Tento týden bude výživný na makroekonomická data a spolu s přicházejícími výsledky společností za Q1 můžeme čekat nadprůměrnou volatilitu. Pro eurozónu bude rozhodující především úterý, kdy bude zveřejněný odhad inflace za duben i HDP za první čtvrtletí. Obě proměnné mají vysokou šanci zahýbat s rozhodnutím ECB, jejíž představitelé se vyjádřili, že na dalším zasedání na začátku června můžou snížit hlavní úrokovou sazbu poprvé od roku 2016 z aktuálních 4,50 %.
Vývoj hlavní úrokové sazby ECB:
Jádrová inflace by měla klesnout z březnových 2,9 % na 2,6 % za duben. V následujících měsících by měla díky vysoké loňské srovnávací základně dále klesat. Takový dezinflační trend by měl zvýšit optimismus jak u centrálních bankéřů, tak i veřejnosti a investorů ohledně zakotvení inflačních očekávání u cílových dvou procent.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Zdá se, že v Evropě (na rozdíl od USA) byla inflačním tahounem v posledních 3 letech zejména nabídková strana, která nyní rychleji odeznívá. Není tedy třeba k jejímu brzdění držet delší dobu utaženou měnovou politiku, která ovlivňuje spíše poptávkovou stranu ekonomiky. Relativně nízký růst mezd i snižování fiskálních schodků (zejména v Německu) dává ECB větší jistotu, že snížením úrokových sazeb by neměla udělat chybu, kterou by časem musela reverzovat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Euru zřejmě krok směrem k rozšíření úrokového diferenciálu s dolarem nepomůže, měnový pár EUR/USD tak bez podpory ECB nebude mít zřejmě příliš síly vyšplhat se nad 1,10. Dezinflace by naopak měla být vzpruhou pro evropské akcie, které jsou stále naceněné relativně konzervativně při srovnání různých poměrových ukazatelů typu PE, P/BV a nečelí takovému nákladu financování jako společnosti v USA.
Vývoj akciového indexu STOXX Europe 600:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECB, Reuters