V dnešním článku si rozebereme jednu z velmi rozšířených myšlenkových klišé, které mnoha lidem staví do cesty za jejich cíly mnohdy nepřekonatelné překážky, zatímco jiní, kvůli tomuto způsobu myšlení, na svou cestu za úspěchem ani nevyrazí. Řeč bude o orientaci mysle na úspěch a orientaci mysle na prohry. Samozřejmě si v závěru článku ukážeme, jak obecné znalosti využít přímo v tradingu. Pojďme na to.
Kam je mysl orientována?
Jen bych na úvod rád připomněl, že se nejedná o tzv. „pozitivní myšlení“, protože pokud máte mysl nastavenou na úspěch, lze udělat i ze zdánlivě negativní záležitosti vytěžit to nejlepší. Když je mysl orientována na úspěch, je zcela nesmyslné dělit mezi dobrým a špatným.
Orientace lidské mysli se velmi snadno pozná při konverzaci buď sám se sebou, nebo při rozhovoru s někým, kdo tyto rozdíly dokáže vnímat. Takovým příkladem může být odpověď na otázku: „co by sis dal k obědu?“. Odpověď totiž může přijít například ve formě: „ Dal bych si řízek“ nebo může být odpovězeno stylem „hlavně ne koprovku“. Z tohoto příkladu jasně vyplívá, kam je mysl odpovídajícího orientována.
Dalším příkladem orientace mysli je velmi často vzpomínaný příklad s parkováním. Pokud bude řidič věřit tomu, že bude parkoviště plné, tak skutečně bude parkoviště plné. Pokud ale bude vždy přesvědčen o tom, že na něj čeká to nejlepší parkovací místo před jeho domem/vchodem, může se těšit, že na něj bude ve většině případů takové parkovací místo skutečně čekat, byť by mělo být poslední volné.
Orientace mysli v tradingu
Člověk, který se nebojí introspekce a má zájem se rozvíjet, může si na základě příkladů uvedených výše, začít upravovat své vlastní myšlení.
Ona totiž orientace mysli hraje velmi důležitou roly i v tradingu. Dopady této problematiky se mnohdy točí okolo přístupu ke stop-lossům a ztrátám obecně. Pokud si bude obchodník během otevřené obchodní pozice v duchu říkat: “hlavně ať to není další stopka“, nejenže je jeho mysl právě orientovaná na neúspěch, ale také se dopouští manipulace své vlastní mysli pomocí generalizace, a to slovem „další“. Co jiného by se mohlo v takovém případě stát, než to, že skutečně obchodník dostane stop-loss?
Velmi častou otázkou lidí, kteří by možná i chtěli na sobě pracovat, ale z nějakého důvodu nemohou začít, protože si nejsou schopni představit, jak mají změnit své vnímání, nebo zde konkrétně orientaci své mysli. Problémem v takovém případě je logika. Takový to lidé jsou příliš logičtí a příliš analytičtí. Nevýhodou tohoto přístupu je, že není schopen pracovat s abstraktními úkony, což práce s myslí bezpochyby je. Logika je nepřítelem práce na sobě samém, protože mysl pracuje spíše na bázi kvantových procesů než logických A->B spojení a tak kde logický člověk vidí pouze jedno nebo dvě možná řešení tam, kde se ve skutečnosti nachází řešení nekonečno.
V dalším článku si ukážeme techniku, která je využívána umělci ke zlepšování intuice a přepnutí mysle z logického uvažování do uvažování intuitivního, které jim pomáhá více procítit předmět zájmu a tak zlepšit kvalitu výsledného uměleckého díla.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass