Neznalost nakupovaného aktiva
Jedním z nejčastějších chyb u začínajících investorů je to, že si o dané investici vůbec nic nezjistí. Vyberou velkou a známou firmu a doufají, že jejich investice v čase bude růst. Avšak pokud nerozumíte konceptu vybrané firmy a jejímu podnikatelskému modelu, hodně riskujete. Sám Warren Buffett na toto každým rokem upozorňuje. Pokud nevíte, jak firma funguje, nemůžete pak vědět, jak se zachovat, když cena začne klesat, nebo růst. Mám prodávat? Mám přikoupit? Pokud nerozumíte, co pohyby mohlo zapříčinit, zkrátka se vystavujete zbytečnému riziku nebo se naopak připravujete o příležitost větších zisků.
Před tím, než budete investovat do podniku, zjistěte si alespoň základní údaje. Co podnik dělá, z čeho tvoří zisk, jak je podnik zadlužený, konkurence, hrozby nebo chování při krizi. Dále si můžete prostudovat jednotlivé prudké propady a nárůsty z minulosti a zjistit, co za těmito pohyby mohlo stát. To zvýší vaši připravenost v budoucnu.
Pokud jde o investování do mincí, obrazů, aut a podobně, zde je potřeba se v jednotlivém odvětví orientovat a pokud jste úplný začátečník v investování, rozhodně se tato forma investic nedoporučuje.
Pokud si zatím nevíte rady, kde investovat, je lepší počkat a zbytečně neriskovat
Neovládnutí svých emocí
Neovládnutí svých emocí není problémem jen u krátkodobého obchodování. Právě naopak. U dlouhodobých investic je taky velká šance, že se po nákupu akcie leknete a po mírných poklesech začnete z pozic vystupovat. Škody nemusí být veliké, jelikož většinou neobchodujete s pákou, ale i tak to jsou zbytečně promrhané finance.
Do ETF, indexů nebo do akcií je nejlepší investovat pravidelně a v menších částkách. Časová diverzifikace vás chrání před volatilitou. Navíc, když budete investovat do více aktiv, snižujete tak šance, že se při cenovém pohybu u jedné z vašich investic leknete a začnete zběsile prodávat a vystupovat ze své pozice.
Dalším problémem je přístup jedinců. Spousta lidí si při investování představí rychle zbohatnutí. Ale to je opět špatně. Pokud se bavíme o investování, většinou máme na mysli dlouhé časové období – jednotky až desítky let. Proto by nám neměly krátkodobé poklesy vadit. Při investování by nás měly zajímat konečné výsledky investice, nikoliv průběh.
Na druhou stranu vás emoce mohou i od dobré investiční příležitosti odradit. Nejdůležitější je zkrátka soustředit se na fakta a na váš průzkum dané investice.
Žádná/špatná diverzifikace
Stále to stejné dokola. Pokud se o investování alespoň trochu zajímáte víte, že tohle je snad ta nejdůležitější věc v rámci investování. I přesto to spousta investorů nedodržuje a zbytečně tak riskuje velkou část svých vložených peněz. Najdete si podnik, který se vám líbí, zjistíte si o něm potřebné informace a rozhodnete se do něj vložit většinu svých volných prostředků. Bohužel jste měli smůlu a podnik zkrachoval a o všechny peníze jste přišli. I když se může zdát, že je podnik sebelepší, vkládat všechny své prostředky jenom do něho je velice riskantní a je důležité vždy mít v rukávu přiměřený počet alternativ k investování.
Časová diverzifikace byla už nakousnuta v odstavci výše a je opravdu důležitým aspektem. Pokud budete pravidelně nakupovat akcie nebo různé indexy, nemusíte se krátkodobých poklesů obávat. Při poklesu dál nakupujte a tím i můžete zvýšit vaše zisky v budoucnu.
Závěr
Pěkným příkladem, jak shrnout všechny tyto chyby do jednoho ukázkového případu může být Bitcoin a kryptoměny na přelomu roku 2017 – 2018, kdy spousta lidí začala „digitální zlato“ nakupovat s vidinou rychlého zbohatnutí.
Skoro nikdo si zjišťoval informace o tom, jak digitální měny fungují, co to je blockchain a jaké mohou být výhody, či nevýhody tohoto aktiva. Lidé prostě nakupovali s vidinou velkého a rychlého zbohatnutí. Potom, co Bitcoin začal prudce klesat, všichni začali ihned panikařit a prodávat. Spousta lidi přišla o všechny své úspory, které do digitálních měn vložila. Zvítězili ti, kteří stihli na vrcholu prodat, nebo ti, kteří se nenechali pohltit svými emocemi a pravidelně nakupovali až do dnešního dne.
Příště až budete investovat, vzpomeňte si na tento článek a zkuste se těmto nejčastějším chybám při investování vyvarovat.
Tým Admiral Markets