Pondělí 30. prosince 2024 18:35
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner

Čínská státní automobilka SAIC zvažuje Česko pro svoji první evropskou továrnu, informuje dnešní španělský tisk. Česko by tak Číně pomáhalo obcházet nová cla EU

12.07.2024 18:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínská státní automobilka SAIC postaví svoji první evropskou továrnu na výrobu elektroaut. Jako místo této rozsáhlé investice zvažuje čínský podnik Českou republiku, informuje dnešní španělský ekonomický list Expansión, jejž cituje agentura Bloomberg (viz níže). Kromě Česka je prý ve hře několik míst ve Španělsku a Maďarsko.

Od tohoto měsíce čelí čínské automobilky v EU navýšenému clu. V případě elektrovozů SAIC jde konkrétně o 37,6 procenta. Budování závodů přímo na území EU čínským automobilkám umožní se clům EU vyhnout. V Maďarsku už buduje závod jiný čínský výrobce elektroaut, BYD.

Pozoruhodné v dané souvislosti je, že zatímco tedy čínské automobilky expandují do EU, ty evropské se v EU spíše chystají „vyklízet pole“.

Nejnověji německý Volkswagen zvažuje to, co v celé své historii – píšící se od roku 1937 – ještě nikdy neudělal. A sice, že by zavřel továrnu na auta v Evropě. V tomto případě jde konkrétně o závod na elektrická SUV v Belgii. Volkswagen stejně jako mnohé jiné automobilky čelí ochabnutí zájmu o elektrovozy, včetně právě i toho o elektrická SUV.

Volkswagen navíc musí šetřit na pokuty. Podle včerejší analýzy největší švýcarské banky UBS mu už v příštím roce hrozí finanční újma v přepočtu až zhruba 50 miliard korun, související s možnou pokutou Evropské komise. Ta Volkswagenu penále uloží v tom případě, pokud se automobilce nebude dařit dostatečně rychle přecházet na elektromobilitu. Což je podle UBS poměrně pravděpodobné.

Nejde jen o to, že o elektrovozy německé automobilky není valný zájem. Volkswagen naráží i na vysoké náklady práce. V Belgii, kde zvažuje zavření továrny, jsou tyto takřka trojnásobné v porovnání s těmi v Maďarsku, kde tedy elektrovozy bude vyrábět zmíněná čínská BYD, úhlavní čínský rival Volkswagenu.

