Neděle 17. listopadu 2024 11:16
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Víkendář: Proč Stalin nechal vyhladovět Ukrajinu? Šílený ekonomický plán, nebo prostá nenávist?

16.09.2017 08:06  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Historikové až donedávna ignorovali období hladomoru, který panoval na Ukrajině v letech 1932–1933. Když o něm například v padesátých letech hovořili ukrajinští emigranti v Kanadě, byly jejich zprávy většinou považovány za nacionalistickou propagandu. Někteří novináři ze Západu jako Gareth Jones či Malcolm Muggeridge přitom o hladomoru na ukrajinském venkově psali. Speciální komise pak v roce 1988 americkému Kongresu sdělila, že „Josef Stalin a jeho blízcí spolupracovníci spáchali v letech 1932–1933 na Ukrajincích genocidu“, otevírá Donald Rayfield text pro The Literary Review.

V devadesátých letech se otevřely ruské a ukrajinské archivy. K dispozici jsou tak zprávy očitých svědků hladomoru a dokonce dopisy umírajících vesničanů. Ještě ve třicátých letech totiž sovětské pošty posílaly do zahraničí dopisy adresované příbuzným, kteří emigrovali. Důvodem je možná to, že v odpovědích byla často i tvrdá měna, kterou bylo možné konfiskovat. Navíc je nyní přístupná korespondence mezi Stalinem a jeho kumpány. Z ní je zřejmé, že si byli jasně vědomi důsledků svých činů. Pouze jim unikala hloupost celého plánu, který měl prodejem obilovin dostat do země průmyslové stroje a z rolníků učinit dělníky.

Za genocidou stojí obvykle nějaká perverzní logika. Jejím cílem je snížit velikost populace, zabrat nějaké území či třeba sjednotit národ tím, že byl nalezen nějaký rasový, náboženský nebo třídní obětní beránek. Stalinova logika ale zřejmá není. Na počátku třicátých let se ceny obilovin nalézaly skutečně nízko a jejich prodejem nebylo možné získat nové průmyslové technologie. Pravděpodobnější ale je, že pro nákup amerických strojů byla spíše využívána otrocká práce v gulazích, která přinášela zlato, nikl a diamanty. Konfiskace potravin byla každopádně neefektivní a na polích hnily hromady obilovin namísto toho, aby byly převáženy do přístavů. Jediným jasným motivem Stalina tak byla nenávist vůči Ukrajině a jejím rolníkům.

Ukrajina bojovala během občanské války za nezávislost. K socialismu se stavěla většinou pozitivně, ale rolníci požadovali soukromé vlastnictví půdy. Stalin měl navíc dobrý důvod k velkým obavám z Ukrajiny, protože ta měla dobré vztahy s Polskem. Někteří jeho politici se totiž stavěli ostře proti komunismu a země otevírala svou náruč emigrantům, kteří proti němu bojovali.

Tématu ukrajinského hladomoru se ve své nové knize Red Famine: Stalin's War on Ukraine věnuje známá historička Anne Applebaumová. Poukazuje na to, že hrozný hladomor let 1931–1922, který se dotkl mnohem více Rusů než Ukrajinců, mohl zabít stejný počet lidí, jako tomu bylo v letech 1932–1933. Jediné, co tomu zabránilo, byla mezinárodní a zejména americká pomoc. Rolníci na Ukrajině se podle této historičky necítili nikdy v bezpečí, snahy o kolektivizaci vyprovokovaly v roce 1929 a poté i v roce 1930 jejich protesty. Ty byly natolik silné, že se rolníkům podařilo dostat pod svou moc celá města.

Vláda vlnu násilí eskalovala a komunističtí pohlaváři, kteří nesouhlasili s konfiskací potravin, se stali obětí čistek. Situace se zlepšila až v roce 1934, ale jen proto, že naživu zůstalo již mnohem méně lidí, které bylo třeba nakrmit. Celkový počet obětí hladomoru je ale těžké odhadnout, protože nelze přesně spočítat jeho dopad na úmrtnost novorozeňat a na nižší porodnost. Hladomor panoval i v jiných částech Sovětského svazu, důkazy a zprávy o něm ale nejsou tak bohaté. Umírali kvůli němu například kazachští nomádové.

Applebaumová se domnívá, že hladomor na Ukrajině souvisí s podezíravým pohledem na ukrajinský nacionalismus. V Sovětském svazu byly například podporovány jazyky jednotlivých národů s tím, že musely sloužit socialismu. Minoritní jazyky, které by v zemích jako USA či Brazílie pravděpodobně zanikly, tak v Sovětském svazu kvetly. Ovšem s jedinou výjimkou, a tou byla ukrajinština. Byla zpochybňována samotná existence tohoto jazyka a Ukrajinci si na rozdíl od Uzbeků mohou právem stěžovat na to, že u nich probíhala i kulturní genocida.

