Úterý 03. prosince 2024 18:34
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Dubnová data z reálné ekonomiky zklamala

06.06.2022 12:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výsledek průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví v dubnu výrazně zaostal za tržními očekáváními. Na datech byl patrný vliv vysokých cen dovážených surovin i pokračující problémy se subdodávkami. Meziměsíčně byl nižší i objem nových objednávek. Nedařilo se ani stavebnictví, kde meziměsíčně výrazně propadla především složka inženýrského stavitelství. Otázkou je, zda výstup sektorů již nezačne být limitován nejen chybějícími vstupy či jejich vysokými cenami, ale i klesající poptávkou. Ta již začíná narážet na svou kapacitu vysoké ceny absorbovat.

V průmyslovém sektoru zklamala nejenom data za duben, k horšímu byla revidována čísla i za předchozí měsíc. Dubnový meziměsíční pokles o 0,8 % znamená, že meziroční dynamika spadla z -1,4 % v březnu na -6,4 %. Zavážil zde ale fakt jednoho pracovního dnu méně v letošním dubnu oproti loňsku. Po očištění o kalendářní efekty tak meziroční dubnový pokles činil -3,8 %.

Z hlediska struktury se nedařilo zejména automobilovému průmyslu, kde se potíže s dodávkami projevují nejvíce. Výroba motorových vozidel tak spadla po očištění o kalendářní dny o 15,7 % y/y, výroba ostatních dopravních prostředků pak dokonce o 28,2 % y/y. Zpracovávatelský průmysl jako celek je níže o 4,0 %. Jsou ale i odvětví, která rostou, jako například oděvní a potravinářský průmysl, výroba nápojů, papírenský, kovodělný či strojírenský průmysl. Nepotěšil ani vývoj nových zakázek. Ty v dubnu klesly o 2,2 % m/m po sezónním očištění. S výjimkou chemického a strojírenského průmyslu klesly objednávky ve všech sledovaných odvětvích.

Nedařilo se ani zahraničnímu obchodu. Ten v dubnu překvapil deficitem 28,4 miliard CZK, když trh čekal zhruba polovinu. Na výsledku se negativně podepsaly vysoké ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Deficit v této kategorii byl tak meziročně o 24,5 mld. CZK hlubší. Vymazal tak téměř celý přebytek obchodu s motorovými vozidly, který byl navíc o 11,4 mld. CZK meziročně nižší. Meziměsíčně se po sezónním očištění vývoz zvýšil o 1,3 %, dovoz o 5,3 %. Zatímco za první čtyři měsíce loňského roku dosáhla bilance zahraničního obchodu přebytku 81,9 mld. CZK, v letošním roce to byl naopak deficit 37,9 mld. CZK. Za celý letošní rok tak bilance skončí také s vysokou pravděpodobností v červených číslech.

Ve stavebnictví v dubnu pokračoval negativní vývoj. Tamní produkce v souhrnu klesla meziměsíčně o 1,9 % po předchozím poklesu o 2,4 %. Zatímco na přelomu loňského a letošního roku stavebnictví zaznamenalo poměrně silné oživení, nyní už se nachází opět v poklesu. K prohloubení meziměsíčního poklesu došlo v inženýrském stavitelství, a to z  2,4 % v březnu na dubnových -7,7 %. V pozemním stavitelství produkce po předchozím poklesu meziměsíčně vzrostla, avšak pouze o skromných 0,7 %. V dubnu se navíc poměrně výrazně snížil počet vydaných stavebních povolení (meziměsíčně o 9,2 %). Meziroční růst celkové stavební produkce o 4 % souvisel s nízkou srovnávací základnou loňského roku.

