Sobota 21. prosince 2024 16:40
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

V Indexu sociálního rizika si Česko za loňský rok polepšilo o 14 pozic

20.01.2022 16:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnost Euler Hermes podruhé zveřejnila Index sociálního rizika (ISR), který identifikuje silné stránky, zranitelná místa a vnímání politických, institucionálních a společenských rámců v jednotlivých zemích. Tyto atributy signalizují obecnou náchylnost dané země k událostem systematického sociálního rizika, které by mohly mít zásadní dopad na politiku či na tvorbu a přijímání strategických, obchodních a investičních rozhodnutí. Letos byl hodnotící rámec indexu ISR rozšířen na 185 ekonomik (oproti 102 z analýzy z předchozího roku).

V roce 2021 se systematické sociální riziko v zemích s rozvinutými ekonomikami celkově snížilo. Tomuto poklesu vévodí severské země společně se Švýcarskem. Náleží jim pět prvních pozic žebříčku indexu ISR. V příznivém trendu pozitivního hodnocení míry sociálního rizika rozvinutých ekonomik však tvoří výjimku Francie, Spojené státy, Portugalsko a Řecko jako čtveřice zemí, jejichž skóre ISR zaznamenalo pokles. Naopak mezi ekonomikami, které se rozvíjejí a mezi které studie řadí i Českou republiku, celkově index sociálního rizika vzrostl, přičemž nejlepší umístění patří Estonsku (na 16. pozici), Česku (na 19. pozici) a Slovinsku (na 20. pozici). Česká republika si dokonce v žebříčku polepšila, dokázala se posunout o 14 pozic vzhůru a rovněž její skóre indexu IRS vzrostlo na +7,5 (tabulka 1 níže na konci textu). Na opačném konci pořadí s nejvyšším indexem IRS se naopak nachází Demokratická republika Kongo, Súdán, Afghánistán, Nigérie a Zimbabwe. Společně s Myanmarem a Peru zaznamenaly v žebříčku nejvýraznější propad za poslední rok a půl Afghánistán a Demokratická republika Kongo.

Detailnější analýza reakcí jednotlivých ekonomických strategií pro boj s covidem-19 naznačuje, že snižování trendu sociálního rizika se projevilo hlavně ve státech se silnou fiskální reakcí a/nebo v zemích, které udržely pod kontrolou nezaměstnanost. „České republice pomohlo k celkovému umístění v indexu ISR relativně vysoká fiskální odpověď na koronavirovou pandemii – přibližně 25 % HDP. I pracovnímu trhu se poměrně dařilo – do srpna 2021 nezaměstnanost vzrostla pouze o 1,1 procentního bodu od začátku pandemie,“ říká Iva Palusková, Country manažerka Euler Hermes pro ČR.

Při bližším pohledu se proto zdá, že pokud byly strategie na zvládnutí covidu-19 na pracovním trhu realizovány převážně prostřednictvím ekonomické podpory firem (jak činila většina nízkopříjmových či nižších středních ekonomik), tak lze jakoukoli podstatnou změnu v úrovni sociálního rizika přisuzovat výběru ekonomických intervencí pro boj s covidem-19. V tomto kontextu se proto neprojevila jako účinná strategie, kterou zvolily Ukrajina, Filipíny a Srí Lanka.

Pokud však strategie pro boj s pandemií zahrnovaly významné kroky vedoucí k přímé ochraně pracovních pozic a hotovostních převodů (jak bylo možné pozorovat u vyšších středních a vysokopříjmových ekonomik), zdá se, že veškeré významné změny ovlivňující úroveň sociálního rizika souvisí spíše s hlavními silnými či slabými místy jednotlivých ekonomik než s reakcemi na covid-19. V této souvislosti tedy země jako Bělorusko, Libanon a Peru mají zcela jasně ve svém hospodaření zranitelná místa, která kompenzují jakýkoli pozitivní efekt proticovidových strategií.