Applebaumová ale odmítá, že genocidou by byl hladomor. Genocida je podle ní termín, který ukazuje na určitý konkrétní cíl, jehož má být s jejím použitím dosaženo. Ten podle ní v případě ukrajinského hladomoru chybí. Namísto genocidy je tak vhodnější hovořit o zločinu proti lidskosti. A Applebaumová dodává ještě jeden postřeh: Hladomor se nakonec stal symbolem ukrajinských snah o vybudování jednoho národa. Ruský útlak tak pomohl sjednotit politicky, nábožensky a kulturně rozdělenou zemi. 

Klíčová slova: Tvrdá měna | Zlato | ROCE | Diamanty | USA | Měna | Zprávy | Brazílie | Komise |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vidina obchodních jednání a odložení brexitu podporují tržní sentiment. Rostoucí riziko německé recese zůstává stranou
    Příznivé zprávy kolem jednání USA - Čína udržují na hlavních trzích převážně pozitivní sentiment, ze kterého těží zejména akcie. Ty si v Evropě připisují asi 0,4 procenta, zatímco ropa mírně koriguje včerejší skok vzhůru a dluhopisy většinou ztrácejí. Více se dnes investoři zbavují papírů z periferie eurozóny, kde třeba španělské výnosy stoupají o 5 bodů.
  • Vienna Insurance Group
    Rakouská pojišťovna loni zdvojnásobila zisk před zdaněním na 406,7 milionu eur. Management navrhne zvýšit výplatu dividendy o třetinu na 80 eurocentů na akcii. Na pojistném VIG vybrala 9,051 miliardy eur. Růst vykázala všechna odvětví s vyjímkou životního pojištění, které zaznamenalo propad o 19,2 procenta.
  • VIEO: Výsledková sezóna s XTB: BlackRock spravuje téměř 10 bilionů dolarů, čeká na Bitcoinové ETF
    Výsledky minulý týden oznámila také společnost BlackRock, největší světový správce aktiv. Společnost v minulém čtvrtletí těžila z toho, že trhy začaly poměrně slušně růst, ale také z paniky v bankovním sektoru. Příliv prostředků do fondů BlackRock se však zpomalil, což způsobilo pokles akcií po zveřejnění výsledků. Další informace naleznete v našem videu.
  • Vietnamská ekonomika rychle roste díky obchodní válce USA s Čínou
    Vietnamská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračovala v rychlém růstu, protože těží z přílivu zahraničních objednávek a investic v důsledku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Vietnamský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 6,7 procenta. Jeho růst tak pouze nepatrně zpomalil z 6,8 procenta v prvním kvartálu.
  • Vietnam – vyšší úroda kávy a zlato
    Vietnam chystá v letošní sezóně větší úrodu, což zvýší celosvětovou nabídku a zvýší tlak na ceny, které za poslední dva měsíce klesly o více než 10 %.
  • VIG i Kofola vykazují solidní výsledky, státní rozpočet je v dezolátním stavu
    V uplynulém týdnu jsme se dočkali zveřejnění inflace v eurozóně, která vykázala další pokles. Evropské akciové indexy spolu s tím pražským rostly. V tuzemsku bylo kromě HDP a plnění státního rozpočtu zveřejněno i PMI ze zpracovatelského sektoru. Mimo jiné byly investorům doručeny i výsledky Kofoly a rakouské pojišťovny VIG za 1. kvartál. Jak reporty dopadly a mnohem více se dozvíte již nyní v našem videu.
  • VIG podepsal spolupráci s Maďarskou vládou, banky v CEE se nyní obchodují s prémií
    Uplynulý týden byl týdnem centrálních bank. Velké centrální banky ponechaly sazby na stávající úrovni, ale Fed i ECB vyslali do trhu jiné signály. V tuzemsku se mluvilo zejména o inflaci, která pokračovala v poklesu. V letošní poslední epizodě Týdne na pražské burze se podíváme na ČEZ, VIG, insider nákupy v Kofole a také na aktuální nacenění bank v CEE regionu.
  • VIG reportovala výsledky za 1Q, hrubé předepsané pojistné meziročně vzrostlo o 11 %
    Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál roku 2024. Společnost informovala o 11% meziročním růstu hrubého předepsaného pojistného.
  • VIG vykazuje další růst, Insider nákupy Kofoly a Colt
    Uplynulý týden zaznamenaly akciové indexy v Evropě růst. Mezi nejzajímavější makro zprávy z tuzemska se řadilo HDP a PMI z výroby. Kromě makroekonomických dat jsme se podívali i na výsledky rakouské pojišťovny VIG a Insider transakce v Kofole a Coltu.
  • Víkendář: Brexit se stává tragikomickou fraškou
    Po Velké Británii se množí konference a diskuse na téma brexitu a jeho dopadu na běžné lidi. Podobná diskuse se konala před několika dny v Notting Hillu, vstup na ni stál 26 liber a stejně jako řada jiných ve skutečnosti spíše ukázala, jaké vakuum nastalo po referendu o odchodu země z EU. Na pódium vyskočil Anand Menon, který je profesorem evropské politiky na věhlasné King's College. Pokud někdo ví, jak bude vypadat budoucnost, musí to být právě on. Jenže...
