Americký dolar si paradoxně nedokázal připsat na hlavních měnových párech žádné velké zisky, což svědčí o jeho částečné překoupenosti a také o přístupu americké centrální banky, která si nyní „dává pauzu“ a žádné číslo s ní moc nehne. Naopak akcie a komodity v čele s ropou zažily slušnou rally, protože výkonnost americké ekonomiky by měla držet zisky společností i poptávku po surovinách vysoko. A spotřeba ropy v USA je drží až překvapivě vysoko, přestože místní průmysl se mírně zadrhává.
Vývoj měsíčního přírůstku pracovních míst v USA:
Můžeme pouze spekulovat, jestli na trh mělo vliv i obchodní oddělení saúdské ropné společnosti Saudi Aramco, která je těsně před uvedením na burzu a pro optimismus investorů je potřeba, aby ceny byly výše a aby rostly.
Naopak jasným faktorem pro optimismus na ropném trhu je vývoj ropných vrtů v USA. Jejich počet se kontinuálně od počátku roku snižuje a je vidět, že dnešní cenová hladina okolo 55 USD za barel ropy WTI nedokáže dostatečně přesvědčit investory, aby rozšiřovali těžbu a zvyšovali tak nabídku ropy na trhu.
Vývoj aktivních ropných vrtů v USA:
Je docela možné, že Spojené státy nebudou schopné v příštím roce kompenzovat ztráty na trhu způsobené sankcemi na Írán a Venezuelu, škrty kartelu OPEC a také meziroční přírůstek poptávky, protože zkrátka dnes není dostatek aktivity na těžebních polích.
V tom případě by se v následujících měsících měl dostat trh s ropou do deficitu, který by poslal ceny výše do pásma 60-80 USD. Tímto směrem chce určitě směřovat i OPEC v čele se Saúdskou Arábií, která podle nejnovějšího odhadu Mezinárodního měnového fondu potřebuje pro vyrovnaný rozpočet v příštím roce průměrnou cenu ropy na 71 USD za barel.
Vývoj ceny americké ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, BLS