, určený pro kvalifikované investory. Podfond cílí na roční zhodnocení 25 % a na 50 milionů eur pod správou. Doporučený investiční horizont je 5 let. Součástí podfondu je aktuálně šest vybraných českých i zahraničních fondů.
  • Wood&Company - komentář v reakci na dnešní TK ČNB
    Koruna na samotné rozhodnutí ČNB v podstatě vůbec nezareagovala, zásadní pohyb přišel až při tiskové konferenci. Tomáš Nidetzky avizoval ochotu bankovní rady tlumit excesivní výkyvy kurzu koruny. To zapůsobilo na korunu jako jistá verbální intervence (oslabení koruny bylo navíc označené jako částečně panické) a česká měna posílila skokově o 20 haléřů na 27,23 Kč za euro. Posílení je limitováno avizovaným dalším snižováním sazeb ČNB – banka je připravena dále snižovat sazby v případě nutnosti, což dále sníží úrokový diferenciál mezi ČR a eurozónou.
  • WOOD & Company nákupem další varšavské kancelářské budovy rozšiřuje portfolio na 15 budov
    Aktiva realitního fondu WOOD & Company nově rozšíří kancelářská budova Concept Tower ve Varšavě. Tu společnost WOOD & Company získá od CPIPG. Budova má 9 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy a je plně pronajatá. Jde o druhou kancelářskou budovu na polském trhu a celkově už dvanácté aktivum Office podfondu, který se orientuje na kancelářské budovy v hlavních městech regionu střední a východní Evropy. Ten přitom dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější fondy v daném segmentu v Česku i na Slovensku, průměrný roční výnos od založení Office podfondu činí v korunové třídě 11,35 %.
  • WOOD & Company uvádí na pražskou burzu první SPAC ve střední Evropě
    Společnost WOOD SPAC One a.s. („WOOD SPAC One”), součást skupiny WOOD & Company, obdržela od ČNB formální schválení prospektu pro svůj záměr realizovat první SPAC transakci (Special Purpose Acquisition Company) na Burze cenných papírů Praha („BCPP“). Záměrem společnosti WOOD SPAC One je upsat kapitál v rozmezí od několika stovek milionů do 1 miliardy korun. Úpis bude zahájen 10. února a potrvá do 1. dubna 2022. Samotné uvedení společnosti na burzu je plánováno na 11. dubna 2022. Minimální objem investice v rámci úpisu činí 250 200 Kč. Na trzích střední a východní Evropy jde o první počin tohoto druhu. Podle skupiny WOOD & Company může být SPAC vítaným oživením pro pražskou burzu, která schopnost kvalitně zobchodovat tituly různé úrovně už několikrát prokázala. Na západních trzích proběhla v roce 2021 prostřednictvím SPAC zhruba polovina vstupů nových emisí na burzu.
  • WOOD & Company vstupuje s novým realitním fondem do segmentu logistiky. Pro první akvizici sáhla do Polska
    Skupina WOOD & Company otevírá nový WOOD & Co. Logistics podfond a vstupuje tak do segmentu logistiky. Nový podfond je určený pro kvalifikované investory. V eurové třídě cíluje na roční výnos 15 procent při investičním horizontu alespoň tři roky. Unikátní strategií fondu jsou investice do výstavby logistických nemovitostí, kdy investor získává možnost profitovat z developerského výnosu. První akvizicí nového podfondu je plánovaná investice do výstavby třetí etapy projektu 7R Park Tczew III nedaleko polského Gdaňsku. V přípravě je výstavba dalších logistických projektů ve střední Evropě.
  • WOOD SPAC One prodlužuje upisovací období do konce dubna
    Společnost WOOD SPAC One prodlužuje o měsíc upisovací období prvního SPACu na pražské burze. Částka, která byla dosud v rámci upisovacího období vybrána, již nyní převyšuje velmi úspěšné IPO Pilulky. S ohledem na zájem investorů a aktuální situaci na trzích, která je důsledkem rusko-ukrajinského konfliktu, chce společnost poskytnout investorům více času na vyhodnocení situace a případné vyvázání prostředků ze zasažených regionů. Proto prodlužuje upisovací období do 29. dubna 2022.