  • Víkendové G-20
    Víkendové zasadnutie G-20 neprinieslo zásadné zmeny pre narušenie väzieb na finančnom trhu.....
  • Víkendové setkání Trumpa s Xi probralo akciové trhy k životu
    Americké akciové trhy zahájily první obchodní den tohoto týdne v zelených barvách. Index Dow Jones posiluje o 1,2 %, S&P 500 přidává 1 % a technologický Nasdaq roste o 1,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede výrobcům luxusního zboží (+2,2 %), následovaným technologickými firmami se ziskem 2 %. Na opačné straně se nachází výrobci spotřebního zboží se ztrátou 0,6 %. Na dobré náladě na trzích se značnou měrou podepsal výsledek víkendového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Xi Jinpingem. Dle oficiálního vyjádření se obě země dohodly na pozastavení obchodní války (aktuální cla zůstanou v platnosti, jen nebude docházet k eskalaci) s platností od 1. ledna 2019 v délce 90 dnů. Tuto dobu si Spojené státy a Čína vymezily na nalezení společného řešení a uzavření obchodní dohody. Pokud by se v tomto horizontu nepodařilo najít společnou řeč, spustí se obchodní válka v plném rozsahu. Trump oznámil, že v takovém případě okamžitě zvýší dovozní cla z 10 na 25 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Čína mezitím již souhlasila, že nakoupí značné množství zemědělských, energetických, průmyslových a jiných produktů od Spojených států, aby se snížila obchodní nerovnováha mezi oběma zeměmi. Další ústupek Číny je ve snížení, či dokonce odstranění dovozních cel na americké automobily. Ty aktuálně činí 40 %. Vzhledem k tomu, že oznámené ústupky se týkají pouze Číny, můžeme schůzku prezidentů zhodnotit jako úspěšnou pro Donalda Trumpa.
  • Víkendový pohľad na EURUSD
    Po silných pohyboch na páre EURUSD počas piatka sme si pre V...
  • Víkend sa blíži!
    Trhy sa tak postupne pripravujú na víkendové zasadnutie G-20 (najsilnejšie ekonomiky sve...
  • Víme, kde zaplatíte za povinné ručení nejméně. Spočtěte si, kolik ušetříte za vozidlo
    Platit za pojištění nepotěší snad nikoho a navíc to znamená nepříjemný výdaj z rozpočtu. Třeba platit velké částky za své auto, na které musíte mít sjednané povinné ručení pro případ, že způsobíte někomu nehodu či škodu. My vám teď ukážeme, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň získáte výrazně více. Jak tedy platit až o 70% méně?
  • V Indexu sociálního rizika si Česko za loňský rok polepšilo o 14 pozic
    Společnost Euler Hermes podruhé zveřejnila Index sociálního rizika (ISR), který identifikuje silné stránky, zranitelná místa a vnímání politických, institucionálních a společenských rámců v jednotlivých zemích. Tyto atributy signalizují obecnou náchylnost dané země k událostem systematického sociálního rizika, které by mohly mít zásadní dopad na politiku či na tvorbu a přijímání strategických, obchodních a investičních rozhodnutí. Letos byl hodnotící rámec indexu ISR rozšířen na 185 ekonomik (oproti 102 z analýzy z předchozího roku).
  • Vinou pandemie se příjmy snížily více než třetině Čechů. Dvě pětiny jich nemá finanční rezervu na déle než měsíc
    Téměř 4 z 10 Čechů pocítili dopad pandemie na své příjmy. Třetina jich má finanční rezervu na 4 a více měsíců, 42 procent maximálně na měsíc. O zaměstnání v době krize přišlo 7 procent dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • VIP zóna FXstreet.cz: nyní měsíc zdarma od HighSky Brokers
    VIP zóna vám nabízí jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Díky ní získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor a také náskok před ostatními účastníky trhu.
  • VIP Zóna FXStreet pro aktivní obchodníky zdarma
    Víte, jak můžete získat VIP zónu od společnosti FXStreet.cz na 3 měsíce zdarma? Stačí využít akce, kterou pro forexové obchodníky připravila společnost BOSSA. Vzhledem k tomu, že BOSSA má za cíl kontinuálně vzdělávat a posouvat dále své klienty, a to nejen začátečníky, ale i pokročilé tradery, nabízí možnost bezplatně využít vzdělávacího servisu VIP zóny FXStreet.cz.
  • VIP zóna od FXstreet.cz
    V rámci naší časově omezené nabídky mají klienti Purple Trading možnost získat 30denní vstup do VIP zóny od FXstreet.cz zcela zdarma. Naskýtá se vám tak unikátní příležitost k získání cenných informací. O jaké informace konkrétně jde, si přečtěte v tomto článku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxPro
Directa SIM
Saxo Bank
reklama
Purple trading AI