Při obchodování jsem se setkal se zajímavými lidmi, kteří se chlubili svými výsledky a tím, že jsou neomylní při obchodování. Bohužel tito samí lidé museli později přiznat, že občas trh udělá něco co neočekávali a oni museli připustit ztrátu a taky fakt, že se mohli splést (což bylo pro ně mnohdy těžší než samotná ztráta). Tato situace v nich, ale značně vyvolala averzi vůči ztrátám a snažili se jakékoliv další obchody zavřít v jakémkoliv zisku, hlavně, aby oni měli opět pravdu (aby mohlo růst jejich EGO neomylného tradera) a na trhu vydělali. Zásadní problém, ale vznikl tím, že v obchodě riskovali v podstatě celý účet (bez stop lossu) a dokázali se spokojit i s drobným ziskem. Tento postoj nakonec vedl k tomu, že jim na účtě proběhlo pár ztrát, ale tak decimujících, že těmto lidem zbylo jen pár dolarů a taky oči pro pláč..Tohle je případ lidí, kteří by si absolutně nepřipustili, že by se na trhu mohli mýlit a proto by je ani nenapadlo hledat ve svém obchodním plánu nějaké chyby..
Pojďme se ale zaměřit na normální obchodníky, jako jsem já, kteří mají zisky a také ztráty a kteří si dokáží připustit, že jediné co na trhu mohou oni sami ovlivnit je jejich chování a také money-management. Chování trhu se prostě ovlivnit nedá a je tedy naprosto zbytečné se hnát za neomylností! Daleko lepší je si připustit, že běžní obchodníci mají úspěšnost okolo 40-50% a proto je zásadnější se zaměřit na fakt kolik v trhu riskujeme a pro kolik si jsme schopni dojít a vyvarovat se chybám, což může být postupný proces.Tento proces začíná pohledem na výpis z účtu. Právě tato syrová realita mi ukázala, kde dělam často chyby. Neni tak důležitý, jestli je křivka na účtě v podobě rovné přímky směrem nahoru (takhle reálný obchodník neobchoduje, to ani nejde) a nebo jestli vypadá jak EKG, daleko důležitější je co se za tou křivkou skrývá. Je potřeba za ni vidět obchody, které jsme udělali ať pod určitým psychickým tlakem nebo zcela vyrovnani, ať jsme si byli jistí či zkusili zariskovat..všechny tyto naše kroky jsou vryty to našeho obchodního účtu a je naprosto zásadní do těchto uskutečněných obchodů podívat a zkusit zjistit co děláme špatně a kde jsme dobří.
Pro mě osobně byl dlouho pohled na ztrátový obchod něčím co mě skoro budilo ve spaní, ale právě tyto ztráty pro mě byly nakonec jistým odrazovým můstkem k lepšímu výkonu. Ten střet s realitou neni úplně jednoduchý, ale je to ta nejlepší "facka" která člověku pomůže se vymanit ze stereotypu, ale to pouze za předpokladu, že se chceme skutečně při obchodování posunout dále a nesvádět ztráty na trh či dokonce na obchodníka, přes kterého obchodujeme.
Než jsem, ale ty chyby začal hledat, bylo potřeba si pořádně sepsat pravidla, které jsem si položil vedle monitoru a které používám jako "checklist" před úspěšným vzlétnutím do trhů. Tyto pravidla jsem pak začal kontrolovat u obchodů, které jsem měl za sebou a zjistil jsem zajímavé čísla a chyby. Kontrola probíhala obchod po obchodu, kdy jsem kontroloval přímo v grafu vstup do trhu a výstup. Samozřejmě jsem se hlavně zaměřil na to co mají společné ztráty a pak i na fakt, zda bych z toho trhu v daném okamžiku mohl dostat i více než byl můj profit target..Zjistil jsem že za posledních 80 obchodů (zhruba měsíc obchodování) jsem chybně udělal 10 obchodů, kde byl pozdní vstup či dokonce chyběl signál pro vstup, většina těchto obchodů nakonec dopadla se ztrátou. Co mě spíše zarazilo byl fakt, jaký vliv měly tyto chyby na můj účet, protože 7 obchodů, které díky pozdnímu vstupu, vypadly se ztrátou by při správném vstupu dopadly v zisku nebo aspoň na 0 a rozdíl při jednom špatném vstupu od toho správného byl v mém případě 25 pips ( buď ztráta 10 pips nebo zisk 15 pips = rozdíl 25 pips). Dále mi tento pohled pomohl si upravit stop loss, tak abych nebyl zbytečně vyhazován při běžně zvýšené volatilitě a taky jsem zjistil, že většina obchodů mi sice nabídla zisk 15 pips, ale nabídla by i více, kdybych si to uvědomil dřívě. Proto jsem si nakonec upravil i výstup na 20 pips. Jeden z dalších cenných poznatků jsem získal při pohledu do výpisu z účtu, když jsem se zaměřil na obchodní seanci, kterou jsem obchodoval. Zjistil jsem že kdybych dělal obchody jen dopoledne, měl bych o 50 pips více než když to kombinuji i s odpolední seancí či dokonce i s obchodování po šesté hodině, kde je pro mě takřka většina obchodů se ztrátou. Musím říct, že těchto pár informací mi otevřelo oči a díky nimž jsem si pak mohl upravit své obchodní pravidla s přihlédnutím k chybám, které jsem si zažil a dělal jsem je, ale nevěděl jsem o nich. Taky musím poznamenat, že změny který jsem musel udělat nejsou jednoduché a porušení stereotypu a pohodlnosti je věcí značně náročnou, ale musí člověk skutečně chtít, aby se změnil.
Na závěr Vám ukážu podle čeho v současné době obchoduji: v mém případě byl tento plán nasteven na vstup na základě kombinace minutového grafu s přihlédnutím ke grafu 5M, který mi pomáhá k větší jistotě. Vstup jsem si definoval při rostoucím trendu v momentě třetího odražení od supportu (tato strategie je dokonale popsána v knize, která je zadarmo ke stažení na stránkách nejmenovaného českého STP obchodníka) směrem zpět do trendového kanálu (při sestupném trendu hledám rezistenci) a v tomto okamžiku hledám potvrzení na svícovém grafu v podobě základních svícových formací (Engulfing, Evening či Morning Star). Dále jsem si stanovil jakou měnu budu pouze obchodovat (EUR/USD) a taky jaký objem, který je v závislosti na prostředcích na účtě. Velmi podstatou roli zde hraje posuvný stop loss, kde sice používám BE 10 pips, ale díky Visual Tradingu (nastroj na MT4 pro práci s pokynem přímo v grafu) si stop loss posouvám po korekčních vlnách ma minutovém grafu. Můj stop loss je sice 20 pips, ale když se trh vydá v mém směru, rychle se dá stop loss posunout na daleko menší riziko či dokonce již drobný zisk, ale to pouze za předpokladu, že budu mít v trhu již probehlou ukončenou korekci, pod kterou mohu posunout stop loss.. Můj profit target mám také 20 pips. Tento poměr je sice 1:1 ale právě díky práci se stop lossem se poměr velmi rychle zlepšuje a hlavně se nenechám zbytečně vyhodit při zvýšené volatilitě.
Doufám, že Vám mé rady a zkušenosti jakkoliv pomůžou a že lépe pochopíte chyby, které jste dělali a pomůže Vám to je nedělat.
Díky a mnoho úspěchů :-)