  • Word on the Street
    Finanční trhy se zřejmě snaží najít směr. V revidovaném World Economic Outlook Mezinárodní měnový fond ponechal globální růst...
  • WSJ: Aerolinky po zvýšení cen a snížení nákladů vykazují vysoké zisky
    Před rokem řada leteckých společností bojovala s nedostatkem peněz, protože některé země jen velmi pomalu rušily cestovní omezení související s pandemií nemoci covid-19. Nyní, když jsou již hranice zcela otevřené, vykazují někteří z těchto dopravců vysoké zisky, upozornil server listu The Wall Street Journal (WSJ).
  • WSJ: Americké firmy se kvůli Trumpovi zásobí čínským zbožím, některé se zadluží
    Americké firmy, které dovážejí z Číny, už teď reagují na plánovaná cla, jak je slíbil zavést zvolený prezident Donald Trump. Nejčastěji se snaží předzásobit. Někteří podnikatelé se kvůli tomu přitom neváhají ani zadlužit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ).
  • WSJ: Americký NortonLifeLock jedná o převzetí české antivirové firmy Avast
    New York/Praha - Americká softwarová společnost NortonLifeLock, dříve známá jako Symantec, jedná o převzetí české antivirové firmy Avast. Ve svém portfoliu by tak posílila spotřebitelský software. S odvoláním na informované zdroje to dnes napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který hodnotu transakce odhaduje na více než osm miliard dolarů (zhruba 173 miliard Kč). Pokud některá ze stran jednání neukončí, dohoda by mohla být uzavřena ještě do konce tohoto měsíce, uvedly zdroje WSJ.
  • WSJ: Američané pracují z domova, Evropané a Asiati se vracejí do kanceláří
    Zatímco Američané stále hojně pracují z domova, Evropané a Asiati se po pandemii covidu-19 častěji vracejí do kanceláří. Podle analytiků tráví Američané na pracovišti méně času, protože mají větší domy, větší dojezdové vzdálenosti do práce a je tam nižší nezaměstnanost. Třeba v Hongkongu ale žije v malých bytech více generací, což práci z domova příliš nenahrává. Napsal o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).
  • WSJ: Apple omezuje zaměstnancům užívání ChatGPT, vyvíjí podobnou technologii
    Americká technologická společnost Apple omezuje zaměstnancům užívání chatovacího robota s umělou inteligencí ChatGPT. Firma totiž pracuje na vlastní podobné technologii. S odkazem na dokumenty a zdroje o tom píše deník The Wall Street Journal (WSJ). Twitter pak obviňuje firmu Microsoft, že zneužívá dohodu o poskytování dat z této sociální sítě, uvedla s odkazem na dopis právníka Alexe Spira šéfovi Microsoftu agentura Reuters.
  • WSJ: Boeing se potýká s další vadou stroje 787 Dreamliner
    Americký výrobce letadel Boeing se potýká s další vadou letounu 787 Dreamliner. Týká se některých součástek z titanu, které jsou slabší, než by měly být. S odvoláním na informované zdroje to dnes napsal server listu The Wall Street Journal (WSJ). Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech. Boeing na dotaz agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.
  • WSJ: DeSantis oficiálně zahájí prezidentskou kampaň příští týden
    Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis příští týden oficiálně zahájí svou prezidentskou kampaň, píše deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje.
  • WSJ: Meta se ve čtvrtek chystá spustit síť Threads, která má konkurovat twitteru
    Americká internetová společnost Meta, která vlastní facebook či instagram, se ve čtvrtek chystá spustit textovou sociální síť Threads, která má konkurovat twitteru. Informoval o tom server listu Wall Street Journal (WSJ), podle něhož by se Threads mohl stát silným soupeřem twitteru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024