Vyhlídky pro celý letošní rok tak nejsou nikterak růžové. Průmyslová produkce letos podle nás poklesne, když naše dubnová prognóza počítá s celoročním snížením reálné průmyslové výroby zhruba o procento. Za první čtyři měsíce činilo meziroční snížení 1,3 %, přičemž ani pro další měsíce nebudou průmyslníkům nahrávat přetrvávající potíže v subdodávkách a zdražující se komponenty pro výrobu včetně energií. Postupně se ale bude z meziročního pohledu snižovat statistická základna. Nesnadná situace v českém průmyslu spolu s vysokými cenami energií plus snahou se energetickými surovinami předzásobit uvrhnou do červených čísel i zahraniční obchod. Otazníky visí i nad českým stavitelstvím, kde by rostoucí ceny vstupů i hypoték mohly již začít limitovat poptávku po stavebních pracích.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dřívější konec QE dolaru nepomohl, informace z Fedu přinesly naopak přechodné oslabení
    Včerejší záznam z jednání Fedu ukončil nejistotu o konci QE. Program má skončit v říjnu, kdy centrální banka přestane ...
  • DSV narůstá o 7 % kvůli možné dohodě o akvizici německé DB Schenker📈
    Podle zdrojů agentury Reuters je dánská logistická firma DSV (DSV.DK) na cestě k získání odštěpené železniční logistické společnosti Schenker od Deutsche Banhn v obchodu za 14 miliard eur. Po jednání s německým vládním výborem byla nabídka DSV komentována jako nejatraktivnější. Druhým uchazečem a rivalem DSV je nizozemský fond CVC Capital Partners (CVC.NL).
  • Dualita výsledků zasedání Bank of England
    Ve čtvrtek skončilo zasedání Bank of England, na které mnozí netrpělivě čekali. Trhy neočekávaly od britské centrální banky změnu k holubičímu postoji, protože inflace v Británii je stále příliš vysoká. Analytici zároveň určité náznaky holubičím směrem očekávali. Přesně to se podle mého názoru stalo, ale někteří odborníci našli jestřábí postoj i tam, kde není.
  • Dubajská škola přijímá školné v Bitcoin a Ethereum
    Dubaj je i nadále v čele globálního přijímání kryptoměn, přičemž nejnovější příklad pochází z místní školy. Dubaj se poté, co se v minulých měsících stala domovem mnoha společností působících v oblasti digitálních aktiv, chce zlepšit přijímání kryptografických nástrojů dalšími taktikami. Tentokrát místní škola údajně uvedla, že chce začít přijímat platby za digitální majetek jako školné.
  • Duben – nové úvěry opět přepisovaly rekordy
    Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu dubna o 1,9 % meziměsíčně. Tentokrát za růstem nestojí úvěrová aktivita trhu, neboť jak úvěry úvěrovým institucím, tak pohledávky za klienty mírně poklesly. Hlavním zdrojem byl nárůst objemu dluhových cenných papírů v držení bank, a to o více než 181 mld. Kč.
  • Duben podílovým fondům příliš nepřál, mírné posílení zaznamenaly pouze nemovitostní fondy, které si připsaly 0,22 %
    Dubnové výsledky Broker Consulting indexu podílových fondů se až na jednu výjimku nesou ve znamení poklesu. Onu výjimku tvoří nemovitostní fondy, které meziměsíčně mírně posílily na 0,22 %. Nejhůře dopadly akciové fondy, které meziměsíčně ztratily -8,11 %. Za aktuálním propadem na akciových trzích stojí především technologické firmy, na které doléhá konflikt na Ukrajině.
  • Duben přinesl slabé výsledky průmyslu i stavebnictví
    Výsledky českého průmyslu i stavebnictví za duben zklamaly. Průmyslová produkce po březnovém nárůstu výrazně poklesla, nepotěšil ani další propad stavební výroby. Přestože problémy v dodavatelských řetězcích a cenové tlaky ve výrobní sféře již z velké části ustoupily do pozadí, tuzemský průmysl se bude nejspíše v nadcházejících měsících i nadále potýkat se slabou poptávkou. Stavební sektor naopak tíží vyšší úrokové sazby, které se odrážejí v útlumu rezidenční výstavby. Váznou i vládní investice do infrastruktury. Jediným údajem, který dopadl v dubnu příznivě byl zahraniční obchod, který skončil již čtvrtý měsíc v přebytku. Pomohl mu výrazně nižší dovoz ropy a plynu i vývoz automobilů.
