Tento šok přichází předčasně ve chvíli, kdy náš severní soused zdaleka nemá boj s inflací vyhraný. Jádrová inflace i růst mezd se v Polsku drží nad 10 % meziročně, depreciace zlotého bez podpory své centrální banky tak může volně pokračovat.
Vývoj měnového páru EUR/PLN (denní graf – D1):
Motivace držet takovou vysokoinflační měnu bez dostatečné úrokové kompenzace se pro forexové obchodníky rázem snižuje. Vysoký růst sociálních výdajů i skokové zvýšení investic do polské armády navíc působí jako silný proinflační faktor, který by měla NBP spíše tlumit než rozdmýchávat.
Meziroční vývoj jádrové inflace v Polsku:
Evropská centrální banka (ECB) uvažuje o možném zvýšení úroků příští týden z 4,25 % na 4,50 %. Kvůli slabým ekonomickým datům z eurozóny se pravděpodobnost tohoto kroku snižuje, ale i přesto se úrokový diferenciál mezi Polskem a eurozónou povážlivě utahuje. Polský zlotý má vzhledem k předchozím ziskům a výrazně vyšší inflaci velký prostor k oslabení.
Výprodejům se v tomto dynamickém středoevropském prostředí nevyhnula ani česká koruna. Česká národní banka (ČNB) sice drží svých „michlovských“ 7,00 % na úrocích, změna sentimentu a korekce předchozích zisků v souvislosti se ztrátou úrokové výhody oproti eurozóny už je znát i na naší domácí měně.
Růst měnového páru EUR/CZK až k 25,00 by neměl Bankovní radu příliš znepokojovat na to, aby se znovu vrátila k intervenčním prodejům eur z rozvahy ČNB. Slabší koruna ale bude znamenat delší období vysokých úrokových sazeb, protože dražší dovozy a podpořený vývozní průmysl bude držet inflační i mzdovou dynamiku na mírně vyšších obrátkách. Snížení úrokových sazeb v Česku se tedy posouvá o dalších několik měsíců do budoucna, pokud tedy nechtějí centrální bankéři ve stylu Polska hrát vabank a hodit svou měnu přes palubu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, NBP, ČNB