Zatímco vlády jednotlivých států pracují v reakci na pandemickou krizi na budování silnějších institucí, byly za účelem minimalizace sociálního rizika do budoucna definovány 3 prioritní oblasti zájmu: potravinová bezpečnost, genderová nerovnost a nerovnost v příjmech. Globální ceny potravin vzrostly od začátku pandemie o 43 % a odhaduje se, že potravinové deprivaci během krize bylo vystaveno o 70 – 161 milionů lidí navíc. „Je evidentní, že významná změna v globální potravinové výrobě a zemědělství je tedy nezbytná, pokud bude nutné uživit část populace, která je již dnes ohrožena hladem, a dvě miliardy dalších lidí, které na světě přibydou do roku 2050. Avšak v kontextu ČR potravinová bezpečnost nepředstavuje výrazný problém – s konečným skórem 88,3 ČR přeskočila mezi zeměmi hodnocenými v indexu průměrnou hodnotu 61. Poměrně nízko je navíc i úroveň populace, která v Česku žije pod mezinárodním měřítkem extrémní chudoby – jedná se o 0,01 %,“ podotýká Iva Palusková.

Covid-19 negativně zasáhl také do problematiky genderové nerovnosti – se vzrůstající mírou násilí páchaného na ženách a dívkách po celém světě se v kontextu vzrůstající chudoby rozšiřovala i propast v sociální ochraně, což daleko významněji ovlivňuje zranitelnost žen než mužů. V této souvislosti by programy obnovy měly zohledňovat genderové důsledky, odstraňovat právní bariéry vůči ženám a posilovat snahy o jejich ochranu před násilím. „S výsledkem 0,14 si ČR vedla v indexu poměrně dobře i z hlediska genderové nerovnosti – tento údaj byl měřen prostřednictvím škály od 0 do 1, přičemž jednička značí vysokou nerovnost mezi pohlavími,“ dodává Palusková.

Řešení třetí prioritní oblasti, příjmové nerovnosti, je aktuální v rozvojových i v rozvinutých zemích současně. Předběžné průzkumy Eurostatu totiž ukázaly, že i rozvinuté státy jako Rakousko, Bulharsko, Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko a Švédsko se potýkají se zvýšenými počty dospělých v produktivní věku, kteří jsou ohroženi chudobou (viz tabulka 2 na konci textu).

Tabulka 1: Index sociálního rizika Euler Hermes – pořadí a dosažené skóre jednotlivých zemí 1= nejvyšší riziko, 100 = nejnižší riziko



Tabulka 2: Podíl kvintilu příjmu pro disponibilní příjem

Poměr podílu kvintilu příjmu (S80/S20) ukazuje roční příjem 20 % populace s nejvyššími příjmy vzhledem k počtu let, po které musí 20 % populace s nejnižšími příjmy pracovat, aby dosáhlo identické výše příjmu. V EU se poměr zvýšil celkově, přičemž největší nárůst nerovnosti byl zaznamenán v Německu (1,8 roku) a Turecku (0,8 roku).