  • Duben začíná silným výprodejem na trzích s kryptoměnami
    Poté, co v předchozím týdnu došlo k čistému odlivu zhruba 13 500 bitcoinů z bitcoinových spotových ETF, došlo v minulém týdnu k obratu a do všech bitcoinových spotových ETF bylo zakoupeno 12 130 bitcoinů.
  • Dubnová čísla za průmysl i zahraniční obchod se zapíšou do učebnic, temně. Tak zlý vývoj nečekali ani pesimisté, autoprůmysl se zhroutil o 80 procent
    Dubnový výkon českého průmyslu se bezesporu zapíše do učebnic, ovšem temným písmem. Průmyslová výroba se doslova zřítila, spadla nejvýrazněji minimálně v celém tomto miléniu, a to jak meziročně, tak meziměsíčně. Tak zlý výkon nečekali ani pesimisté.
  • Dubnová data potvrzují pozvolné ožívání domácí ekonomiky
    Dubnová data pozitivně překvapila. Zahraničnímu obchodu pomohl především vývoz dokončených automobilů, na růstu průmyslové produkce se pak pozitivně odrazila výroba ostatních dopravních prostředků a oživení ve strojírenství. Celkově lze však oživení v českém průmyslu zatím hodnotit pouze jako pozvolné, když ve více než třiceti procentech odvětvích zpracovatelského průmyslu výroba v dubnu meziměsíčně poklesla. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o tři procenta.
  • Dubnová inflace - dobrá záminka pro Fed k “pauze”
    Byly doby, kdy americká inflace bývala v zásadě ignorovaným makroekonomickým indikátorem a její odchylky, od toho co se čeká, nikoho netrápily. Post-covidová inflace tento laxní přístup trhů k inflačním datům ale zásadně změnila, takže fakt, že celková inflace poklesla v dubnu pod 5 %, vyvolal náležité pozitivní vzrušení. Nicméně pozitivní reakce trhů se zcela jistě netýkala jen faktu, že celková inflace díky cenám potravin činila méně, než trh očekával. K nejdůležitějším detailům dubnové inflace patří sdělení, že inflační tlaky v segmentu služeb (bez cen souvisejících s bydlením) zásadním způsobem chladnou.
  • Dubnová inflace zrychlila
    „V dubnu se inflace zvýšila o 0,9 procentního bodu na 2,9 %. Návratu dvouciferné inflace, která sužovala českou ekonomiku v předchozích dvou letech, se však bát nemusíme. Za dubnovým růstem spotřebitelských cen stojí zejména vývoj cen potravin, které zmírnily svůj meziroční pokles z minulých měsíců. Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v dubnu meziročně poklesly „jen“ o 2,7 %, zatímco v březnu to bylo zhruba o 6 %. Výrazný vliv na zvýšení dubnové inflace měl pak vývoj cen pohonných hmot. Ty téměř po celý duben rostly vinou vývoj cen ropy na světových trzích. Dubnový meziroční růst cen pohonných hmot a olejů byl 8,4 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Dubnová stavební produkce vlivem koronaviru výrazně poklesla
    Na karanténní opatření, která dosáhla svého vrcholu právě v dubnu, doplatilo i stavebnictví. Jeho produkce totiž poklesla meziročně o 4,6 %. Meziměsíční pokles po sezónním očištění činil 1,9 %. Paralýza české ekonomiky se podepsala především na produkci pozemního stavitelství, které běžně zahrnuje vyšší míru kontaktu mezi lidmi, jež poklesla meziročně o 10,5 %. Naproti tomu inženýrské stavitelství vykázalo v dubnu výrazný růst o 13,5 %. Lze předpokládat, že produkce inženýrského stavitelství byla tažena především vládními investicemi do dopravní infrastruktury.
