Na tzv. dot plot grafu je vidět, že pro následující roky nikdo z vedení Fedu nechce hlasovat pro posun úroků pod 1,50 % a pokaždé je tu většina, která chce držet sazby na současné nebo vyšší úrovni.
Oficiální výhled členů Fedu o budoucím nastavení úrokových sazeb („dot plot“):
To je v kontrastu s očekáváním trhu, který už na konci tohoto roku, do kterého zbývají pouhá dvě zasedání, vidí sazby níže. Z historického pohledu měl většinou pravdu trh a dokázal svým voláním po levnějších penězích nakonec donutit Fed k akci a myslím si, že i teď tomu nebude jinak.
Tento vývoj by mohl uškodit dolaru, protože evropská i japonská centrální banka už vypadají, že jsou se svými možnostmi extrémně uvolněné měnové politiky na maximu toho, co dokáží tolerovat. Zmenšování úrokového diferenciálu mezi hlavním světovými měnami tak bude hrát do karet především japonskému jenu, který zároveň slouží jako pojistka proti krizi v rámci svého statutu bezpečného přístavu.
Tržní pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb na konci letošního roku:
Byť se ekonomická data ve Spojených státech začala na konci léta zlepšovat a inflace roste, musí se finanční systém nově vypořádat s nepříjemnostmi danými nízkou likviditou dolarů v systému. Po zmenšování rozvahy Fedu (kvantitativní utahování, QT) už nemají banky jako celek tolik volných rezerv a když se některé z nich potřebují financovat, letí tržní úrokové sazby nahoru mimo cílované pásmo Fedu. Tak tomu bylo i tento týden, kdy se úroky jednorázově vyšplhaly až nad 10 %. Fed tak reagoval injekcí likvidity ve stylu okamžitého a obrovského kvantitativního uvolňování (QE), kdy za nově vytvořené dolary během dvou dní nakoupil vládní dluhopisy za 125 mld. USD, což přesahuje jakýkoliv měsíční objem QE během své největší slávy.
Takový přísun nových dolarů ve finančním systému s výhledem na další takové injekce by neměl forex nechat bez odezvy. Fed totiž cítí, že musí zvyšovat rezervy v systému a držet sazby nízko, aby náhodou nenastal panický run na dolary, což by některé banky mohlo nechat v problémech. A více levných dolarů samozřejmě znamená pokles USD.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FED, CME, Reuters