Dobrou kondici největší světové ekonomiky berou v potaz i dluhopisové trhy, které nyní předpokládají, že utažená měnová politika s námi zůstane delší dobu. To reflektuje především prudký růst výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů, které se dostaly k maximům z podzimu loňského roku.
Vývoj 10letého výnosu amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Narativ „pokles sazeb je blízko“, který živil letošní rally na akciových trzích, víceméně opadl. Při rekordně nízké nezaměstnanosti, svižném růstu mezd a slábnoucím dolaru si nemůže Fed dovolit snížit úrokové sazby. Dokud nepřijde nějaký šok typu vlny krachů z realitního, bankovního nebo technologického prostředí, může si Fed dovolit vysoké sazby.
Snížení ratingu amerického vládního dluhu agenturou Fitch z tohoto týdne z AAA na AA+ nemá z praktického hlediska žádný velký dopad, protože US bondy budou i nadále brány jako ty z nejbezpečnějších na světě. Tento krok ale může nahlodat důvěrou trhů a spekulanti, kteří se bojí, že někdo jiný začne prodávat, raději také na dnešních cenách prodají a sebenaplňující proroctví je na světě.
Kartami v tomto týdnu ještě zamíchá NFP report z amerického trhu práce. Pokud se potvrdí trend vysokého přírůstku pracovních míst a zvyšujících se mezd, jak už napověděl středeční ADP report, půjde o další impuls směrem k růstu výnosů dluhopisů a dilema akciového trhu, jestli se spoléhat na silnou ekonomiku nebo raději nebojovat se stále přísnějším Fedem.
Prozatím je korekce na akciích relativně nízká. Stačí se ale podívat, kde se akcie obchodovaly při předchozím dosažení 4,15 % p.a. na 10letém bondu v říjnu loňského roku – 3600 bodů oproti dnešním 4690 bodům. Vyšší výnosy stahovaly trh i letos v březnu a není důvod, proč by tomu nemělo být i nyní.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com