  • Dubnová zadluženost českých domácností
    „Po předchozím útlumu hypoteční trh v dubnu výrazně ožil. Takový nárůst úvěrů na bydlení (konkrétně o 1,5 %) nebyl k vidění několik let a překonal i hodnoty z covidového období. Zároveň zůstal zachován silný růst v objemu spotřebitelských úvěrů, které se zvýšily o 1,7 % (5 mld. Kč). Přičítáme to neustávajícímu tlaku na reálné mzdy způsobeném vyššími životními náklady, jež vedou domácnosti k hledání externího financování svých potřeb. Stále pozorujeme silnou poptávku po neúčelových úvěrech, které našim zákazníkům poskytujeme.“
  • Dubnové resumé pro komodity: Zlato a ropa drží svou podporu
    Komodity ukončily měsíc duben téměř beze změny, celkově však už druhý po sobě jdoucí měsíc o něco níž – i když jen o 1 %. Po oznámení výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb oslabilo zlato se snížením politických rizik, ale i tak statečně bojovalo proti řadě nepříznivých vlivů v čele se slabším japonským jenem zvyšujícím akcie a výnosy obligací.
  • Dubnové tržby v maloobchodu a službách zklamaly
    České maloobchodní tržby bez prodejů aut v dubnu v reálném vyjádření meziměsíčně stagnovaly, zatímco měsíc předtím ještě rostly rychlým tempem o 1,2 %. V meziročním vyjádření byly po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 5,3 %, což byl ve srovnání s tržním konsensem (+5,5 % y/y) mírně horší výsledek. Solidní meziroční růst je z velké části dán nízkou srovnávací základnou. Za předpandemickým únorem 2020 tržby bez prodejů aut zaostávaly o 2,7 %.
  • Dubnový Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů skokově narostl
    Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu 2020 dosáhla hranice 6,92 %, p. a., meziměsíčně stoupla o 0,30 procentního bodu, což znamená návrat k sazbám z léta 2018. Velkého zdražování zatím ale svědky nejsme. Průměrná výše spotřebitelského úvěru v dubnu dosáhla 312 723 korun, což je výrazně více než v březnu, kdy činila 283 109 korun. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za duben 2020.
  • Dubnový nárůst ceny povinného ručení byl méně razantní než v březnu, pojistné vzrostlo o 68 korun na 6 659 korun
    Duben se opět nesl ve znamení dalšího zdražování povinného ručení, které ale probíhalo pozvolnějším tempem než v předchozím období. Výsledky Broker Consulting POVIndexu ukázaly, že jeho hodnota meziměsíčně poskočila o 68 korun na 6 659 korun. V porovnání s dlouhodobou průměrnou hodnotou indexu se ovšem stále drží níže, konkrétně o 74 korun. Odborníci upozorňují, že v letošním roce bude povinné ručení dál zdražovat, a to zejména kvůli rostoucí inflaci i ceně škodních událostí.
  • Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu
    Dubnová průmyslová produkce v tuzemsku meziměsíčně klesla o výrazných 1,9 % po silném březnovém nárůstu (revidovaném směrem vzhůru o 0,2 pb) ve výši +1,9 % m/m. Průmyslová výroba tak byla v dubnu po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní meziročně vyšší o 1,2 %, resp. o 1,8 % (NSA) nižší. To bylo vůči tržnímu konsensu negativní překvapení (+0,4 % y/y, náš odhad činil +0,5 % y/y), byť tržní odhady se pohybovaly v neobvykle širokém intervalu (-3,5 % y/y až po +4 % y/y).
  • Dudley (FED)
    "Obnova US ekonomiky bude omnoho pomalšia ako v minulosti."...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new