Zatímco Peking čínské automobilky hýčká, Brusel ty eurounijní bude vysoce pokutovat. Ani to automobilkám EU konkurenceschopnosti nepřidá. Pokud bude Čína více a více svých elektrovozů vyrábět přímo v EU, jak se to nyní chystá činit i státní automobilka SAIC, konkurenceschopnost automobilek typu Volkswagenu dále klese.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínská makrodata předčila očekávání, EUR a AUD v Asii posilovaly
    Andrew Robinson, 17. ledna 2012 EUR a AUD během asijské seance posilovaly poté, ...
  • Čínská nervozita se do Evropy nepřenáší. Koruna i euro začínají týden v klidu
    Začátek nového týdne se nese v poměrně pozitivním duchu, poté co se z Číny do Evropy nepřenesla nervozita spojená s propadem akcií a změnou regulace v oblasti finančních trhů a investic. Evropským akciím se daří mírně růst a dobře jsou na tom také dluhopisy na periferii, zatímco výnosy těch jádrových se příliš nemění.
  • Čínska obchodná bilancia
    (Oct) Čínska obchodná bilancia: prebytok $17mld. (očak&amp...
  • Čínska obchodná bilancia v júni expandovala, trhy po dobrých správach pokračujú v raste
    Čína za mesiac jún zverejnila lepšie saldo obchodnej bilancie, než boli trhové odhady. Medzinárodný obchod s Čínou bol podporený hlavne robustným dopytom po čínskych výrobkoch a silným domácim apetítom po konštrukčných materiáloch.
  • Čínská odveta je tu i přes Trumpovy hrozby, akcie prohlubují propad
    Ten krok Čína několikrát ohlásila a nakonec udělat v podstatě musela, takže se s ním víceméně počítalo. I přes Trumpovo obligátní varování, nebo spíše vyhrožování, dnes Čína oznámila odvetná cla na americké zboží za 60 mld. USD, a to ve výši 5 až 25 procent. V souladu s naším předpokladem jde o krok menší než předchozí americký. Nedá se říct, že by nechal finanční trhy úplně v klidu, ale podle nás jsou důvodem k obavám spíše další americká cla, jejichž zavedení je po čínské odvetě pravděpodobnější. Právě toto téma bude nyní klíčové.
  • Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
    Čína zintenzivnila svou odpověď na nedávná americká omezení v oblasti polovodičů zavedením exportních kontrol na klíčové minerály nezbytné pro výrobu čipů. Zároveň varovala domácí společnosti před závislostí na amerických technologiích.
  • Čínská podpora a divoké výsledky. Akciová Evropa roste, Amerika ne
    Akcie velkých technologických firem si tuto výsledkovou sezónu "užívají" naplno. Samotné výsledky jsou při nejlepším smíšené, reakce akcií prudké a změny směru časté. Naposledy dodal slabá čísla Amazon, jehož akcie jsou za to náležitě odměněny. Složitější je to s Applem, který dobré výsledky doplnil o slabší výhled a jeho akcie se následně zhouply oběma směry.
  • Čínská podpora táhne akcie výš, koruna vyčkává na ČNB
    Západní akciové trhy nám už od včerejška vzkazují, že téma čínského koronaviru pro ně v podstatě skončilo. Indexy se už vrátily na svá předchozí maxima a dnes pokračují dál nahoru, aby je posouvaly. Sice už nejde o tak strmý vzestup, ale dalších pár desetin procenta tam je. Co se týče Asie, šanghajská burza ještě ztráty nedorovnala, ale také se snaží při růstu skoro o 2 procenta.
  • Čínská ratingová agentura chválí ČR za stabilitu a rozumné zadlužení, uděluje nejvyšší rating ze CE3
    Čínská protiváha k trojici největších světových ratingových agentur jménem Dagon...
  • Čínská reakce v obchodní válce poslala dolů akcie, dolar i ropu
    Čína zareagovala v obchodní válce se Spojenými státy s razancí a trhy panikaří. Na akciových trzích se dnes výprodej přenesl z Asie přes Evropu na Wall Street, kde širší akciový index S&P 500 pod tlakem technologických výrobců a sektoru spotřebního zboží prodloužil pokles do šestého dne a padá o více než 2 %. Celkově jsou hlavní americké indexy v podvečer na skoro dvouměsíčních minimech, zatímco evropské burzy zažívaly nejhorší dvoudenní pád od referenda o brexitu.
  • Čínská tovární aktivita dosáhla v únoru 11letého maxima
    Většina asijsko-pacifických trhů dnes vzrostla, protože investoři a obchodníci vstřebali řadu pozitivních ekonomických údajů. Čínský národní statistický úřad (NBS) oznámil, že jeho výrobní index PMI v únoru vzrostl na 52,6 bodu, což je nejvyšší hodnota za posledních jedenáct let. Zpráva australského statistického úřadu (ABS) ukázala, že HDP země v posledním čtvrtletí roku 2022 vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 %.
  • Čínská vakcína proti koronaviru bude hotová do konce roku
    „Zprávy o pokrocích ve vývoji vakcín proti koronaviru výrazně zlepšily náladu na trzích. Rozhodování investorů je však stále zatíženo mnoha nejistotami. V následujících měsících lze proto očekávat turbulentní vývoj na trzích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Čínska vláda
    Naše plány na revalváciu juanu nebudú ovplyvnené rozširujúcou sa dlhovou krízou....
  • Čínská vláda očekává, že nedostatek čipů pro auta v tomto čtvrtletí poleví
    Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií očekává, že nedostatek čipů, který brzdí výrobu automobilového průmyslu, v tomto čtvrtletí poleví. Uvedl to mluvčí ministerstva. Čipy se stávají čím dál důležitější součástí automobilů a jejich globální nedostatek nyní omezuje výrobu automobilového průmyslu po celém světě včetně České republiky.
  • Čínská vláda sníží dovozní cla na stovky produktů. OPEC+ by v březnu mohl navýšit svoji produkci
    Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby vypracovala odvetná opatření za americké sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Dále Medveděv označil americké sankce za krok, který nedopovídá zásadám mezinárodního práva a obchodu. Prodej nových domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostl o 1,3 %. Trh přitom očekával že dojde k poklesu o 0,3 %. Čínská vláda informovala, že od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů. Tamní vláda také slíbila větší otevření energetického a telekomunikačního trhu. Podle analytiků se Peking tímto krokem snaží podpořit domácí ekonomiku, která v poslední době zpomaluje.
  • Čínská výroba padá na 7měsíční minimum; analýza EUR/AUD
    Nový týden začíná tradičně daty z nejlidnatější světové ekonomiky. Čína v noci reportovala výrobní index nákupních manažerů...
  • Čínská výroba zrychluje
    Růst čínského výrobního sektoru v lednu zrychlil na 2letá maxima. Index nákupních manažerů ve výrobě (HSBC PMI ...
  • Čínské ADR klesají uprostřed rostoucího tlaku na vybírání zisků 🚩JD.com dolů o 7%
    Akcie čínských gigantů jako JD.com (JD.US), Alibaba (BABA.US), Tencent (TME.US) a Yum! China (YUM.US) dnes obchodují v rozmezí poklesu 6 až 8 %. Řada společností dokonce zaznamenává dvouciferné propady, způsobené masivním vybíráním zisků v Číně, která byla na bezprecedentním vzestupu. Index Hang Seng dnes ustoupil o téměř 9,5 %, což je největší pokles od roku 2008, poté co oznámení čínských úřadů ohledně očekávání dalších kroků k stimulaci ekonomiky "zklamalo" přehnaná očekávání.
  • Čínské akcie dnes kvůli koronaviru masivně padaly, „akciová nákaza“ se ale dále nešíří. Čeští řidiči se mohou těšit na levnější pohonné hmoty, jejich zlevňování kvůli čínské infekci ještě zrychlí
    Čínské akciové trhy se při pondělním obchodování propadly nejvýrazněji od léta 2015, kdy splaskla tehdejší bublina. Například klíčový burzovní ukazatel šanghajské burzy, index Shanghai Composite, se propadl o necelých osm procent, když po otevření klesal dokonce o takřka devět procent. Index CSI 300, který zahrnuje nejdůležitější tituly burz v Šanghaji a Šen-čenu, klesal po otevření o více devět procent, tedy nejvýrazněji od „šanghajského překvapení“ února 2007, které předznamenalo příchod světové finanční krize.
  • Čínské akcie jsou momentálně velice atraktivní
    V rámci globální akciové alokace momentálně hodně sázíme na čínské akcie. Přestože jsou v Číně přítomna významná investiční rizika, zejména z titulu zpomalujícího ekonomického růstu a obchodní války s USA, ve střednědobém investičním horizontu čínské akcie nabízí velice atraktivní růstový potenciál. Pro tento investiční názor jsou čtyři hlavní důvody.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024