Zprvu se omlouvám všem, kteří nám s Pepou psali o zveřejnění našich obchodů, ale jsme oba pracovně na roztrhání.
Jako v předešlých článcích, se i nyní zaměříme na vyhodnocení agresivního obchodování formou čekajících pokynů, které zadáváme do platformy ihned po jejich zveřejnění. V druhé části článku Vám představím metodu, jež od ledna testuji na svém obchodním účtu, a která vykazuje velice obstojné výsledky.
Klasicky dodržujeme následující podmínky, již dříve definované Pepou (Nyklas):
- Obchodujeme všechny velikosti objednávek (minoritní/střední/silné), ale tentokrát namísto kombinace objednávka/stop-lossy kombinaci objednávka/opce.
- Pevně definovaný TP 25 pips
- Pevně definovaný SL 15 pips
- Neobchodujeme objednávky, ve kterých už došlo k vyplnění při zveřejnění expertního výhledu.
- Neobchodujeme objednávky při vyhlašovaní extrémních fundamentů, když se nedoporučuje obchodovat. Na tyto body se zaměříme v druhé části článku.
- V případě, že se objednávka skládá ze dvou úrovní, jako je např. střední poptávka na úrovní 1.4220 - 1.4230, obchodujeme úroveň vzdálenější aktuální hodnotě trhu.
Při vyhodnocení všech obchodů dostaneme následující čísla:
- Vyplněno 67 institucionálních objednávek
- Celkem 31x zasažen TP na úrovni 25 pips tj. 7750 USD hrubý zisk
- Celkem 36x zasažen SL na úrovni 15 pips tj. 5400 USD hrubá ztráta
Takže celkově jsme se s fixními parametry zadání obchodů dostali na 42,5 %, tudíž i přes nepříznivý procentuální výsledek se nám pomocí kladného RRR podařilo realizovat zisk v podobě 235 pips.
Při obchodování tohoto modelu o velikosti pozice 1 lot se dostaneme na čistý zisk 2350 USD. Je samozřejmé, že to někomu přijde velice málo k poměru riziku, které podstupuje při takto velké pozici. Zvláště pak v případě, že nedisponujeme velikým účtem, abychom dodrželi MM na obchod na cca 2% kapitálu. Na druhou stranu je to model, který má výhodu v naprosto minimální nenáročnosti na čas strávený u obchodní platformy, případně na znalosti tradera.
Kdybychom pokračovali v obchodování na účtu z minulého měsíce, kdy jsme 31.1. končili na částce 9022 USD z původních 4000 USD (viz článek - https://www.fxstreet.cz/nyklas-vip-zona-na-surovo-vysledky-inst-objednavek-za-leden.html), pak bychom se po zachování MM při 5% dostali 28.2 na konečnou částku 17020 USD, aniž bychom jakkoliv změnili nebo upravovali princip obchodování.
Tento obchodní model byl zde zmíněn již několikrát. Jeho výhody jsou už jasné, nicméně má samozřejmě také spoustu negativ. Za největší negativum pokládám, že ačkoliv se mnody stane, že se trh správně odrazí, tak pohyb není dostatečně silný. Tím pádem, než si trh dojde pro náš TP, dojde k otočení a náš zprvu dobrý obchod končí na SL. Vylepšení je spousta.
Při vyhodnocení našich obchodů jsem nejen já, ale už i spousta z vás, čtenářů, zjistili, že tento model příliš nefunguje ve dnech zvýšené volatility trhu.Také, že v tyto dny, kdy nás FXstreet dokonce varuje, abychom neobchodovali, my přesto obchodujeme, pak velmi často končíme na SL. Trh se pak mnohdy otočí, sice tím, pro nás správným, směrem, ale to už pozdě.
Já osobně na to nadával, ale pak mě napadla jedna taková věc, která využívá jakési nedokonalosti v IO, a to zadání příkazů "naopak". Jednoduše jsem si spočetl, že počet SL v tyto hodiny ovlivněné fundamenty extrémně překonával TP. Připravil jsem pro Vás přehled takovýchto obchodů za tento měsíc.
- Obchodujeme všechny velikosti objednávek (minoritní/střední/silné), a to i vn kombinací objednávka/stop-lossy i samotné stop-lossy
- Pevně definovaný TP 15 pips
- Pevně definovaný SL 10 pips
- Neobchodujeme objednávky, kde už došlo k vyplnění při zveřejnění expertního výhledu
- Obchodujeme při vyhlašovaní extrémních fundamentů - hodinu před až cca 2 hodiny po
- V případě že se objednávka skládá z dvou úrovní, jako je např. střední poptávka na úrovní 1.4220 - 1.4230, obchodujeme úroveň vzdálenější aktuální hodnotě trhu
- Obchody zadáváme revers oproti obvyklému systému
Při vyhodnocení všech obchodů dostaneme následující čísla -
- Vyplněno 40 institucionálních objednávek
- Celkem 28x zasažen TP na úrovní 15 pips tj. 4200 USD hrubý zisk
- Celkem 12x zasažen SL na úrovní 10 pips tj. 1200 USD hrubá ztráta
Tedy, sečteno podtrženo, máme 70% úspěšnost a výsledek 300 pips v zisku. Klasicky tedy v případě otevření pozice o velikosti pozice 1 lot se dostáváme na krásných 3000 USD.
Pokud bychom uvažovali o tomto revers systému při velikosti obchodního účtu 4000 USD a dále MM, který akceptuje risk 2 % na obchod, podle toho určíme před každým obchodem velikost pozice, tak bychom v tomto měsíci zakončili obchodování na částce 7181 USD a svůj obchodní účet tedy navýšili o 3181 USD. Obrázek a procenta si každý dopočítá sám... :)
Poslední dobou nás dva (Pepu víc) oslovuje poměrně početné množství lidí, které se tradingu již věnuje, případně věnovat chce. Spousta z Vás chce obchodovat tyto objednávky a chce poradit, jak to děláme my, s tím, že to u nich to nefunguje.
Dost často se stává, že tradeři chtějí nárazově vydělat spoustu pips, protože doufají ve zvrat, který nastane o pár pip výše. Tak porušují pevně daná pravidla a posouvají nebo ruší SL. Bohužel obvykle zrovna ve chvíli, kdy se takto člověk rozhodně, trh se vydá nekontrolovaně výš a tohle je cesta k vysokým ztrátám, případně ke zbytečnému margin call. Nedělejte to, tohle je gembl, ne seriozní trading :)
Upřímně se přiznávám, že se každý den dívám na výsledky z předešlého dne a říkám si, že už to přestalo fungovat. Měl jsem 4 krát po sobě SL, že to nefunguje a že je čas toho nechat. Pak ale přijde konec týdne a já vidím, že jsem opět v zisku.
Model obchodování ani jednoho z nás není žádné umění. Nechceme vás navádět k obchodování, ale chceme vám ukázat, že ty prachy tam prostě jsou a je škoda je nechat ostatním.
Více o možnostech obchodování IO je možné se dozvědět na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader.
Marek Šatan & Josef Nykl
Zvláštní poděkování patří Tomáši Venturovi, za kontrolu nad zadáváním příkazů a jeho back test, kterým jsme ověřovali výsledky u jiných brokerů.