Důležitým faktorem je právě měnové vyjádření ceny zlata. V amerických dolarech skutečně ztratilo desítky procent, ve vyjádření v domácí měně většiny zlatých střadatelů po celém světě ale ztráty nebyly tak silné a např. v Rusku, Brazílii či Turecku držba zlata v posledních letech představovala velice ziskový obchod. Graf vývoje ceny zlata v českých korunách najdete níže. Jak je vidět, začátkem letošního roku při prudkém oslabení CZK vůči USD se cena přiblížila svým maximům z roku 2012, přes léto už se však znovu dostala na slabší úrovně.
Vývoj ceny zlata v CZK za unci za posledních 5 let:
Těchto výhod využívání slábnoucí domácí měny mohou využít střadatelé pouze při fyzické držbě. Naopak při nákupu zlatých kontraktů u brokera se nejprve zohledňuje pohyb v USD, který se až následně převádí do korun. Z tohoto pohledu tedy bylo fyzické nakoupení cihličky výhodnější.
Je ale potřeba se podívat do budoucna a vzít v úvahu možné scénáře vývoje kurzu koruny. Velice pravděpodobné je v horizontu jednoho roku posílení české koruny vůči dolaru a to kvůli výhledovému ukončení intervenčnímu režimu, po kterém se čeká zhruba 10procentní posílení koruny nejenom vůči euru, ale samozřejmě také vůči dolaru.
Při tomto výhledu se tedy stává fyzická držba neatraktivní. Pokud přece jen plánujete spekulovat na růst ceny zlata v USD, je cenově výhodnější i poplatkově a likvidně šetrnější nákup skrz elektronického brokera. Ten Vás sice neochrání od krajně pesimistického scénáře, při kterém by krachovaly všechny finanční instituce, protože tato transakce s sebou nese i riziko splácení závazků daného brokera. V horizontu několika následujících čtvrtletí, kdy se podobná událost neočekává, je však oproti fyzické držbě rozumnou volbou.
Vývoj ceny zlata v USD za unci za posledních 5 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: bullion-rates.com, goldprice.org