Zdroj: Eurostat. Allianz Research, Euler Hermes

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • VIG podepsal spolupráci s Maďarskou vládou, banky v CEE se nyní obchodují s prémií
    Uplynulý týden byl týdnem centrálních bank. Velké centrální banky ponechaly sazby na stávající úrovni, ale Fed i ECB vyslali do trhu jiné signály. V tuzemsku se mluvilo zejména o inflaci, která pokračovala v poklesu. V letošní poslední epizodě Týdne na pražské burze se podíváme na ČEZ, VIG, insider nákupy v Kofole a také na aktuální nacenění bank v CEE regionu.
  • VIG reportovala výsledky za 1Q, hrubé předepsané pojistné meziročně vzrostlo o 11 %
    Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál roku 2024. Společnost informovala o 11% meziročním růstu hrubého předepsaného pojistného.
  • VIG vykazuje další růst, Insider nákupy Kofoly a Colt
    Uplynulý týden zaznamenaly akciové indexy v Evropě růst. Mezi nejzajímavější makro zprávy z tuzemska se řadilo HDP a PMI z výroby. Kromě makroekonomických dat jsme se podívali i na výsledky rakouské pojišťovny VIG a Insider transakce v Kofole a Coltu.
  • Víkendář: Brexit se stává tragikomickou fraškou
    Po Velké Británii se množí konference a diskuse na téma brexitu a jeho dopadu na běžné lidi. Podobná diskuse se konala před několika dny v Notting Hillu, vstup na ni stál 26 liber a stejně jako řada jiných ve skutečnosti spíše ukázala, jaké vakuum nastalo po referendu o odchodu země z EU. Na pódium vyskočil Anand Menon, který je profesorem evropské politiky na věhlasné King's College. Pokud někdo ví, jak bude vypadat budoucnost, musí to být právě on. Jenže...
  • Víkendář: Proč Stalin nechal vyhladovět Ukrajinu? Šílený ekonomický plán, nebo prostá nenávist?
    Historikové až donedávna ignorovali období hladomoru, který panoval na Ukrajině v letech 1932–1933. Když o něm napříkl...
  • Víkendové G-20
    Víkendové zasadnutie G-20 neprinieslo zásadné zmeny pre narušenie väzieb na finančnom trhu.....
  • Víkendové setkání Trumpa s Xi probralo akciové trhy k životu
    Americké akciové trhy zahájily první obchodní den tohoto týdne v zelených barvách. Index Dow Jones posiluje o 1,2 %, S&P 500 přidává 1 % a technologický Nasdaq roste o 1,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede výrobcům luxusního zboží (+2,2 %), následovaným technologickými firmami se ziskem 2 %. Na opačné straně se nachází výrobci spotřebního zboží se ztrátou 0,6 %. Na dobré náladě na trzích se značnou měrou podepsal výsledek víkendového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Xi Jinpingem. Dle oficiálního vyjádření se obě země dohodly na pozastavení obchodní války (aktuální cla zůstanou v platnosti, jen nebude docházet k eskalaci) s platností od 1. ledna 2019 v délce 90 dnů. Tuto dobu si Spojené státy a Čína vymezily na nalezení společného řešení a uzavření obchodní dohody. Pokud by se v tomto horizontu nepodařilo najít společnou řeč, spustí se obchodní válka v plném rozsahu. Trump oznámil, že v takovém případě okamžitě zvýší dovozní cla z 10 na 25 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Čína mezitím již souhlasila, že nakoupí značné množství zemědělských, energetických, průmyslových a jiných produktů od Spojených států, aby se snížila obchodní nerovnováha mezi oběma zeměmi. Další ústupek Číny je ve snížení, či dokonce odstranění dovozních cel na americké automobily. Ty aktuálně činí 40 %. Vzhledem k tomu, že oznámené ústupky se týkají pouze Číny, můžeme schůzku prezidentů zhodnotit jako úspěšnou pro Donalda Trumpa.
  • Víkendový pohľad na EURUSD
    Po silných pohyboch na páre EURUSD počas piatka sme si pre V...
  • Víkend sa blíži!
    Trhy sa tak postupne pripravujú na víkendové zasadnutie G-20 (najsilnejšie ekonomiky sve...
  • Víme, kde zaplatíte za povinné ručení nejméně. Spočtěte si, kolik ušetříte za vozidlo
    Platit za pojištění nepotěší snad nikoho a navíc to znamená nepříjemný výdaj z rozpočtu. Třeba platit velké částky za své auto, na které musíte mít sjednané povinné ručení pro případ, že způsobíte někomu nehodu či škodu. My vám teď ukážeme, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň získáte výrazně více. Jak tedy platit až o 70% méně?
  • Vinou pandemie se příjmy snížily více než třetině Čechů. Dvě pětiny jich nemá finanční rezervu na déle než měsíc
    Téměř 4 z 10 Čechů pocítili dopad pandemie na své příjmy. Třetina jich má finanční rezervu na 4 a více měsíců, 42 procent maximálně na měsíc. O zaměstnání v době krize přišlo 7 procent dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • VIP zóna FXstreet.cz: nyní měsíc zdarma od HighSky Brokers
    VIP zóna vám nabízí jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Díky ní získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor a také náskok před ostatními účastníky trhu.
  • VIP Zóna FXStreet pro aktivní obchodníky zdarma
    Víte, jak můžete získat VIP zónu od společnosti FXStreet.cz na 3 měsíce zdarma? Stačí využít akce, kterou pro forexové obchodníky připravila společnost BOSSA. Vzhledem k tomu, že BOSSA má za cíl kontinuálně vzdělávat a posouvat dále své klienty, a to nejen začátečníky, ale i pokročilé tradery, nabízí možnost bezplatně využít vzdělávacího servisu VIP zóny FXStreet.cz.
  • VIP zóna od FXstreet.cz
    V rámci naší časově omezené nabídky mají klienti Purple Trading možnost získat 30denní vstup do VIP zóny od FXstreet.cz zcela zdarma. Naskýtá se vám tak unikátní příležitost k získání cenných informací. O jaké informace konkrétně jde, si přečtěte v tomto článku.
  • Víra v obchodní dohodu trvá, akcie rostou, lesk se ale vytrácí
    Americké akciové trhy se po rekordním pondělku trochu stáhly a zisky jsou v dopolední části newyorského obchodování skromnější. Index DJIA ale i tak po otevření zapsal nový rekord. Desetileté americké výnosy se dostaly na nejvyšší hodnoty od září, zatímco cela zlata během dne vytrvale klesá.
  • Vir Biotechnology po upgradu od Goldman Sachs prudce stoupá
    Akcie společnosti Vir Biotechnology (VIR.US) v úterý vzrostly o více než 8 % poté, co banka Goldman Sachs zvýšila doporučení pro imunologickou společnost z neutral na buy a zvýšila cílovou cenu ze 41 USD na 53 USD. Banka se domnívá, že by se akcie mohly zdvojnásobit, a to s odkazem na údaje o vakcíně proti chřipce, které Vir zveřejní v příštím roce.
  • Virgin Galactic je po zveřejnění reportu za 2Q o 14 % níže
    VG vykázal o 7 centů vyšší ztrátu, než kolik analytici odhadovali. Tržby se ukázaly být téměř 3krát vyšší než bylo odhadováno, avšak stále jsou nižší než náklady. Čistá ztráta se oproti 2Q21 prohloubila. Společnosti vznikají dodatečné výdaje spojené s výzkumem a vývojem infrastruktury.
  • Virgin Galactic, která plánuje vesmírnou turistiku, chce na burzu
    Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona, která plánuje pořádat turistické lety do vesmíru, chce do konce letošního roku vstoupit na burzu. Je to součástí dohody, v rámci které nový investor, společnost Social Capital Hedosophia (SCH), získá ve Virgin Galactic podíl 49 procent, oznámila dnes Bransonova společnost.
  • Virgin Galactic otevře novou továrnu ve Phoenixu
    Společnost oznámila, ře podepsala dlouhodobý kontrakt na novou továrnu ve Phoenixu. Továrna se nyní buduje a očekává se, že v provozu bude již na konci roku 2023. V této továrně se budou vyrábět letouny třídy Delta. Společnost minulý týden oznámila, že uzavřela smlouvu na výrobu lodí se společností Boeing.
  • Virgin Galactic po výsledcích vzroste o 30 %.
    Společnost Virgin Galactic (SPCE.US) dnes po ukončení seance na Wall Street vzrostla o 30 % poté, co včera oznámila výsledky za 3. čtvrtletí 2023. Společnost vykázala lepší než očekávané tržby, menší než očekávané ztráty a také menší než očekávané spálení hotovosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new